CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Doğu ve Güneydoğu’ya 140 milyarlık yatırım!
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Doğu ve Güneydoğu’ya 140 milyarlık yatırım!


Doğu ve Güneydoğu’ya 140 milyarlık yatırım!

Doğu ve Güneydoğu ’yu cazibe merkezi yapacak paketi Başbakan açıkladı. Buna kadar bölgeye 4 yılda 140 milyar TL yatırım yapılacak ve 800 bin istihdam sağlanacak. 23 il desteklenecek. Yıldırım, “Terör biterse uçarız” dedi

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu bölgelerini alımlılık merkezi haline getirecek paketi Diyarbakır ’dan açıkladı. 4 yıl içinde, 2020 yılına kadar kamunun 60 milyar, özel sektörün de 80 milyar yatırım yapmasının hedeflendiği 140 milyarlık yatırım ve takviye programıyla devlet anahtar teslimi fabrika kuracak, hayvancılık ve tarıma özel teşvikler verilecek.

4 sene içinde 800 bin kişiye istihdamın hedeflendiği pakete ilişkin Şimşek, vatandaşlar ve meslek adamlarına seslenerek, “Gelin yatırımı buralara yapın. Terör biterse uçarız, uçar” dedi.

Yıldırım, beraberindeki 15 bakan ile Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi ’nde “Doğu ve Güneydoğu Yatırım – Destek Hamlesi” tanıtım töreninde şu bilgileri verdi:

7 MERKEZE 10 MİLYAR

23 ilimize yerini belirlemek isteyen iş adamlarımıza, esnafımıza, çiftçimize, gençlerimize, kadınlarımıza bu program ile teşvikler, destekler var. Doğu ve Güneydoğu ’da yatırımlar, cazibe merkezi haline gelecek dev adımlar. Terörden hasar görebilen 7 merkez için 10 milyarlık toplam yatırım yapıyoruz. Sadece Sur için 1.9 milyarlık yatırım yapılacak. Şırnak, İdil, Yüksekova, Nusaybin, Cizre, Silopiiçin 7.5 milyar yatırım.

KİRA YARDIMI

Sur için toplu ev tarzı fazla katlı binalar yapılmayacak. Bütün bölgede 66 bin ev yapılacak. 31 bin 600 aileye kendi evine geçinceye kadar kira yardımı veriyoruz. 255 milyon eşya parası ödenecek. Batman, Diyarbakır, Malatya ’da 3 yeni stadyum yapıyoruz.

10 BİN AİLEYE YARDIM

Ardahan, Sancı, Batman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Hakkâri, Şanlıurfave Van ’a 15 yeni Hastane yapıyoruz. Terörden etkilenen vatandaşlarımızın yol, gıda, giyim,eğitim, kira ve barınma gibi her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

5 BÖLGE 8 CAZIBE MERKEZİ

Kars merkez, Ardahan, Iğdır, Sancı; Van merkez, muş, Bitlis,Hakkari; Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin merkez, Batman, Siirt, Şırnak; Erzurum merkez,Erzincan, Gümüşhane, Bayburt; Malatya, Elazığ; adıyaman, Tunceli, Bingöl ’e yatırım yapılacak illerimize, işadamlarımıza yatırım yerini görev ediyoruz. Anahtar teslim fabrikasını da vereceğiz.

SENEDE 80 FABRİKA

Özel sektör fabrika binalarını devlet olarak biz yapı edeceğiz. Bu fabrikaları da onlara kiraya vereceğiz. Her yıl 8 ilde 10 ’ar fabrika kuracağız. Fabrika başına 200 ila 800 şahsiyet istihdam yaratacağız. Bu  senelik 40 bin istihdam demek.

YENİ STADYUM, 67 BİN KONUT

Vatandaşlarımızın zararlarını ödüyoruz, eşya kayıplarına karşı 255 milyon liralık ödeme yapacağız. Batman’da 15 bin, Diyarbakır’da 33 bin, Malatya’da 25 bin seyirci kapasiteli toplam 3 tane stadyum yapıyoruz. Bunlar için 214 milyon lira harcanıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da toplam 23 ilde toplam ev sayısı 67 bin olacak. Hem 15 hastane yapıyoruz. Toplam yatak kapasitesi 1640 olacak. 51 yeni polis merkezi yapılacak. 690 milyon bunlar için bütçe görüyoruz.

2016-2017 yıllarında kullanılmak üzere 202 milyon liralık bütçe ayırdık. Çocuklara 6 bin aileye verdiğimiz takviye kapsamını 10 bine çıkarıyoruz. Aile takviye merkezi yapıyoruz. Personel sayımızı da artırıyoruz. Amacımız vatandaşlarımıza kaliteli yeterli hizmeti getirmek. 500 yeni aile destek görevlisi ataması yapacağız. Kadınlarımıza yönelik 186 adet meslek edinme merkezi açıyoruz. Bunlar için 125 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Sosyal hizmetler için 393 milyon liralık bütçe öngörüyoruz. Benim hoşuma dışarı giden sözcük yatırımdır. Teröre karşı yatırıma devam etmektir. Teröre aleyhinde yanıt ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmaktır.

100 ADET AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ YAPILACAK

Sağlık Durumu yatırımlarına önemli bütçe ayırdık, yaptık. Lakin yapacaklarımız da var. 24 ilde toplam 100 adet ağız ve diş sağlığı merkezimiz çabucak devam edecek. Bir kısmı yapılıyor, bir kısmı yeni başlayacak. Toplam tutarı yaklaşık 3 milyar lira. 280 milyon lira harcayarak toplum sağlığı merkezi açıyoruz. 769 milyon lira harcayarak 660 tane ilave yeni merkez açacağız. Bu Vesile Ile 1010 tane merkez için 1.1 milyar lira harcayacağız. Afiyet çalışanları sizlerin yaşayacağız konutları unutmadık. 253 milyon lira 3.800 lojman ve doktor evi yapacağız. Devlet hastaneleri, ilçe hastaneleri, 112 acil, ağız diş sağlığı, fizik tedavi, yürek sağlığı, madde bağımlılığı merkezi, sağlık ocakları tamamlıyoruz. Bunların toplam kapasitesi 17 bin 770 ve bölge olarak da 4 milyonluk bir alana sahip. Birincil etapta 35 milyon liralık tıbbi cihaz gönderiyoruz. Nebati tedavi sektörlerinin ihtiyaçlarına yönelik alan çiftçilerinin sözleşmeli çalışma yapmasını sağlayacağız. 4.5 milyar lira toplamdaki harcama. 

Sporcu kardeşlerim yeni spor tesislerini de sizler için yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz daha çok spor yapsın, terör belasından uzaktan dursun diye yatırımlarımız var. Spor alanlarıyla daha artı buluşturacağız. Toplamda 294 milyon lira harcayarak Şırnak’ta 12, Mardin’de 13, Van’da 7 ve Muş’ta 7 tane spor tesisi yapıyoruz. Voleybol ve basketbol sahalarını önemsiyoruz. Terörden etkilenen illerimize 15 yeni gençlik merkezi açacağız, 40 tane mobil gençlik merkezi açacağız. 20 bin gencimize karşın yurtiçi kamp, 10 bin gencimize yurtiçi hareketlilik, 1000 gencimize özel okul hizmeti sunacağız. 434 milyon liralık bir yatırımla yapacağız.

GÜVENLİĞİNİZİ SAĞLARIZ

Bizim için İstanbul neyse Diyarbakır da odur. İzmir neyse Hakkari odur. Doğu illerimiz ve Güneydoğu illerimiz bu paketimizle sosyal ve idareli anlamda önemli atılımlar yapacaktır. Yatırımcılara buradan sesleniyorum: Gelin, yeter fakat biz buralarda yatırım yapacağız, üretim yapacağız, istihdam oluşturacağız deyin. Güvenliğinizi karşılamak görevimiz. Devlet millet el ele verelim.
Kaynak sorunu değil

SÖZÜMÜZ TAHVIL

Vatandaşlar ‘gömü buldu ’ diyecek. Petrol yoktu petrol mü buldu; Türkiye. Kaynak insan. Kaynak Türkiye. Böyle bir ırk olursa gençlik olursa dinamik ve üretken toplum olursa bir şeyden korkmayın. Yatırımların planlanan destekler tutarı 62 milyar lira. 80 de özel yapacak, 140 milyarlık yatırım. 2020 ’ye kadar 140 milyar lira. Takibi de sizin işiniz ey millet; ensemizde olun. Sözümüz senettir. Kaynak problemi değil. Böyle ırk varsa ne kaynağı. 

800 BİN İSTİHDAM

Yatırımlardan 1 takvim 23 ilimizde meslek istihdam 200 bin. 4 yılda 800 bin vatandaşımıza meslek, aş demektir. 

TERÖRÜ DEF EDECEĞİZ

Terörü def ettik diyelim uçarız, uçar. Türkiye üstüne bütün mihraklar neden geliyor çünkü Türkiye çökerse buradaki hesapları tutacak. Onlara ekmek yok. Bayrağına geleceğine güvenen büyük bir halk var; bakın kim bu ülkeyi bölünmek istiyorsa kim masum insanları öldürüyorsa Türk olsun Kürt olsun hepsi bölücüdür, teröristtir. Buna uymayan herkes bizden milletten korksun. 

VERGI MUAFİYETİ

2027 yılına değin işletme kredisi desteği veriyoruz. 1 sene ödemesiz, 4 yıl vadeli ve sabit anapara geri ödemeli. Üretim tesisini Doğu ve Güneydoğu ’ya taşımak isteyen yatırımcıya ayrıca taşıma desteği sağlıyoruz, ayrıca de Kurumlar Vergisi muafiyeti getiriyoruz. Çağrı merkezi yatırımları için anahtar teslim binalar vereceğiz. Sırf bu merkezlerde 20 bin birey istihdam edilecek. 

DEVLET SATIN ALACAK

Doğu ve Güneydoğu illerimizdeki üreticilerimize Millet Alım Garantisi sunuyoruz. Polis kıyafetine, asker kıyafetine ihtiyacımız var. Yeniden afad ’ın, Kızılay ’ın ve SGK ’nın ilaç ve medikal ürünlere, bir takım özellikli ürünlere ihtiyacı var. Bu ürünleri bu illerimizde üretenlere diyoruz oysa; ‘Sen bu ürünleri üret, biz devlet olarak senden satın alacağız. ’

TARIMA BÜYÜK YARDIM

Kırmızı et üretimine karşın besi işletmelerine tam destek veriyoruz. Irk dönüşümünü sağlayacağız, et verimimiz artacak. Bölgesel koyun ırklarını geliştireceğiz. Besicilikte işletme ölçeğinin büyütülmesi için tedbirler alıyoruz. Barınakları, ahırları en modern şekilde yapı ediyoruz. Her doğan buzağı için 350 liraya ek olarak 200 lira ödeme yapacağız. Tarım arazilerinde toplulaştırma tez devam ediyor. 3.7 milyon hektar alanın, 2.2 milyon hektarını toplulaştırdık. 14.1 milyar liralık yatırım yapıyoruz. Bölgeye takvim ek 380 milyon lira tarım ve hayvancılık desteği vereceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder