CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Kayseri’den gömülü savaş uçakları çıkıyor!
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Kayseri’den gömülü savaş uçakları çıkıyor!


Kayseri’den gömülü savaş uçakları çıkıyor!

Türk savunma sanayisinin en gizemli olaylarından biri gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor. 70 yıldır Türk kamuoyundan gizlenen kayıp savaş uçakları skandalında yeni belgeler ortaya çıktı.

Sabah’tan Metin Can’ın haberine kadar, 1947’de ABD’nin Türkiye’ye yardım planı ile bir anda ortadan kaybolan, envanterlerden silinen 72 adet Focke-Wulf FW-190 tipi uçaklardan 50’si Kayseri Eski Havalimanı’nın aşağıda (2. Hava İkmal Komutanlığı ön cephesi) gömülü. Uçakların ortaya çıkarılması ile ilgili birincil resmi egzersiz 2015’te gerçekleşti. Bu kapsamda yapılan metaldedektör testleri de uçakları tespit etti. Ama uzayan bürokrasi ve araya giren 15 Temmuz darbe girişimi uçakların gün yüzüne çıkmasını engelledi.

Kaynaklar, konuyla ilgili çalışmaların en yakın zamanda her tarafta başlayacağını açıklama etti.

YERLİ ÜRETİMİ BİTİRDİ

FW-190 A3’ler yerlilik açısından bambaşka bir öneme sahip. Zira 1. Dünya Savaşı’nda başlayan Alman işbirliği Cumhuriyet’in kurulmasından sonra Junkers ile üretim işbirliğine dönüşmüştü. Türkiye’de TOMTAŞ kurulmuş ve A-20’ler ülkemizde üretilmişti. Iki Taraflı üretimin devamı amacıyla 1941’de Alman büyükelçisi, eski şansölye Franz von Papen’in gayretleri sonucu bir ticaret antlaşması imzalandı. Bu uzlaşma gereği Türkiye Almanya’ya demir ve krom cevheri sattı. Karşılığında da 72 adet FW-190A3 tipi savaş uçağı aldı. Parçalarının kayda değer kısmı Anadolu’daki tesislerde üretilen uçaklar 1943’te Türkiye’ye getirildi. Ilk uçuşunu 10 Temmuz 1943’te yapan bu uçaklar 5 bambaşka ile dağıtıldı. 50 adet uçak da Kayseri’ye gitti. Türk-Alman yapımı savaş uçaklarının kaderi 1947’de son buldu. Ortaya meydana çıkan bakımlı belgelere tarafından durum şu şekilde gelişti: ABD, İkinci Dünya Savaşı’nın ardındaki elinde kalan binlerce uçağı müttefiklerine dağıtmak üzere alıştırma başlattı. Ankara ile uzun süren görüşmeler gerçekleşti. Nihayetinde ABD’li yetkililer ile 1947’de anlaşmaya imza atıldı. Anlaşma gereği Türk ordusunun envanterdeki tüm Alman FW-190’lar imha edilecekti. O tarihten sonra uçaklar hiç görülmedi.

YAĞLI BRANDALARA SARDILAR

Konuyu 25 yıla yakın süredir araştıran Hasdal Kışlası’na adı bahşedilen komutanın torunu olan Uluhan Hasdal, “ABD kendi uçaklarını bedava belirlemek istedi. Ama bir şartı vardı. Alman uçaklarının değil edilmesi. 50’ye yakın uçak Kayseri Havalimanı’na getirildi. Envanter dışı bırakıldı. Hatta belgelere tarafından, uçaklar yağlı brandalara sarılarak gömüldü. Alman havacılık temsilcileri ile görüştüm. Bu model uçakların korozyana dirençli olduğunu ve çıkarılması halinde uçurulabileceğini söyledi” dedi.

HİÇBİR MÜZEDE ÖRNEĞİ DEĞIL

Uçakların gün yüzüne çıkması için sanat düşkünü işadamları da yoğun çaba sarf ediyor. Bu isimlerden biri olan Hisart Müzesi’nin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, yakın süre önce Kayseri’deki görevli komutanlarla çoğu röportaj yaptığını açıklama ediyor. Uçakların çıkarılması konusunda kayda değer uzaklık alındığını bildiren Çuhadaroğlu, “Oysa araya 15 Temmuz darbe girişimi girdi ve araştırmalar rafa kalktı. Bu model uçaklar şu an dünyada hiçbir müzede yok” dedi.İstanbul’da ‘İsmail Akbay Havacılık ve Uzay Bilimleri’ adlı bir müze kurmayı hedefleyen araştırmacı Stuart Kline da konuyu peşine düşüp takip eden isimlerden. 14 yıldır Türk havacılık tarihi üstüne 2 önemli Kitap yazar Kline, “Konuyla ilgili bürokratik çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Keza bir müze projemiz var. Hükümet göre da projemiz alaka fark etti” dedi.

BIRINCIL UÇUŞU 1939’DA YAPTI

Focke-Wulf FW-190 birincil uçuşunu 1 Haziran 1939’da yaptı ve 1941’de hizmete girdi. ilk olarak Eylül 1941’de Kuzeybatı Fransa üzerinde görüldü ve kısa sürede RAF’ın en iyi av uçağı olan Spitfire Mk.V’ye karşısında üstünlüğünü ispatladı. Tanınmış Alman tasarımcısı Kurt Tank göre projelendirilen Fw-190 başlıca itibariyle tek şahsiyet bir av uçağı olup kara-taarruz ve gece av uçağı olarak da savaş sonuna kadar kullanıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder