CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Vali Toprak Akçadağ’da Tesis Açılışı Yaptı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Vali Toprak Akçadağ’da Tesis Açılışı Yaptı

HABERİ SESLİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Vali Toprak Akçadağ'da Tesis Açılışı Yaptı
Vali Toprak Akçadağ’da Tesis Açılışı Yaptı
Vali Toprak Akçadağ’da Tesis Açılışı Yaptı

Malatya Valisi Mustafa Toprak Malatya’nın Akçadağ ilçesi’nde organik tarım ürünleri üreten iki tesisin açılışını gerçekleştirdi.

Vali MustafaToprak, Akçadağ ilçesi Çobanuşağı mahallesinde genç girişimciler Hayriye Duman ile Nurhan Beyhan Gürcü tarafından faaliyete sokulan istiridye mantarı üretim tesisi ve Ataks Tavuk imal tesisinin açılışını yaptı.

Tesislerin açılış törenine Vali Toprak’ın yanı sıra Akçadağ Kaymakamı Serdar Demirhan, Belediye Başkanı Ali Kazgan, İlçe Garnizon Komutanı Üsteğmen Serhat Çotuk, Malatya Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Zülküf Yıldırımoğlu, Akçadağ İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mekselin Yıldız, Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz,AK Parti Akçadağ ilçe Başkanı Arif Tutal, AK Parti İl Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan ile halk kurum ve kuruluşların amirleri ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

Törende konuşan Vali Mustafa Toprak, bu tür girişimcilik destekleri ile oluşan projelerde devletin ve hükümetin bir programı olduğunu söyleyerek “Bu anlamda özellikle 2016 yılı içerisinde genç çiftçilerimizin desteklenmesiyle ilgili bir program ortaya konuldu ve bu programın bende gönül rahatlığıyla Malatya ilinde başarılı bir şekilde uygulandığını görmekten de tatmin duyuyorum” dedi.

Malatya genelinde toplam yardım almaya hak kazanan 187 kişiden 27’sinin Akçadağ’da olduğunu belirten Toprak, “Onun için gerçekten Akçadağ’ın bu gibi projelerin uygulanmasında ayrı bir önemi var. Arkadaşlarımızda beni Malatya ilinde ilk kez genç çiftçi kardeşlerimizin projelerinin açılışında bu köye getirdiler. Aramak fakat bir farkı var, tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi. Girişimcilerin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Toprak, “Bilhassa bayan çiftçilerimizin desteklenmesi farklı bir siklet ortaya koyuyor. Genelde bu işleri erkeler yapar girişimci erkeklerdir anlayışı vardır fakat toplumun önderliğinde bir fırsat verdiğimizde kadınlarımızda gerçekten o fırsatı burada gördüğümüz gibi çıktıya, bir ürüne dönüştürebilecek öneme, bilgiye ve o duruşa sahipler. Onun için ben burada girişimcilerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Genç girişimcilerin desteklenmesinde verilen devlet desteğinin önemine değinen Toprak, “Daha profesyonel, daha teknik yapılması ve il ve ilçe tarım müdürlüklerimizi de bu projede tüm projelerde destek veren arkadaşlarımızda hatırasına yapmak istiyorum. şüphesiz ki, bir proje ortaya konuluyorsa, girişimci ile birlikte onu destekleyecek, yönlendirecek, rehberlik edecek teknik bilgileri, teorik bilgileri iyi bir şekilde aktaracak da bir yapı lazım. Yiyecek Tarım Hayvancılık il müdürlüğümüz, ilçe müdürlüklerimiz, mühendislerimiz projedeki danışmanlarımız tümü bu güzel katkılarını ortaya koyuyorlar” şeklinde konuştu.

Malatya’nın tarımsal alanda yeterli olduğunu ve bu işi yerine getirmek isteyen herkese kapılarının açık olduğunu dile getiren Toprak, “Yeter ki ben çiftçiyim desteklenme istiyorum ve bu işi de başımı koydum diyenler varsa gelsinler biz o arkadaşlarımızı da imkanlar ölçüsünde destekleyelim” dedi.

Üretilen ürünlerin pazarlanması noktasında da imkanların sağlanması gerektiğini açıklayan Vali Toprak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bağlı bu gibi yerlerin birde pazarlama sorunu oluyor fakat, hepimizin katkı sağlaması, ön bacak olması lazım. Pazarlarda, satmak yerlerinde bu gibi ürünlerin daha iyi talep bulabilmesi için bizlerinde takviye sağlaması gerekiyor. Acaba, genç çiftçilerimize ne değin bir olanak sunduk, hangi alanlarda imal yapılıyor, üretilenler yargı ettiği noktada pazarlana biliyor mu? Pazara gidebiliyor mu? Üretimin devam ettirebilmesi için mutlaka dönüştürülmesi gerekiyor. Parayla, piyasayla buluşması gerekiyor. Onun için onlarında takibi hepimizin de görevi olmalıdır, bizde bunu üstlendiğimizi de tarif etmek istiyorum.

İnşallah bu gibi emeklerde boşuna çıkmaz ve karşılığını bulur. Birazcık önce baktık içeriye gerçekten gururlandık. bir defa genç çiftçimizin olması önemlidir. İki bu işe kendi daha önce amatör olarak yaparken, devletimizin imkanından faydalanacak derecede kendini hazırlaması o yükün altına girmesi daha da önemlidir. Bayan olması, bayan girişimci genç hanımefendi girişimci olması gerçekten açıklama ettiğim gibi meselenin özünde yer alıyor. Onun için bunların hepsi önemlidir. ve baktığımızda köylerde, hepimiz ben kaymakamlık mesleğinden geliyorum, başkanımızda böylece kaymakam bey zaten bu işi deruhte ediyor. Hepimiz köylerde, mezralar da mesken birimlerinde can atıyorduk fakat, okul yapalım, sağlık durumu ocağı yapalım, sağlık durumu evi yapalım, tarım hizmet binası yapalım şu tesisi bu tesisi yapalım. Lakin bakıyoruz, 30 sene önce koyduğumuz hedefler bugün geldiğimiz noktada köylere gidiyoruz.

Köylere gittiğimizde mektep abes, sağlık evi manâsız, tarım uygulama binaları anlamsız, neden? Nüfus göçüyor, nüfus kalamıyor. Niçin kalamıyor? İşsizlik var, geliri değil. O vakit tutunabilmesi için mecburen çok sevdiği cet yurdu, baba yurdu, doğum yeri o teneffüs ettiği topraklarla, havayla, suyla buluştuğu yeri terk etmek noktasında kalıyor. Gelirini, hayatını idam ettirebilmesi namına göçüyor. Göçtüğü yerde çoğu süre mutlu olamıyor. Çünkü gidiyor, gideceği yere tutunabilmek için bütün aile fertleri ile birlikte çalışıyor oysa tutunabiliyor. O zaman bizim yapmamız gereken, insanlarımızı kendi köyünde, kendi yerleşim yerinde karınlarını doyacağı şekilde onu oradaki toprağa bağlayacak, üretime bağlayacak derecede katkıları sunabilmektir.”

Desteklenen bu cins projelerin de göçü önleme namına kayda değer olduğunu dile getiren Toprak, “Onun için insanlarımız da bilsin, bu anlamda güzel bir iş faaliyeti Çobanuşağı mahallesinde olduğunu ve buradan bu güzelliğin bütün topluma yayıldığını insanlar bilsin anlasınlar ve desteklesinler. Herkesinde görevi, hepimizin görevi onun için bunu da birincil defa bizde başlatalım. Beni bugün burada bu hoş köyde bu hoş ilçenin bu güzel beldesinde, yöresinde davetli ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu

Yapılan konuşmaların peşinde Vali Toprak açılışı yapılan tesisleri gezerek tesisler hakkında genç girişimcilerden bilgiler aldı. – MALATYA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder