CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

İşte isim isim yeniden açılan 53 okul
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

İşte isim isim yeniden açılan 53 okul

İşte isim isim yeniden açılan 53 okul
TBMM’de dün, 1 Eylül 2016 tarihli 673 sayılı KHK ile kapatılan 53 özel okul ve bir öğrenci yurdunun her tarafta açılması kararı alındı.


AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, yaptığı konuşmada, “Ayar imkanı olduğunu söyledik. Bu KHK’de 53 özel öğretim kurumu ve bir özel öğrenci yurdunun FETÖ/PDY ile herhangi bir iltisakının olmadığı saptama edilmiş. Diğer KHK’larla yaptığımız düzenlemelerle ahenkli hale getiriyoruz. Bir yanlıştan dönülmüştür” dedi.


Kapatılan okullar aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi illerdeki anaokulu, ortaokul, lise ile Erzurum’da bir erkek öğrenci yurdu bulunuyor.


Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı olduğu iddiasıyla kayyum atanan ve adı “15 Temmuz Şehitleri” olarak değiştirilen Şelale AŞ bünyesindeki eski Yamanlar İlkokulu ve Ortaokulu binasında, yeni bir bakımlı oda bulundu.


Karabağlar ilçesindeki okuldaki incelemelerini sürdüren ekipler, beşinci katta lojman olarak kullanılan bir odada yaptığı araştırmada, elbise dolabının içinde gizli bir tertibat olduğunu belirledi.


Durumun bildirilmesi üstüne okula gelen İzmir Güvenlik Müdürlüğü Finansal Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri yaptıkları detaylı incelemede, dolabın tabanında mekanizmayı çalıştıran ipi belirleyerek çektiklerinde dolabın sırt bölümünde, rahat bir odaya geçişi sağlayan kapı açıldığını fark etti.


Dolap içindeki kapıyı kullanarak sıcacık odaya giren ekipler, içinde 4 kılıç, anlamsız bir para kasası, kasaya yapıştırılmış “2800 dolar” ve “3200” yazılı not kağıtları buldu.


Oda kapısını açan ve kapayan mekanizmanın elbise dolabındaki iple çalıştığı, keza odada kurulu alarm sisteminin de kabloları kesilerek devre dışı bırakıldığı saptandı.


Ekipler, lojman olarak kullanıldığı ileri sürülen katta, üst düzey misafirlerin ziyaretlerinde kullandığı, lüks otelleri hatırlatan konfor ve şıklıkta döşenmiş, uzak kumandalı aydınlatma sistemleri ve öbür banyolara sahip odalara da rastladı.


Okulda diğer gizli bölmeler olabileceği şüphesiyle incelemenin devam ettiği bildirildi.


Ekipler, okulda otantik eşyalarla döşenmiş ve “şark köşesi” adı bahşedilen odada da tahlil gerçekleştirdi.


Odadaki askeri kamuflaj elbisesinin göğüs bölümüne Türk bayrağı işlemesi, kol bölümünde ise ters dikilmiş “çavuş” rütbesi dikkati çekti. Odada hem 2 kırbaca rastlandı. Odanın tavanında ise iç içe geçmiş 2 kareden oluşan ve Sultan Süleyman’ın mührü olarak adlandırılan desen olduğu gözlendi.


Polis, aynı katta öğrencilerin girişine kapalı, yalnız idarecilerinin girebildiği odada ise Fetullah Gülen’in de portresinin bulunduğu fazla sayıda resim ve bir masaj koltuğu buldu.


Odada keza, üzerinde hak terazisi simgesi işlemeli, Osmanlı’da devlet harcamalarını gözden geçirmek amacıyla 1865 yılında kurulan ve bugünkü Sayıştay’ın temelini yaratıcı “Divan-ı Muhasebat” yazılı pirinç tabak, asılı cübbe, el sembolü biçiminde figürler ve Kazakistan bayrağı da bulundu.


Bir başka odada ise duvarda üzerinde pusula yer alan dünya haritası bulunduğu görüldü.


FETÖ’nün darbe girişimi kapsamında örgütle bağlantılı olduğu ileri sürülen Şelale AŞ’ye tabi eğitim kurumlarına kayyum atanması üzerine, örgütte önemli bir yeri olduğu bildirilen Yamanlar Koleji İlkokulu ve Ortaokulu binasına 22 Temmuz’da dışarı giden polis, Gülen’in yurt dışına çıkmadan önce “mahrem” görüşmelerini yaptığı iddia edilen özel odasını bulmuştu.


Mobilyaları, sergi alanları ve tefrişatı ile dikkati çeken odada, Gülen ’in giydiği ve “tanrısal” bedel yüklenerek camekanlı alana konulmuş iki hırka dikkati çekmiş, camekanlı sergi bölümünde değişik taşlardan yapılan tesbihler, içinde farklı alanlara yönlendirilmiş yerlerden getirilmiş toprakların da bulunduğu fazla sayıda gümüş kutular, kılıçlar, bazı eski ulusal futbolcuların formalarının da yer aldığı gözlenmişti.


Odada uyarı çeken öteki unsurlar ise duvara monteli beyaz “el semboller” olmuştu.


Yamanlar Kolejinde yetişen “seçilmiş öğrencilerin” özellikle askeri liselere yerleştirildiği, örgütle bağlarını gizli tutan bu öğrencilerin harp okullarından mezun olanlarının ardındaki kolejdeki özel odada Gülen’e “sadakât yemini” ettiği ve “himmet sözü” verdiği öne sürülmüştü.


Darbe girişiminde şehit düşen YTÜ Öğretim Üyesi “Prof. Dr. İlhan Varank”ın adı verilen Yamanlar Kolleji’nin Karşıyaka’daki binasında ise binanın daha alçak bölümünde bir atölye ile binanın yemekhanesi ile kolej bahçesinde yer alan ve kütüphane olarak kullanılan cami arasında bir tünel ortaya çıkarılmıştı.


Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardındaki FETÖ’nün faaliyetlerinin ve örgüt yapısının deşifre edilmesi ve suça karışanlar hakkında hukuki işlemlerin yapılması amacıyla başlatılan soruşturma devam ediyor.

 


Soruşturma çerçevesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Başsavcılığın talimatı doğrultusunda Doğaüstü Hal (OHAL) kapsamında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Milli Eğitim Bakanlığına devredilen eğitim kurumlarında çözümleme yaptı.

 


Palandöken ilçesinde FETÖ ile bağlantılı olduğu belirlenen Özel Aziziye Kolejine dışarı giden ekipler, yaptıkları araştırmada manâlı bulgulara ulaştı.

 


Kolejin kuzey cephesindeki binayı denetleme edilen polis, özel anahtarla kilitlenmiş kapıdan girilen ve 5 ile 6. katların birleştirilmesiyle oluşturulmuş özel bir bölüm saptama etti.

 


Söz konusu bölümdeki incelemede, örgüt tarafından yaklaşık olarak “kozmik oda” olarak kullanılan, önünde bekleme alanı olan ve özel locaların yer aldığı iki katlı oval bir salona ulaşıldı. Bu özel odalara sadece özel anahtarlarla girilebiliyor.

 


İçerisinde koltuklar ile küçük bir sahne yer alan ve örgütün “himmet” toplantılarının yapıldığı görünüşe göre salonun tavanında ise içinde dünya haritasının olduğu sekizgen şekil yer alıyor.


Özel bölümün ikinci katına meydana çıkan polis, çok daha büyük bir sürprizle karşılaştı. Burada yapılan kontrollerde ise gelen kişiler için hazırlanan iki ve üçer kişilik yatak odaları ile mutfak, minik görüşme salonları ve lokanta olduğu belirlendi.


Benzer katta restoranın içinden girilen bölümde de birbiriyle bağlantılı biçiminde planlanmış, içlerinde mutfak, banyo ve umma kısımlarının olduğu özel olarak hazır süit odalar ortaya çıkarıldı.


Bunun üzerine gerekli incelemeleri yapan ve polis, delilleri topladıktan sonra koleji mühürledi.


Malatya ’da, kapatılarak Milli Eğitim Bakanlığına devredilen FETÖ ’nün eski okulunda bulunanlar Malatya Valisi Mustafa Toprak ’ı şaşırttı.

 


Alınan bilgiye göre, Malatya’da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin arkasından örgütle bağlantısı saptama edilen Malatya Turgut Özal Koleji, Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) Ulusal Eğitim Bakanlığına (MEB) devredilerek, darbe girişimi esnasında şehit olan Zekeriya Bitmez’in ismi verildi

 


Polis ekiplerinin okuldaki ayrıntılı incelemesi sırasında üst kattaki konuk evi dikkati çekti. Yalnızca asansörle çıkılabilen misafirhanede toplantıların yapıldığı ve yansıtıcıların da bulunduğu 2 büyük salon ile yatak ve dolapların olduğu 14 oda görüldü. Az Kalsın oteli andıran misafirhanenin, son derece çağdaş donatıldığı belirlendi.

 


“Fazla dikkatli olmak durumundayız”

Malatya Valisi Toprak, okula şehit Zekeriya Bitmez’in ailesiyle ziyaret etti. Şehidin oğulları Kadircan ve Muhammet Buğra Bitmez ile okulun üstteki katındaki misafirhanede incelemelerde yer alan Toprak, bu bölümü FETÖ üyelerinin çok farklı ayla getirdiğini söyledi.


“Burası kirli ve hain çalışmalarını yönettikleri, öbür yapılanmaları yönettikleri yer gibi anlaşılıyor. Sadece dersliğin, laboratuvarın, müdür, memur odasının bulunması gereken bir okulda maalesef Ulusal Eğitim Kanunu’nda ve yönetmeliklerinde olmayacak şekilde yapılanma olduğu anlaşılıyor.


Bundan sonra bu gibi ihanet yapılanmalarının oluşmaması için çok dikkatli olmak durumundayız. Eğitim, öğretimin mutlak suretle devletimizin koyduğu esaslar çerçevesinde, devletimizi, milletimizi var edecek, değerlerimizi ortaya çıkaracak lakin istismarcıları her türlü hırsızı, ipsizi, yasal olacakmış gibi insanları kandıran ihanetçileri de elimizin tersiyle itecek, demokrasi ve hukuk içerisinde onların cezasını vereceği bir noktaya da getirmemez gerekiyor.”


Vali Toprak, KHK’lerin özünün de bu olduğunu belirterek, “Demokrasi ve hukuk içinde kalarak, milletimizin geleceğine kast eden, çatışma suretiyle devletimizi ortadan kaldırmaya çalışan, bu gibi noktalarla çocukların ruhunu, gönlünü, vicdanını başkalarının ruhuna ve benliğine ast kılan, sorgu sualsiz ona adamakıllı uymasını, tapmasını sağlayanların bu tedirgin ve hain icraatlarının da sonlandırılması ve fırsat verilmemesi adına hepimize tahsis düşüyor.” dedi. 


Konya’da FETÖ’nün darbe girişimi ardından kapatılarak Ulusal Eğitim Bakanlığına devredilen okulda, himmet toplantılarının yapıldığı “mor oda” ile 12 yataklı misafirhane bulundu.

 


Okulun son katında özel dokuma halılarla döşenen, lüks mobilyaları ve modern dizaynı ile dikkati çeken misafirhanedeki “1” numaralı odada FETÖ elebaşının kaldığı öğrenildi.


Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi’nin ast olduğu şirkete, 17 Mayıs’ta FETÖ/PDY’ye finansman desteği sağladığı ve işlemlerde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla kayyum atandı.

 


BİR KAMYON EŞYA GECE KARANLIĞINDA OKULDAN ÇIKARILMIŞ

Eski mektep yönetiminin kayyumdan önce bazı kayda değer belge ve eşyaları kurumdan kaçırdığı öne sürüldü. Çevre sakinlerinin ifadesine kadar bir kamyon eşya gece karanlığında okuldan çıkarıldı.


KİLİTLİ KAPI MİSAFİRHANEYE AÇILIYOR

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılarak MEB’e devredilen ve eğitim-öğretim yılına Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Konuşmacı Lisesi adıyla başlayan okulun bir takım bölümleri dikkati çekiyor.


Yerleşkesinde pansiyonun da olduğu okulda 22 derslik, spor kompleksleri ve 1 konferans salonu bulunuyor. Okulun 4. katında genel olarak kilitli tutulduğu öğrenilen ve çatı katına açıldığı izlenimi veren kapıdan, halı döşenmiş merdivenle iki koridora çıkılıyor.

 


‘MOR ODADA’ HİMMET TOPLANTILARI

Özel dokuma halı ve duvardaki motiflerin uyumu, kapı ve mobilyaları ile görenleri hayrete düşüren bölümde “mor oda” adı bahşedilen 75 birey kapasiteli salon bulunuyor. Örgütün “büyük himmet toplantıları” düzenlediği salonda koltukların ve tavandaki kubbe şeklindeki aydınlatmanın mor renkte olması dikkati çekiyor.


FETÖ/PDY soruşturması zarfında gözaltına alınan A.R.Ş, ifadesinde “büyük himmet toplantılarının” bu katta yapıldığını belirtti. Toplantılara çoğunlukla il dışından, hitabeti ve insanları etkileme gücü yüksek “abilerin” geldiğini belirten A.R.Ş, “Bunlar görüşme başlayınca tavır yaparak oradaki insanları galeyana getirir ve daha artı para yardımı yapmasının önünü açarlardı” ifadelerini kullandı.


Soruşturma zarfında ifadesi alınan M.Ç. de FETÖ’nün bu eski okulunda bahşedilen iftar yemeğine katıldığını ve burada Ankara’dan gelen üstteki düzey yöneticinin tavır yaptığını anlattı. Toplantılarda bir günde 1 milyon liranın üstünde bağışın toplandığı ileri sürüldü.

 


“Mor odanın” derhal yanında ise 33 sandalyeli görüşme salonu göze çarpıyor. Açık renk mobilya ve halılarla döşenen görüşme odasında iki büyük masa ve kitaplık yer alıyor. Görüşme salonunun arkasındaki bölümde de mutfak ile ufak yemek yemek odası ile yalnızca kartı olanların çıkabileceği bir asansör bulunuyor.

 


GÜLEN’İN KALDIĞI ODA

 

Okulun son katındaki 12 oda 24 yataklı misafirhanede yer alan “1” numaralı oda diğer bölümlerden farkı ile şaşırtıyor. Diğer odalar çağdaş dizaynı ile ön plana çıkarken, “1” numaralı odanın eski eşyalarla muhafaza edilmesi merak uyandırıyor.


Eski mektep çalışanlarının ifadelerine göre “1” numaralı odada FETÖ elebaşının kaldığı ileri sürülüyor. Terörist başı Gülen’in okulun kuruluşundan ülkeyi terk ettiği yıla kadar kayıtlı aralıklarla okula geldiği ve burada kaldığı iddia ediliyor.

 


Alıştırma masası, sandalye, kanepe ve tek şahsiyet bazanın bulunduğu odada FETÖ elebaşının “sarık” ve “cübbesi”nin de olduğu, bunların kayyum atanmadan önce götürüldüğü tahmin ediliyor.

 


Örgüte yüksek miktarda himmette yer alan kişilere odanın ziyarete açıldığı ve FETÖ elebaşının cübbesinin gösterildiği belirtiliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder