CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Elazığlı Üreticilerin “Fransız Bademi” Atağı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Elazığlı Üreticilerin “Fransız Bademi” Atağı

HABERİ SESLİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Elazığlı Üreticilerin “Fransız Bademi” Atağı

İSMAİL NEŞELENDIRICI/MEHMET AĞIN – Elazığ’ın Ağın ilçesinde girişimci iki ortağın verimsiz arazilere ektikleri Fransız bademi ağaçlarından yüksek verim elde etmeleri, böylece fazla üreticiyi badem yetiştirmeye yönlendirdi.

Ağın’daki üreticilerin kapama meyve bahçesi şeklinde Fransız bademi yetiştiriciliğine başlamasıyla, imal alanı 7 yılda 400 dekardan 5 bin 400 dekara yükseldi.

İlçede Fransız bademi yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasına ön but olan Alaaddin Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ortağı Faruk Doğan ile “ilçeye ekonomik anlamda ne kazandırabiliriz?” diye araştırırken, Fransız bademi yetiştirmeye karar verdiklerini söyledi.

Kimi üreticilerin “Fransız bademinden verim alamazsınız” demelerine karşın, risk alarak 850 dönüm verimsiz araziye bugüne kadar 36 bin fidan ektiklerini anlatan Printer, “Bizimle başlayan badem ağaçlandırması ürün almaya başlandıktan sonra çok hızlı gelişti. Malatya’dan ve çevre illerden halk müziği gelip tarlalarımızı geziyor. Bakanlık, bahçemizi ‘misal bahçe’ listesine koydu.” dedi.

Yurt dışına ihraç ediliyor

İlçedeki badem ağacı sayısının 200 bine ulaştığına dikkati çeken Printer, Ağın’ın iklim ve toprağının Fransız bademine az kalsın hap gibi geldiğini açıklama etti.

Badem ağaçlardan yüksek verim aldıklarını dile getiren Yazıcı, “Fransız bademi bizim bölgenin toprağı, suyu ve havasından olumlu etkilendi. Kendi bölgesinde bile bu lezzette badem yetişmiyordur.” diye konuştu.

Bu sene kendi ağaçlarından 100 ton civarında rekolte beklediklerini ve ürünlerini daha fazla Mersin ile Gaziantep’deki ihracatçı firmalara gönderdiklerini anlatan Yazıcı, “Ürünlerimiz iç ve dış piyasada değerlendiriliyor. İngiltere, Fransa ve Almanya ilk önce elde etmek üzere, Avrupa ülkeleri ve Rusya’ya badem ihraç ediliyor.” dedi.

Doğan ise amaçlarının ilçelerinin ekonomik anlamda gelişmesine katkı arzetmek olduğunu söyledi.

Badem bahçelerinin gelişmesiyle yöre halkı ve mevsimlik işçiler için istihdam olanaklarının da arttığını vurgulayan Doğan, “Ağın bademle anılacak hale geldi, bunu devam ettireceğiz. Gelecek nesillere bademi aktaracağız ve herkesin geçimini sağlama kaynağı olacak.” diye konuştu.

Ağın, leblebisinden sonra bademiyle de anılacak

İl Yiyecek Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan da Ağın ilçesinin badem yetiştiriciliğinde gösterdiği başarıyla Türkiye’ye misal olduğunu söyledi.

Geçen yıl 2 bin 600 ton civarında badem rekoltesi gerçekleştiğini bildiren Karahan, son dönemlerde oluşturulan bahçelerden gelecek destek ve oluşturulacak yeni bahçelerin bu rakamı her sene 2-3 kat artıracağına inandıklarını ifade etti.

Karahan, “İlçede, badem yetiştiriciliği 7 yılda 400 dekar alandan 5 bin 400 dekar alana çıktı. Elazığ genelinde ise 8 bin 400 dekar alanda badem yetiştiriliyor. Bugüne değin Ağın leblebisi ile tanıtımını yapan ilçemiz, son yıllardaki çağdaş badem bahçeleriyle inşallah dünya ve Türkiye pazarında bademiyle de hak ettiği yeri alacaktır. Badem ihracatı yapan firmalarımızla Ağın bademinin dünya pazarındaki yerini alması için gerekli çalışmaları yapıyoruz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder