CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Devletin iki yakasını bir araya getiren adam
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Devletin iki yakasını bir araya getiren adam


Devletin iki yakasını bir araya getiren adam

58., 59. ve 60. hükümetlerde Maliye Bakanlığı yapmış olan 70 yaşındaki Türk siyasetinin gülen yüzü Kemal Unakıtan hayatını kaybetti, akıllarda ise imza attığı tarihi icraatlar kaldı.

Kişiliğinden ziyade bilinçli olarak güler yüzlü olmaya özen belirten Unakıtan, “Maliye Bakanlığı kötü olursa devlet fena olur. Zaten Maliye bakanı konuşurken bütün meslek dünyası onu dinler. Hatta yüzü gergin mi yok mi; sinirli mi değil mi? peşine düşüp takip eder. Buna çok dikkat ederler. Ben de bunu bildiğim için bakanlık süresince her zaman gülümseyen olmaya uyarı ettim” diyordu.

ESPRİLERİ SALONU KIRIP GEÇİRİYORDU

Toplantılar yaptığı esprilerin salonu kırıp gerçirmesine alışık olan Unakıtan, IMF uzmanlarının yaptığı espriye gülmemesine içerlemişti.

Sıcak parayı en iyi tanımlayan eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ’dır. Ekonomiyi fazla ısıtan sıcak paraya verginin tartışıldığı Haziran 2005 ’te Kemal Unakıtan şunları söylemişti:

“Senin faizlerin yüksekse, mama dağıtıyorsan, onlar da gelecek gagalayacak. Ekonomin sağlamsa, para hareketlerinden korkmana gerek yok. Ne sıcak ne soğuk paradan korkun. Gelişmiş ülkelerde ‘Yazık bize şu dek sıcak para geldi ’ diye hayıflanan var mı? Neden korkmuyorlar, ekonomileri sağlam da ondan korkmuyorlar. Sıcak paraya aidat mergi koymayacağız.”

ESPRİLERİ İLE VATANDAŞI, VERGI TOPLAYARAK DEVLETİ GÜLDÜRÜYORDU

Bu kadar güler yüzlü olan Unakıtan, konu bakanlıktan para istemeye gelince tekrar esprili lakin eli epeyce sıkı oluyordu. Bu haliylede Türkiye’nin bütçesini toparlayan adam olarak tarihe geçti. Göreve geldiğinde vergi gelirleri devletin ödediği faize yetmiyordu. Unakıtan görevi bıraktığında ise faiz gideri ödenti gelirinin yüzde 28’ine inmişti.

FAİZ ‘GAGASI’NDAN KURTARDI

Rahmetli Unakıtan ’ın bu sözleri yıllardır sıcak parayı ve sermaye hareketlerini izleyen birisi olarak bana sonraki yıllarda iyi araç gereç sağladı. Çünkü sıcak paraya geçmiş dönemde dünyanın en yüksek faizini ödeyen ülkelerden biriydik. En son 2003 ’te dolar bazında yüzde 70 faiz ödedik. Bunun adına da “çifte gaga” dedik. Çünkü sıcak para yalnızca faiz geliri yok, TL ’nin değerlenmesinden dolayı kurdan da yüksek gelir sağlıyordu. Nitekim 2003 ’teki yüzde 70 ’lik dolar bazlı kazançta TL ’nin değerlenmesi etkiliydi.

– Unakıtan ise yüksek faizlerde en fazla rolü oynayan bütçe açıklarını azaltarak Türkiye ekonomisini gagalanmaktan kurtardı. En azından faiz gagasından. Çünkü kur üzerinden gagalama ondan sonra da devam etti.

REKOR ÜLKÜ GEÇİLEMEDİ

– Unakıtan ’ın Maliye Bakanı olarak en manâlı icraatı da 40-50 yıl sonra “öncelikle bütçenin iki yakasını bir araya getirmesiydi”. 2006 yılında bütçe açığı GSYH ’nin yüzde 0.6 ’sına inerek öncelikle bu dek eşit ayla geldi. Bu rekor da hâlâ geçilemedi.

AK PARTİ’NİN DEĞIŞMEYEN STRATEJİSİ OLDU

– AK Parti hükümetinin birincil döneminde açılan bu yoldan sonra da devam edildi ve ekonominin değişmez belli başlı çıpası da bu oldu. Olasılıkla de yüksek ölçekli cari açık verilmesine imkân sağladı, bütçede sıkı gidildiği için cari açık nedeniyle ekonomi krize girmedi. Halen de zinde finansal yapı ekonominin en güçlü tarafı.

”Define dolu olsun, Dışişleri Bakanı ’nın yürüyüşü değişir” diyen de Kemal Unakıtan ’dı. Bütçe disiplinini en iyi kavramış ve başvuru fırsatı bulmuş kişiydi. Allah rahmet eylesin.

UNAKITAN’IN EKONOMİYE DAMGA VURAN SÖZLERİ

Unakıtan İstanbul’da Türk-Arap zirvesinde Araplara misal verirken ‘yoksa işler arap saçına döner’ demiş. Araplar ise bu söze bir kasıt verememişti.

-Parayı veren düdüğü çalar (Özelleştirmeler için)
-Sıcak paradan korkmayın. faizler yüksekse mama dağıtıyorsun, gelecek onlarda gagalayacak (George Soros’un sıcak paraya tedbir sözlerine)
-Ne gıda bu çocuklar? Soyadını mı değiştirecek babası Maliye Bakanı oldu diye? (Çocuklarının kaç şirket kurduğu eleştirilerine)
-İstihdamdaki ödenti yükünü hafifleteceğiz, ancak bana ücret konusunda yamuk yapmayın (İşadamlarına)
-Galataport Galatamoport oldu (ihalenin iptali üzerine)

Kemal Unakıtan’ın cenazesi bugün öğlen namazını müteakip, Süleymaniye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Süleymaniye Külliyesi’nde toprağa verilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder