Bu sabah 09.30 sularında Suriye sınırına 8 kilometre uzaklıkta bulunan Mehmet Saraç Çavuş Mahallesi Suriye tarafından atılan 3 füzeyle vuruldu.

Saldırı PKK’nın Suriye kolu PYD ve IŞİD militanlarının hakimiyetinde olan Afrin bölgesinden düzenlendi. Saldırıda 32 yaşındaki Ayşegül Polat yaşamını yitirdi.

Saldırının ilk anda havan topu ile düzenlendiği bilgisi geçildi. Ancak daha sonra yapılan açıklamalarda, patlamaların Suriye tarafından atılan ve Rus yapımı olan Katyuşa füzelerinden kaynaklandığı belirtildi.

Güvenlik güçlerinin olay yerindeki ilk incelemesinin ardından Katyuşa füzesi olduğu belirlenen merminin düştüğü okulun bahçesinde ve çevresinde kanıt topladı.

SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE ATILAN İLK KATYUŞA FÜZESİ

Olay, bir ilk olma özelliği de taşıyor. Türkiye, ilk defa Suriye’den atılan Rus yapımı Katyuşa füzelerinin hedefi oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri daha önce yürürlüğe konulan angajman kurallarını anında uyguladı. Suriye yönüne misliyle karşılık verildi. Sınır hattındaki topçu birlikleri sınırın karşı tarafında, radarla tespit edilen füze mevzilerini yoğun ateş altın aldı.

Ekran-Resmi-2016-01-18-14.33.39

FÜZENİN GELDİĞİ BÖLGE IŞİD, FETİH ORDUSU VE PYD ÜÇGENİNDE

Füzenin düştüğü Mehmet Saraç Çavuş Mahallesi’nin yaklaşık 8 kilometre uzağında bulunan Azez kasabasının kontrolü Özgür Suriye Ordusu tarafından sağlanıyor. Ancak Azez’in yaklaşık 10 kilometre batısındaki bölgelerde kontrolü IŞİD, yaklaşık 8 kilometre doğusunda ise kontrolü PYD’de bulunan Afrin yer alıyor. Azez’de çeşitli muhalif grupların oluşturduğu Sultan Murad Tümeni’nin de dahil olduğu Fetih Ordusu ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. IŞİD’in kontrolündeki bölgelere 25-30 kilometre uzaklıkta bulunan okulun çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

IŞİD BAŞİKA’YA AYNI FÜZE İLE SALDIRMIŞTI

16 Aralık’ta Kuzey Irak’taki Musul’da bulunan Başika kampına füzelerle saldıran IŞİD, Aralık ayı sonunda da yeni bir saldırı düzenlemiş ve saldırının videosunu yayınlamıştı. Görüntülerde Başika kampına fırlatılan onlarca füze görülüyor.

DAEŞ, Musul’daki Başika kampına yapılan saldırının video görüntüsünü yayınladı İZLE

KATYUŞA FÜZESİ NEDİR?

Bir Sovyet yapımı Çoknamlulu roketatar füze türü olan Katyuşa, II. Dünya Savaşında Sovyetler tarafından kullanılan bir silahtır. Uzunca bir dönem savaşın en büyük sırlarından biri olmuştur. Bu silahın düşman eline geçmesinden korkan Sovyetler ancak gizli servis ajanlarının kullanmasına izin veriyorlardı.

Katyuşa(Katerina -> Katya -> Katyuşa) adı ünlü Rus savaş türküsü Katyuşa’dan geliyordu. Alman askerleri ona atılırken çıkardığı, ıslığa benzer ses yüzünden Stalinsorgel (Stalin’in orgu) adını vermişlerdi.

Katyuşa’lar kamyonların (Studebaker US6s, ZIS-6), tankların, traktörlerin veya uçakların üzerine monte edilebiliyorlardı. Katyuşa’lar Sovyetler tarafından düşman üzerinde korku ve şok oluşturmak için toplu halde kullanılmışlardır.

afrin

VALİLİK: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

Kilis Valiliği, olay sonrası yaptığı açıklamada Suriye’den atılan 3 roket mermisinden 1’inin okula isabet ettiğini duyurarak, 1 kadın görevlinin öldüğünü, 1 öğrencinin de yaralandığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“18.01.2016 tarihinde saat: 09.30 sıralarında Suriye’den geldiği tahmin edilen 3 roket mermisinden 2’sinin boş araziye düştüğü, 1 roket mermisinin ise 4 okulun bulunduğu okullar bölgesindeki Nazlı Ömer Çetin İlkokuluna isabet ettiği anlaşılmıştır. Patlama sonucunda okulda görevli olan 1 bayan hizmetli hayatını kaybetmiş, diğer okuldaki 7’nci sınıfta okuyan bir kız öğrencimiz yaralı olarak Kilis Devlet Hastanesine kaldırılarak ameliyata alınmıştır. Olayda hayatını kaybeden personelimize Allahtan rahmet ve yaralı öğrencimize acil şifalar dileriz.”