CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  5,9442
  % 0,30
 • EURO
  6,6245
  % 0,22
 • ALTIN
  244,8526
  % 0,61
 • BIST
  94.380
  % -0,13
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Emekliye her yıl 15 bin ev
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Emekliye her yıl 15 bin ev


Emekliye her yıl 15 bin ev

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 2016-2019 arasındaki dönemde toplam 260 bin konut üretileceğini söyledi.

18 YILDA 43 BİN EV

1984-2002 yılları arasında 43 bin ev yapan TOKİ’nin 2003 yılından bu yandan 741 bin ev ürettiğine dikkat çeken Turan, bunun Türkiye’nin başarı hikayesi olduğunu söyledi. Turan, 2003-2023 dönemi için belirledikleri 1.2 milyon konut hedefini aşacaklarına inandıklarını kaydetti. Güncellenmiş rakamlarla idarenin son 13 yılda Türkiye ekonomisine yaklaşık 140 milyar TL’lik kaynak aktardığını vurgulayan Turan, 2016 yılında TOKİ’nin ekonomiye 11 milyar TL kaynak aktardığını, 2017 hedefleri çerçevesinde bu rakamın yüzde 10-15 artacağını ifade etti.

YÜZDE 92-95’İ SOSYAL EV

TOKİ Başkanı Ergün Turan Para Dergisi’ne yaptığı açıklamada, “Bu konutların hemencecik tamamına yakını daha aşağı ve orta kazanç grubuna hitap eden sosyal konutlar. Yaptığımız konutların takriben yüzde 92-95’i, sosyal ev. Yüzde 5’lik dilime karşın yaptığımız konutlar ise yüksek gelir grubuna hitap ediyor. Gelir paylaşımlı projelerden elde edilen gelir ile projelerimizi fi nanse ediyoruz. İştirak şirketlerimiz var, onlardan elde ettiğimiz gelirler var. Biz kar amaçlı bir kuruluş değiliz. ‘Sıfır karla satış’ modeliyle, yapı maliyetine, vatandaşı bankaya hükümlü etmeden konut sahibi yapıyoruz. Konutları 100 bin TL’ye mülk ediyorsak, o fiyata satıyoruz” dedi.

EMEKLİYE HER YIL 15 BİN KONUT!

Turan, emeklilere karşın olarak her sene 15 bin ev üretiminin hedefleri arasında yer aldığını belirtti. TOKİ’nin bu sene içinde ürettiği konutlardan 12 bin adedinin emeklilere yönelik olduğunu vurgulayan Turan, “Bu sene 3 bin eksiğimiz var. Onu da inşallah yılsonuna değin tamamlayacağız.

EKONOMİYE 140 MİLYAR TL KAYNAK

Geçen yıl 1 milyon konut olan 2003-2023 hedeflerini 1 milyon 200 bin olarak revize ettiklerini anımsatan Turan, 2016 yılı hedefinin aşılacağının altını çizerek, 2023’te de 1.2 milyon konut hedefini aşacaklarına inandıklarını kaydetti. Güncellenmiş rakamlarla idarenin son 13 yılda Türkiye ekonomisine takriben 140 milyar TL’lik kaynak aktardığını vurgulayan Turan, 2016 yılında TOKİ’nin ekonomiye 11 milyar TL kaynak aktardığını, 2017 hedefleri çerçevesinde bu rakamın yüzde 10-15 artacağını açıklama etti.

“TALEBE YETİŞMEYE ÇALIŞIYORUZ”

TOKİ Başkanı Turan, TOKİ’nin arazi üretilebilen, konuta gereklilik duyulan tüm illerin sosyal ev talebine yetişmeye çalıştıklarını kaydetti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir takım illerde talebin yoğun olduğunu vurgulayan Turan, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Batman, Erzurum ve Kars gibi illerde yoğun çalışmalarının bulunduğunu kaydetti. 2016-2019 hedefleri çerçevesinde gerçekleştirecekleri 260 bin konuttan 70 bin adedinin bu bölgede yapılacağını açıklayan Turan, bugüne kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya 150 bin sosyal konut yapıldığını hatırlattı. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Alımlılık Merkezleri Programı kapsamında TOKİ’nin de üstüne düşen görevi yapacağına değinen Turan, kendilerine bahşedilen görevlere öncelikli olarak başladıklarını açıklama etti. Halihazırda bölgede vatandaşın ihtiyaç duyduğu birçok binanın inşaatının sürdüğünü vurgulayan Turan, hemen Diyarbakır’da 4 bin 500’ün üzerinde ev inşaatının devam ettiğini kaydetti. Erzurum’da sürekli konut inşaatının 2 bin2 bin 500 civarında olduğunu belirten Turan, vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yaptıklarını ifade etti.

DÖRT İLE 31 BİN EV

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne karşın Cazibe Merkezleri Programı çerçevesinde 2016-2020 yılları arasında bölgeye yapılması öngörülen 62 milyar TL’lik ulus yatırımının 5.3 milyar TL’sinin TOKİ göre gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Programa tarafından TOKİ bölgede ev, mektep, güvenlik, sınır duvarı ve konteyner büyük kasaba projelerini gerçekleştirecek. Terörden hasar görebilen şehirlerin her tarafta imarı 2016-2019 yılları arasında tamamlanacak. Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Mardin illerinin bitmiş imarı kapsamında 30 bin 736 konut yapılacak. Terörden hasar gören şehirlerin bitmiş imarı zarfında 2016-2019 döneminde Diyarbakır-Sur Şehirsel Mutasyon Programı yürütülecek. Hakkari Yüksekova, Mardin Nusaybin, Şırnak Merkez, Silopi, İdil ve Cizre’de yapı ve yenileme çalışmaları tamamlanacak.

“MUTLAK KALİTE” DÖNEMİ

İhtiyacın en çok olduğu yerlerde işe başlamaya öncelik verdiklerini dile getiren Turan, belli başlı ve öncelikli hedeflerinin hiç konut sahibi olmayandan başlayarak, daha alçak ve orta gelir grubundaki vatandaşları nitelikli sosyal konut sahibi gerçekleştirmek olduğunu vurguladı. TOKİ’de dünden bugüne farklı olarak baktıkları unsurun “kalite” olduğunu söyleyen Turan, “TOKİ’nin bu zamana dek yaptığı binaların sağlamlığı ile ilgili bir kavga yaşanmadı. Çünkü inşa sistematiği Türkiye’de depreme karşısında en dirençli binalar. ara sıra yapıların kaliteyle ilgili sorunlar yaşandı. Son 2-3 yıldır ‘mutlak kalite’ üstüne çalışmalarımız var. Bu konuda ciddi adımlar attık” dedi.

YENİ IMAL MODELLERİ

TOKİ’nin yeni üretim disiplinleriyle, yeni imal modellerini hayata geçirdiğini dile getiren Turan, bu doğrultuda yatay mimari, yöresel mimari, mahalle kültürünü barındıran mahalle konsepti ve kalite unsurlarını temel hareket noktası olarak belirlediklerini vurguladı. Son 2.5 yıldır tüm yeni projelerini bu temel görüntü doğrultusunda şekillendirdiklerini açıklayan Turan, kurumun geçmişte çoğu başarılı örnekleri olduğunu, ama bugün
Türkiye gezildiğinde birbirinden fazla bambaşka TOKİ binalarının görüleceğini vurguladı. 2023’e kadar tamamlayacakları “Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler” projesini hayata geçirdiklerini dile getiren Turan, şu bilgileri verdi: “Şehirlerimizde, büyük kasaba kimliği ve merkezi niteliklerle kuvvetli bağları olan, halkımızın beklentilerine yanıt veren, kuvvetli bedensel, sosyal altyapısı bulunan ve 2023 yılına dek tamamlayacağımız yeni ikâmetgâh alanları kuruyoruz. Mesela, Gaziantep için yeni bir yaşam alanı olacak Kuzey Büyük Kasaba Projesi’ni hayata geçirdik. Gaziantep’e değerinde katacak 50 bin konutluk, yaklaşık 300 bin kişinin yaşayacağı Kuzey Şehir Halkı Projesi’nde birincil aşamada 3 bin konutun üretimini yapıyoruz. Manisa-Algedik’te 5 bin konutluk yeni bir hayat alanı kuruyoruz. Birincil etabında bin 101 konut inşa ediyoruz. Planlı üretim disiplinleriyle 2023’e dek Anadolu’nun böylece çok şehrin de 10 binlerle ifade edilen, yüksek yaşam kalitesine sahip yeni hayat alanları oluşturacağız.”

600’E YAKIN AKTIF ŞANTİYESİ VAR

Konut projelerinin TOKİ’nin iş yükü içerisinde yüzde 50’lik bir paya sahip olduğunu dile getiren Turan, Yöneticilik olarak ayrıca sosyal donatı alanları, kamuya yönelik uygulamalar geliştirdiklerini de vurguladı. İdarenin uygulaması ve ulus kuruluşları ile yaptıkları protokoller çerçevesinde 8 bin 619 sosyal donatı uygulaması başlattıklarını aktaran Turan, derhal Türkiye genelinde 600’e yakın etkin şantiyeleri olduğunu belirtti. “Yılsonuna dek yapacağımız 64 bin konut, yaptığımız işin yarısı” diyen Turan, okulundan, hastanesine, yurdundan halk binasına kadar birçok inşaat yaptıklarını vurguladı. TOKİ’nin son dört yılda Sağlık Bakanlığı’na 266 tane hastane yapı ettiğini vurgulayan Turan şu bilgileri verdi: “Sıhhat ocağından bahsetmiyorum. Bu hastaneler, 10 yataktan başlayıp, bin yatağa değin ulaşıyor. 65 bin yatak kapasiteli yurt, bin 17 okul inşa ettik. 20 üniversitenin kampüsünü yapıyoruz. Ülke genelinde 19 stadyum inşaatımız devam ediyor. İnşaatını üstlendiğimiz stadyumların dört tanesini tamamlayıp teslim ettik. Yıl içerisinde, UEFA standartlarına yerinde, çevreci ve zeki stadyumlarımızdan bir kısmı da hizmete girecek. Idare olarak 71 bin 274 kapasiteli 188 adet yurt-pansiyon ve hizmet binalarımızın inşaatı devam ediyor. Bunlar ülkemizin 50 yıllık açığını kapatacak. 590 cami, 95 sağlık ocağı, 42 kütüphane, 991 spor salonu uygulamalarımız da sürüyor. Birçok emniyet birimi inşaatını üstleniyoruz.”

SANAYİ SİTESİ DE YAPIYOR

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cazibe Merkezleri Programı kapsamında bölgede yatırımlar için bedelsiz arsa verilmesi ve anahtar teslimi fabrika ile ilgili toplantılara paydaş olarak katılan ama bu konuda aktif bir tayin üstlenmeyen TOKİ, Bursa Kestel’de 2 bin 900 işyerinin bulunduğu, orta ölçekli esnafın faaliyet göstereceği bir sanayi sitesi yapıyor. Projeye Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile başladıklarını söyleyen Turan, şu başlıca değin 100’ün üzerinde dükkan tamamladıklarını, yaklaşık 2.5-3 milyon metrekarelik alanın altyapı çalışmalarının sürdüğünü vurguladı. Buranın, orta ölçekli esnafının etkinlik göstereceği Türkiye’nin en büyük sanayi sitesi olacağını bildiren Turan, Aksaray ve Bolu’dan da sanki bir istek aldıklarını, bu konuda çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

“ŞEHIRSEL DEĞIŞIM YÜKÜMLÜLÜK”

TOKİ, 51 ilde 126 ayrı noktada aktif bir şekilde kentsel mutasyon yapıyor. Şehirsel dönüşümün Türkiye için bir yükümlülük olduğunu dile getiren Turan, şehirsel dönüşümün sadece özel sektör eliyle yürütülemeyeceğinin altını çiziyor. TOKİ’nin Türkiye’nin zelzele haritası ile dürüst orantılı bir şekilde, kentsel dönüşümde bu hat üzerindeki yerlere öncelik verdiğini açıklayan Turan, “İstanbul, en manâlı başlıklardan biri. İstanbul’un 13 ilçesinde derhal başladığımız, projesini yaptığımız ya da vatandaşla mülâkat aşamasında olduğumuz işlerimiz var. İstanbul’da zaten aktiftik, kentsel dönüşümde çok daha aktif olacağız. Kentsel dönüşümün önemli başlıklarından biri bu olacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder