CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Maliyenin hatası Türkiye vergi rekortmeni yaptı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Maliyenin hatası Türkiye vergi rekortmeni yaptı


Maliyenin hatası Türkiye vergi rekortmeni yaptı

Haber7/Özgürlük Gündüz

Vergi Dairesi, ulus ve özel sektöre inşaat işleri yapan bir inşaat firmasına kestiği KDV cezasıyla büyük bir skandala imza attı. Söz konusu firma bu cezayla 2010 yılı Türkiye vergi rekortmeni Rahmi Koç ’u 23 ’e katladı.

Kağıthane Ücret Dairesi, halk ve özel sektörde inşaat işleri yapan ve 2010 yılı cirosu yaklaşık 3 milyon TL olan bir inşaat firmasına 528 milyon TL KDV cezası kesti. Firma bu vergi borcu ile 2010 yılında 22.893.850 TL ile vergi rekortmeni olan Rahmi Koç ’u 23 katladı.

Konuyla ilgili Haber7 ’ye açıklamalarda bulunan işyeri sahibi M. Fatih Tekin, “Bizler firma olarak yaptığımız işlerden daha sonra hakkedişlerimizi edinmek için SSK ’dan borcu yoktur kağıdı edinmek durumundayız. Bir kurumdan alacağımıza istinaden bizden istenilen “borcu yoktur” yazısını olmak için sisteme girdiğimizde 2010 yılı için yaklaşık 528 milyon(528.696 bin) TL ’lik KDV borcumuz olduğunu öğrenince şaşkına döndük. Bu miktar, Türkiye ’nin en fazla ücret veren isimlerinin ödedikleri vergileri bile katlayan bir rakam…” dedi.

BEYANNAME EDİLEN BORCUN BİN KESIN

2010 yılında işyeri olarak ortalama 3 milyon TL ciro elde ettiklerini, bunun 504 bin TL ’sinin KDV olarak ücret dairesine bildiri edildiğini bildiren Tekin, kendilerine kesilen 528 milyon TL ’lik KDV tutarının borçlarının 1048 katı olduğunu dile getirdi. Meydana gelen bu durumdan dolayı işyeri olarak somut ve manevi olarak hasar gördüklerini bahis eden Tekin, “Bu Nedenle yaptığımız işlerin hakkedişlerini alamadık. İhalelere giremedik. Kayıtlarda gözüken bu borçtan nedeniyle bütün ticari ilişkilerimiz zedelendi. Ciddi manada maddesel ve manevi mağduriyetler yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

1 AY ÖNCE KALP KRİZİ GEÇİRDİM

Bunun yanı sıra daha önce çalıştıkları fakat iflas eden bir firmanın aidat borcunun da kendilerinden tahsil edilmek istendiği bilgisini veren Tekin, konuyla ilgili mahkeme sürenini devam ettiğini, bu borcunda kendilerine kesilen 2010 KDV borcunun yaklaşık 3 bin katı olduğunu belirtti. Tekin, takriben bir ay önce yürek krizi geçirdiğini ve ameliyat olduğunu aktararak, “Afiyet sorunları yanına bundan başka bu konularla mücâdele etmek durumunda kalıyoruz” dedi. 

“YAZINIZDAN DOLAYI FAZLA KORKTUK”

Maliyeye yaptıkları uygulama sonrasında yetkililerin geri adım atmak durumunda kaldığını aktaran Tekin, bu süreçte ilgili kurumda görevli memurların tavırlarından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi. Görevli memurun, “Yazınızdan nedeniyle fazla korktuk, elinizden geleni ardınıza koymayın” gibi ifadelerle kendilerine karşılık verdiğini anlatan Tekin, “12 yıl devlet memurluğu yaptım. Ulus dairelerindeki işleyişi yakından biliyorum. Çoğu insan gece yarılarına kadar çalışırken özellikle devlet kurumlarında çalışanlar saat 17.00 ’de evine gidiyor. Kazandıkları paranın hakkını vermeliler. Hepimiz insanız. Herkes kusur yapabilir. Benim vergilerimle ayakta duran bir kurumda görevli bir memurun bu tavrından fazla rahatsız oldum” dedi.

PARALEL YAPI İLE İZAH EDİLEBİLİR

15 Temmuz sürecinden daha sonra her şeyden tedirgin olmaya başladıklarını ve devlet kurumlarında böyle komplolar varsa bu konuda farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Tekin, “Kurumun firmamıza karşısında daha önce de yaşattığı ve yeniden yazı ile itiraz ettiğimiz birkaç olay daha olmuştu. Bu şart ya idari memur ve amirlerinizin meslek lakaytlığı ile veya mükelleflerinizin bu şekilde mağdur edilerek devletine ve hükümetine güveninin sarsılması ve toplumsal infiallerin yaşanması noktasında kurum personelinin paralel yapı operasyonun bir parçası olması ile izah edilebilir” ifadelerini kullandı.

YASAL IŞLEM BAŞLATILACAK

Son olarak 528 milyon TL ’lik borcun düzeltilerek 529 bin TL olarak kendilerine bildiri edildiğini gösteren Tekin, somut ve manevi mağduriyetler yaşamalarına niçin olan memur ve amirler hakkında CİMER (Cumhurbaşkanlığı Iletişim Merkezi), BİMER (Başbakanlık Irtibat Merkezi), medya organları ve ilgili mahkemelerde her türlü talep, dava ve şikayet haklarını ardına kadar kullanacaklarını sözlerine ekledi.

Ödenti dairesi firmanın başvurusundan sonra 528 milyon TL’lik borcu 529 bin TL olarak düzeltti. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder