CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Hekim yeni doğan bebeği göğsünde ısıtarak yaşattı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Hekim yeni doğan bebeği göğsünde ısıtarak yaşattı


Hekim yeni doğan bebeği göğsünde ısıtarak yaşattı

Erzuurum’un Karaçoban İlçesi’nde ikiz bebeğe hamile olan Seher Işık önceki gün erken doğum teşhisiyle ambulansla Erzurum’a sevk edildi. Anne adayı Işık’a eşlik eden pratisyen doktor 26 yaşındaki Sefer Başbınar, ilk doğumu Erzurum’a 30 kilometre kala ambulansta gerçekleştirdi. Hekim Başpınar erkek bebeğin hipotermiye (gövde ısısının düşmesi) girmemesi için onu göğsüne yaslayarak gövde ısısıyla takviye olarak yaşamasını sağladı. Annenin ikinci erkek bebeği ise hastanede sezaryenle alındı.

Karaçoban Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sefer Başpınar, 11 Ekim sabahı başka bir görev için Erzurum’a geldi. Pratisyen hekim olan Sefer Başpınar telefonla görüşürken, 28 haftalık ikiz bebeğe hamile olan bir kadının doğum sancıları ile hastaneye geldiğini öğrendi. Hemencecik görevlilere anneyi, en yakın ilçe olan Köprüköy’den ambulans seve seve Erzurum’a göndermelerini istedi. Kısa sürede Karaçoban’a giden ambulans, Seher Işık’ı alarak Erzurum’a dürüst yola çıktı. Bu sırada Erzurum’dan diğer bir ambulansla yola meydana çıkan Dr. Sefer Başpınar, Işık’ın bulunduğu ambulansla yolda buluştu. Hastanın olduğu ambulansa geçen Dr. Başpınar, Işık’a refakatçilik etti.

BEDEN ISISIYLA YARDIM OLDU

Erzurum’a 30 kilometre kala, Pasinler- Erzurum aralarında doğum eylemi başlayınca Dr. Sefer Başpınar, almış olduğu eğitimle ilk doğumu gerçekleştirdi. Dr. Başpınar bebeğin hipotermiye (karoser sıcaklığının 35 derecinin altına düşmesi) girmemesi için, için onu göğsüne alarak beden ısısıyla yardım vererek yaşamasını sağladı. Annenin ikinci bebeği ise hastanede sezaryenle alındı.

Annenin dünyaya iki sağlıklı erkek bebek getirdiği için fazla mutlu olduğunu belirten 9 aylık hekim Sefer Başpınar, bunda rolü olmanın gururunu yaşadığını bildirdi. Dr. Başpınar, şunları söyledi.

“Durum günü ilçedeki ambulansla diğer bir tayin için Erzurum’a geldik. O sırada hamile bir bayan erken doğum nedeniyle hastaneye müracaat etmiş. En yakın ilçedeki hastaneden ambulans istemelerini ve anneyi Erzurum’a göndermeleri talimatını verdim. Ben de Erzurum’dan yola çıkıp onlarla yolda buluştum. Anında annenin bulunduğu ambulansa binip kendisine refaketçilik ettim. Ama bu sırada doğum olayı gerçekleşmeye başladı. İkiz bebeklerden birini ambulansta doğurttum. Yeni doğan bebeği hipotermiden korumak için göğsümde saklayarak hastaneye kadar getirdim. Anne sonra ikinci bebeği götürdüğümüz Nene Hatun Bayan Doğum Hastanesi’nde sezaryenle alındı. Çocukların ve annenin sıhhat iyi.”

öte yandan sosyal medyada Dr. Başpınar’ın yaptıkları büyük akustik uyandırdı. Nene Hatun Bayan Doğum Hastanesinden Uzm. Dr. Hatice Kup, bu konuda şu paylaşımda bulundu:

“Bu doktor bey Erzurum Karaçoban’da daha yeni pratisyen doktor. 28 haftalık ikiz taşıyan gebenin doğum eylemi ambulansta başlayınca birincil bebeği 1300 gram olarak başarıyla doğurtmuş ve bebeği hipotermiden korumak için de kendi göğsüne saklayarak Erzurum Nene Hatun Bayan Doğum Hastanesine başarıyla ulaştırmıştır. Bebeği teslim aldığımızda 36 derece vücut ısısı ve 96 saturasyonla başarıyla bize teslim etti. Dr. Sefer Beyin cesareti ve merhametini sizinle paylaşmak ve ona buradan teşekkür etmek istedim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder