CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Doğum yapmayan kadınlar tehlike altında
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Doğum yapmayan kadınlar tehlike altında

Doğum yapmayan kadınlar tehlike altında

İstanbul Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi bölümü doktorlarından Prof. Dr. Şükrü Aktan meme kanseri farkındalık ayı zarfında meme kanseri tedavisi ve korunma yolları ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Aktan, doğum yapmayan kadınlarda meme kanseri riskinin yüksek olduğunu söyleyerek erkeklerin de zeka meme kanseri olabileceklerini akıllarında tutmaları gerektiğini belirtti.

“Meme kanserinin herzamanki belirtisi bilindiği üzere memede olmaması gereken kitlenin kadın tarafından hissedilmesidir” diyen Prof.Dr.Aktan “Oysa günümüzde memede kitle ile kanser arasındaki temas daha çok bu konunun erken dönemde tanısal amaçlı bir takım muayene ve takip sistemleri ile meme kanserinin daha ele gelmeden, yani kitle oluşturmadan saptanması yolundaki çalışmalarla çok verimli ve fazla etkin bir düzeye gelmiştir.

Meme kanserinin erken tanısı hastanın bu konudaki duyarlılığına ve doktor-hasta iletişiminin sürekliliğine ast olarak kolaylaşmaktadır. Genellikle meme kanserinin birincil belirtisi memede ya da koltuk aşağıda ele gelen bir kitledir. Bu nesil kitlelerin hasta göre saptanabilmesi kadınların devirli olarak kendilerini tetkik etme alışkanlığına bağlıdır. Fakat ne eyvah ki hastaların bu konuda tatmin edici bilgiye sahip olmamaları sebebi ile kadınlar kendi kendine tetkik etmemekte ya da muayeneden korkmaktadır. Bu sorunu aşmanın en basit yöntemi kadınlara yaşamları baştan başa kendilerine bir takım soruları sorabilme alışkanlıklarının kazandırılmasıdır.

Erken tanının önemi en azından birincisi organa yönelik ikincisi ise cerrahiden sonra yapılacak olan ek tedavilerin daha düşük düzeyde daha optimal şartlarda yapılması avantajıdır. Mesela daha kitlesel anlamda bir ur ele gelmeden hastanın rutin kontrolleri esnasında tespit edilen, mamografide veya ultrasonografide ortaya çıkan, belirsiz kitlelerden alınmış olan biyopsi olur ya kanser gelecek olursa bu hastalarda hem organ koruyucu cerrahi, yani memenin uygun kalmak kaydı şartıyla yapılan cerrahi, keza de patolojik sonuçlarına kadar daha optimal tedavilerin uygulanma şansının arttığını görüyoruz. Örneğin bir takım hastalarda belki kemoterapiye bile gereklilik kalmayabiliyor. Radyoterapi ile bu meslek halledilebiliyor (cerrahi ardından) ve hormonoterapi dediğimiz 5 ila 10 yıl aralarında kullanılan ilaçlarla bunun tedavisi sağlanabilir duruma gelmiştir” dedi.

Meme kanseri riskini arttıran faktörler nelerdir?

Aktan, meme kanseri riskini artıran faktörleri şu şekilde sıraladı: “Meme kanseri için en önemli risk kadın olmaktır. Erken yaşta adet bakmak ve genç yaşta menopoza girmek meme kanseri riskini artırmaktadır. Hiç doğum yapmamış veya birincil doğumunu 35 yaşının üzerinde yapmış olan kadınlarda daha sık olarak rastlanmaktadır. Ailesinde birinci derecede ve özellikle genç yaşlarda meme kanseri görülenlerde risk artmaktadır. Menopoz sonrası kilo artışı, kesintisiz içki tüketimi, kocaman ve yoğun memelere sahip edinmek risk faktörleri aralarında kabul edilmektedir.

Bunun yanı sıra kimyevi faktörler, çevre kirliliği, doğum yapmama, süt vermeme gibi bazı faktörlerinde meme kanserinin oluşmasında rol aldığı söylenmektedir. Istatiski verilere baktığımızda kansere yan olum nedenleri aralarında, akciğer kanserinden sonradan meme kanseri ikinci sırada yer almaktadır.

ABD ’de her sekiz kadından, Bati Avrupa ülkelerinde her 10 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Günümüzde erken teşhis olanaklarının artması ve bu konuda yapılan çoğu araştırma ve egzersiz meme kanserine emrindeki ölümlerin oranını azaltmaktadır”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder