CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  5,9442
  % 0,30
 • EURO
  6,6245
  % 0,22
 • ALTIN
  244,8526
  % 0,61
 • BIST
  94.380
  % -0,13
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

İsrail gazında mutabakat
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

İsrail gazında mutabakat


İsrail gazında mutabakat

Türkiye ile İsrail enerji bakanları, altı yıldır bakan seviyesinde yapılan ilk görüşmede iki ülke arasında doğalgaz boru hattı kurulması için görüşmelere başlamakta mutabık kaldı. Karasularında birkaç sene önce heybetli doğalgaz yatakları keşfeden İsrail ile Türkiye aralarında, son aylarda yoğunlaşan görüşmelerin sonucunda iki ülke ilişkileri normalleştirme kararı çıktı.

İKİ BAKANIN GÖRÜŞMESİ 1 SAAT 20 DAKİKA SÜRDÜ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak ile 23. Dünya Enerji Kongresi dahilinde İstanbul’da yer alan İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’in görüşmesi, 1 saat 20 dakika sürdü. İsrailli Bakan, Enerji Bakanı Berat Albayrak ile görüşmesinin arkasında düzenlediği basın toplantısında, “Türk Bakan’la güzel bir görüşmemiz oldu. çoğunlukla enerji konuları ile İsrail ile Türkiye aralarında, Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak bir doğalgaz hattı (yapılması) ihtimalini görüştük” dedi ve önümüzdeki dönemde bu konuda detaylı görüşmeler yapılacağını bildirdi.

Ziyaretinin birkaç yıl aradan daha sonra Türkiye’ye yapılan birincil devlete ait ziyaret olduğuna dikkati çeken Steinitz, Türkiye-İsrail ilişkilerinde normalleşme sürecinin başladığını dile getirdi. Steinitz, iki ülke hükümeti arasında derhal diyalog kurulmasına karar verdiklerini ifade ederek, “İsrail idareli sularından Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz sevk etmemize imkan verecek bir hattın (yapılması) olasılığını ve fizibilitesini değerlendirmek üzere iki ülkenin enerji bakanlığı aralarında diyalog kurma kararı aldık” dedi.

TÜRK ŞİRKETLERİNE MISAFIR ETME

İsrailli bakan, kasım ayında ülke sularında doğalgaz keşfetmek isteyen şirketler için açılacak ihaleye Türk şirketlerini de ağirlama ederek, “Türk şirketlerin keşif işine katılmalarından memnun etme duyarız” dedi. Steinitz görüşmede Filistin halkına insani destek ve elektrik sağlanması konularının da görüşüldüğünü ifade ederek, “Türkiye’nin Gazze’deki Filistinlilerin hayat kalitesini artıracak bir rol alması İsrail için tatmin verici olur. Türk hükümeti ve şirketlerinin Filistinlilerin hayatını iyileştirmesi de müzakere edildi ve buna imkan tahsis etmek için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

GAZZE VE BATI ŞERİA’YA TÜRKİYE’DEN ELEKTRİK

İki ülke arasındaki normalleşme sürecinin en büyük destekçilerinden olduğunu ifade eden Steinitz, Türkiye’nin Gazze ve Batı Şeria’daki Filistinlilere elektrik arz etmesinin de görüşüldüğünü belirtti.

Türk Akımı’nda İsrail revizyonu

Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı’nda Rusya ile uzlaşma imzalanırken, Türk Akımı projesinin, planlamaların aksine 4 boru hattından 2 boru hattı inşası olarak revize edilmesinin peşinde, Avrupa’ya doğalgaz arzına İsrail gazının da dahil edilmesinin bulunduğu belirtiliyor.

Altı sene sonra ilk önemli adım

2010’da İsrail’in Gazze’ye takviye götüren Mavi Marmara baskınında 9 vatandaşımızın şehit olmasının arkasında İsrail ile ilişkiler koparılmış, büyükelçiler çekilmişti. Geçtiğimiz temmuzda ise Türkiye’nin şartlarının kabulü sonrası eş zamanlı anlaşmalarla ilişkilerin her yerde tesisinde işlem başlatılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder