CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Nihat Zeybekci’den Rus bakana uyarı!
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Nihat Zeybekci’den Rus bakana uyarı!


Nihat Zeybekci’den Rus bakana uyarı!

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler tez düzelirken, kriz döneminde Rusya ’nın Türkiye ’ye karşın başlattığı yaptırımların kalkması ise benzer hızı yakalayamıyor. Vizesiz seyahat, nakliye araçlarına geçiş belgesi verilmesi gibi konular hala çözüm beklerken, yaş meyve sebze konusunda ise kısmı iyileşmeler yaşandı. Yalnızca narenciye ve sert kabuklu meyvelerde ihracat yasağı kalktı. Türk üreticinin domates ve üzüm gibi ürünlerde yasağın kaldırılması beklentisi karşılanmadı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de İstanbul ’da düzenlenen Türk-Rus 18. Dönem Iş Konseyi Toplantısı ’nda bu soruna göze çarpan etti. Zeybekci, toplantıda bulunan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ’tan Rusya ’ya döndüğünde bu sorunu çözmesi için girişimlerde bulunmasını istedi. Özellikle üzüm konusuna değinen Zeybekci, sezonunun bitmesine sayılı günler kalan üründe çözüm için acele edilmesini talep etti.

Toplantıda tarım, turizm ve inşaat alanında iki ülkeden meslek dünyası ve STK temsilcilerinin konuşmacı olarak yer aldığı oturumlar düzenledi.

STA ’nın 2017 ortasında imzalanması hedefleniyor

Bakan Zeybekci, Türkiye ile Rusya ’nın birbirini tamamlayan çoğu özelliği bulunduğunu, iki ülke arasında rekabetten ziyade bütünleyici nitelikte bir ilişki sürdüğünü belirtti. Zeybekci, “Rusya ’da her ne yok ise Türkiye ’de var. Türkiye ’nin Rusya ile bir araya gelmesi, bir artı bir iki yok; bir pozitif bir beş yapıyor” dedi. Zeybekci, iki ülke aralarında Hür ticaret anlaşmasının yakın zamanda hayata geçirilebileceğine değinerek, “Ticaretin önündeki engellerin kaldırılması konusunda 2017 ’nin ortasında STA ’nın imzalanmasını öngörüyoruz” dedi.

Altyapı ve telekomünikasyonda işbirliği yapılacak

İlişkilerin düzelmesi için Türk tarafına gayretinden nedeniyle teşekkür eden Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da, “Yakın bir zamana dek ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi artıyordu ve böyle bir cereyan devam ediyordu. Ama trajik olaylar bu dinamiğin bozulmasına sebep oldu. aşamalı olarak ilişkilerimiz her tarafta yapılanıyor. Anlaşmalarla ilişkilerimiz bitmiş eski ışık halkası gelecek ve daha da artacaktır” değerlendirmesinde bulundu. Novak, hükümet komisyonları aralarında mevcut sınırlamalarla ilgili görüşmeler yaptıklarını belirterek, “kademeli olarak yakın zamanda ekonomik iş birliğimizi geliştireceğiz. Özellikle taşıma, ulaştırma alanında vize sınırlamaları ve araç sürücüleri konusunda adım atılacak” dedi.

Türkiye ve Rusya arasındaki uçak seferleri, araba vapuru sayılarını artırma konusunu görüştüklerini dile getiren Novak, “Her iki taraf için gelecek vadeden konularda anlaşma sağlanacağını düşünüyorum. Daha Aşağı yapı, telekomünikasyon alanında meslek birliği öngörüyoruz” ifadesini kullandı. Türkiye ve Rusya ’nın kuracağı iki taraflı yatırım fonunun iş çevreleri için önemine şive yapan Novak şunları kaydetti: “Ortak ödemelerde ulusal para birimlerinin kullanılması da görüşüldü. Petrol, gaz alanında iş birliği söz konusu. Özellikle bilim ve teknoloji, inşaat,eğitim, turizm alanında potansiyelimiz mevcut.”

Gümrük kapıları Rusya ile ticarete hazır

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gümrük kapılarının Rusya ile ticaretin artmasıyla oluşacak yoğunluğa hazırlanmış olduğunu söyledi. Rusya ile ilişkilerdeki son gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulunan Tüfenkci, iki ülke halklarının ortak arzusu çerçevesinde ilişkilerde yeni bir başlangıç yapılmasına karar verildiğini belirtti. Tüfenkci, “Bir dönem 38 milyar dolara ulaşan ikili ticaret hacmiyle en kayda değer ticari ortaklarımızdan biri olan Rusya, ticaret haminde son dönemde görülen konjonktürel düşüşe karşın yeniden esas ticaret partnerlerimiz” değerlendirmesinde bulundu. Tüfenkci, ihraç edilen ve kısıtlanan narenciye gibi bir takım kalemlerin bitmiş Rusya ’ya ithalatının önünün açılmasının tamamen normalleşme sürecinin tamamlanması açısından kayda değer olduğunu söyledi.

Sürecin hızı adi

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan toplantıda Rus tarafının adım atmada yavaş davranıp davranmadığı sorusu üzerine, “Rusya ’nın ast fakat yapması gereken çok şey var. Ama sonuçta geç ya da erken biz bunlara çalışmalıyız 2016 ’yı kaybettiysek en azından 2017 ’yi kurtarmaya çalışmalıyız” dedi. Türkiye- Rusya Iş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan da Rusların attığı adımların samimiyetine inandığını söyledi. Atılan adımların yavaşlığı konusunda ise “Bana geçen sene ‘İlişkiler bu seviyeye gelecek ’ deselerdi buna katılmazdım. Sonuçta onların uçağı düşürüldü ve içlerinde acı var. Bunun geçmesinin süre olması adi” diye konuştu. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ise Rus turistlerin ne vakit geleceği sorusuna “Onların valizleri hazır, eşyaları hazırlanmış. Bizim otellerimiz hazırlanmış.” dedi. . Öte Yandan Rus Sberbank ’ın büyük ortağı olduğuDenizbank ’ın CEO ’su Hakan Alev de Rus turistlerin Türkiye ’deki harcamalarını Ruble olarak yapabilmeleri konusunda çalışmaları olduğunu aktardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder