CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

MİT’in teknik ekibi dünya çapında bir istihbarat başarısına imza attı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

MİT’in teknik ekibi dünya çapında bir istihbarat başarısına imza attı

MİT’in teknik ekibi dünya çapında bir istihbarat başarısına imza attı

TİMY ‘Bylock’u kırdı! MİT’in teknik ekibi dünya çapında bir istihbarat başarısına imza atarak FETÖ ’cülerin şifreli haberleşme ağı ‘ ByLock ve Eagle ’ programlarını kırmayı başardı

 15 TEMMUZ darbe girişiminden önce MITOS, fazla kritik bir takım bilgilere ulaştı. Genelkurmay ve emniyet başta elde etmek üzere millet kurumlarındaki FETÖ mensuplarının kendi arasında özel olarak mesajlaştıkları başvuru listesi çıkarıldı. Bu program üzerinden 56 bin karakter ad listesi saptandı. Bu liste Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay ve diğer ilgili birimlerle paylaşıldı.

15 TEMMUZ darbe girişiminden önce MITOS, fazla kritik bir takım bilgilere ulaştı. Genelkurmay ve güvenlik ilk olarak elde etmek üzere ulus kurumlarındaki FETÖ mensuplarının kendi arasında özel olarak mesajlaştıkları başvuru formu listesi çıkarıldı. Bu program üzerinden 56 bin karakter isim listesi tespit edildi. Bu liste Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay ve öteki ilgili birimlerle paylaşıldı.

Kırılan bu program, örgüte ilişkin çoğu data sağladığı gibi kurumlarda gizli kripto FETÖ mensuplarına ilişkin veri sağladı. Tasfiye operasyonları da bu listeler üzerinden başlatıldı. 10 Temmuz ’da MITOS, TSK içindeki ‘paralel inşa ’ mensuplarının isimlerinin bulunduğu listeyi Genelkurmay ’a iletti.

 Operasyon yapılabilmesi için Genelkurmay, ağustostaki YAŞ toplantısını gösterip yürütülen disiplin soruşturmaları olduğunu ve tasfiyelerin YAŞ ’ta yapılmasının daha doğru olacağını bildirdi.

DARBEYİ ÖNE ÇEKTİLER

Sahiden darbe girişimi daha organize biçimde 15 Temmuz ’dan 3 ay daha sonra, yani ekim ayında yapılacaktı. MITOS ’in 10 Temmuz ’da Genelkurmay ’a gönderdiği TSK ’daki paralel inşa mensuplarının ad listesinin sızması nedeniyle darbe öne çekildi. Ağustostaki YAŞ toplantısında tasfiye edileceklerini öğrenen FETÖ ’cüler, darbe planını 15 Temmuz ’a çekti. Darbeciler, kalkışmayı 15 Temmuz günü sabaha karşı saat 03.00 ’te gerçekleştirecekti

Darbe teşebbüsü, bir binbaşı göre, ‘MITOS ’e baskın ’ şeklinde ihbar edildi. Darbecilerin “Bu akşam fazla manâlı bir ödev var” diyerek çağırdıkları ve “3 helikopterle MITOS ’i basacağız ve MIT Başkanı ’nı alacağız” dedikleri binbaşı, saat 14.30 civarında “Dışarıdan geldim, üstümü değiştireyim” yanıtını verip MIT ’e gitti. Peşinde MIT, Genelkurmay ’a haber verdi. Girişimin duyulduğunu anlayan darbeciler, saat 21.00 ’de harekete geçti

56 BİN KIŞILIK LİSTE

MIT ’in deşifre ettiği 56 bin karakter ByLock kullanıcı listesi, abonelik bilgisiydi. ByLock ’un yüklendiği telefon hatlarını kullananlar, “kırmızı, turuncu, mavi” olarak kategorilere ayrıldı.

Uygulamayı yoğun kullanan ve kimliği tespit edilenler kırmızı listede yer aldı. Turuncu listede, uygulamayı kullanan ama kimliği net olarak saptama edilemeyenler, mavi listede ise adına belirtilmiş Wi-Fi hattına girilmiş olan ve bir süreliğine uygulamayı kullananlar vardı.

MIT KISA TOPLANTI VERDİ

Tasfiyeler konusunda emin başka kriterler olsa da FETÖ mensuplarının tasfiyesinde ağırlıklı olarak ByLock ve Eagle gibi deşifre edilmiş özel haberleşme programlarının baz alınması, ilk etapta bazı hatalara yol açtı. Saptama edilen aksaklıkların giderilmesi için bir dizi adım atıldı.

Şifreli programlara giren ‘hakiki ’ kullanıcıların tespit edilmesi ve tasfiyelerin hakkaniyet ölçütüyle yapılabilmesi için MIT, kurumlara brifing verdi. Kolluk gücünün ve istihbarat birimlerinin, programı kullanan kişiyle abonelik sahibinin benzer birey olup olmadığını tespit ve teyit etmesi istendi.

BYLOCK KAPANDI, EAGLE AÇILDI

FETÖ, MIT ’in ByLock ’u kırdığını, deşifre olduklarını anlayınca, darbeden 2 ay önce, şifreli ve referansla girilebilen programı kapattı. Litvanya ’da tescili olan, Kanada ’da yer alan ByLock server ’ı dağıtıldı. FETÖ ’cüler, güvenlik kilidinin kırılması daha güç olan Eagle ’a geçti. FETÖ ’cüler, merkezi ABD ’deki Google ’ın içinde server ’ı yer alan Eagle ’ı kullanmaya başladı.

15 Temmuz gecesi de FETÖ mensupları dar yazışmalarını Eagle üzerinden yaptı. FETÖ ’cülerin telefonlarına yüklü Eagle ’ın, saklama ve tespitini güçleştirme amacıyla, ‘Line ’ ve ‘Tango ’ gibi ikonlar aşağı açıldığı tespit edildi. Tango ’ya giren FETÖ ’cü fiilen Eagle ’a bağlanıyordu. Hemen FETÖ mensupları Eagle uygulaması üzerinden saptama ediliyor.

TİMY ’YE BYLOCK ATAMASI

MITOS ’te önceki gün çok kritik bir ödev yapıldı. Teşkilatın teknik istihbarattan sorumlu müsteşar yardımcılığı (TİMY) görevine, 1. istihbarat müsteşar yardımcısı getirildi. TİMY, FETÖ üyelerinin deşifre edilmesini karşılayan ‘ByLock ’u kıran birimdi. MIT ’in uzun süredir teknik istihbarata yaptığı yatırım ve kabiliyet artırımı bir uçtan bir uca teknik istihbarat yardım ünitesi olmaktan çıkarılarak etkinlik birimi haline getirildi. Bu da teknik istihbaratı güçlendirdi.

 

 500 BİN DİJİTAL BILGI

Türk istihbaratı ve emniyeti, FETÖ soruşturması zarfında 500 bin civarında dijital veriye ulaştı. Bilgisayar kaydı, flaş hafıza, cep telefonu, kamera kayıtları, darbeci uçakların telsiz konuşma kayıtları dahil bunların hepsi uzmanlar tarafından analiz ediliyor. Bunun için Adli Tıp ’ta Bilişim Sistemleri Daire Başkanlığı kuruldu. Özel eğitimli bilirkişiler; deşifre, tasnif ve veri analizi yapıyor.

 

 BYLOCK KIRILDI, ÖRGÜT ÇÖZÜLDÜ

EmniyetinByLock programı hakkında tespitleri şöyle: n ‘Google Play ’ ve ‘App Store ’ gibi tanıdık başvuru formu marketlerinden indirilemiyor. Ama internetten aplikasyon dosyası indirilebiliyor.

 

 * Uygulamanın hukuki ticari sürümü değil. Keza indirilen aplikasyon dosyası kişiler arası dosya transferleriyle de paylaşılabiliyor.

* Uygulamanın ‘Register (Yeni Tescil) butonuna basıldığında yeni bir kullanıcı hesabı yaratacak oturum açılmaya çalışıldığında, sunucaya erişim sağlanamadığından uygulamada kullanıcı kaydı oluşturulamıyor.

 

 * Uygulamanın belli başlı sayfasında yer alan ‘Login ’ butonunun kullanılabilmesi içinse belirli bir kullanıcı adının bulunması gerekiyor.

* Açık kaynak araştırmalarından edinilen bilgiye takriben kullanıcı ID (referans numarası, şifresi) bir uçtan bir uca yeni kayıt işleminin gerçekleştiği referans sistemi ile oluşturuluyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder