CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Rusya’ya ilk TIR’lar yola çıktı!
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Rusya’ya ilk TIR’lar yola çıktı!

Rusya’ya ilk TIR’lar yola çıktı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, Türkiye ’den 40 tonluk narenciye ile birlikte ilave olarak 6 tırın da dün itibariyle yola çıktığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilmesi yasaklanan bazı ürünlerin Rusya’ya baştan ithalatının açıklamasının peşinde sektörde bayram havası esti. Hem Rusya’yı hem Türkiye’yi sevindiren gelişmeler ardı ardına yaşanırken, ambargolu ürünlerden olan narenciyede yasağın kalkmasıyla birincil tırlar da Türkiye’den yola çıktı.

“RUSYA BİZİM BİRİNCİ PAZARIMIZDI”

Türkiye ile Rusya aralarında her yerde çoğalan dostluğun narenciye üreticileri ilk olarak edinmek üzere ihracatçılarını umutlandırdığını kaydeden Türkiye İhracatçılar Meclisi Idare Heyeti Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, “Rusya pazarının açılması beklenen bir sonuçtu. derhal sert kabuklu meyveler diye addettiğimiz portakal, mandalina, şeftali, nektarin, greyfurt, limon gibi ürünler Rusya’ya yükleniyor. Imalatçı de karamsarlıktan kurtuldu ihracatçı da çünkü Rusya bizim birinci pazarımızdı. Sanıyorum yakın gelecek daha iyi olacak” dedi.

HEM İHRACATÇILAR KEZA ÜRETİCİLER MUTLU

Aylardır sektördeki tüm paydaşların bir araya geldiğinde Rusya konusunun birinci öncelik olduğunu ifade eden Seyyar, “Bakanlık ve hükümet yetkililer bu ikili ilişkileri sürdürüyorlardı, ön görüşmeler yapılıyor fakat netice alınamıyordu. Heyecanla bekliyorduk ve bu sonucu aldık mutluyuz. Hem ihracatçılar hem de üreticiler mutlu. Çünkü fiyat düşüşleri veya fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmiş olacak. Ve üretici de emeğinin karşılığını bulmuş olacak” ifadelerini kullandı.

“2017’DE RUSYA PAZARINDA DAHA DA BÜYÜYECEĞİZ”

Rusya ve Türkiye aralarında yaşanan uçak krizi öncesi yaş meyve sebzede 1 milyar doların üstünde ihracat yapıldığını kaydeden Seyyar, bu rakamın kriz döneminde 180-200 bin milyon dolarlara kadar gerilediğini hatırlattı. Narenciye sektörünün de önünün açılması ile bu kaybedilen açığın kapatılacağına dikkat çeken Seyyar, “Bu rakamın telafisi hemen olmayacak ast fakat 2017’de 12 aylık bazda bu rakamları her yerde yakalayacağız. Her iki liderin de ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın keza Sayın Putin’in ifadeleri, Rusya ile Türkiye’nin ekonomik ve siyasi ilişkilerini kriz öncesinden daha ileriye taşıyacak söylemlerdi. Bu da gelecekte bizi çok daha fazla ümitlendiriyor, Rusya pazarında daha da büyüyeceğiz” diye konuştu.

“Sevkiyat fazla seri olacak”

Rusya Lideri Putin’in 500 milyon dolarlık ithalatı telaffuz ettiğini hatırlatan Başkan Seyyar, “Bu rakam, kriz öncesi yaş meyve sebze içerisindeki narenciye grubunun rakamına eşit geliyor. Bu demektir ama kısa sürede narenciye, portakal, satsuma, mandalina, greyfurt ve limonda çok hızlı bir sevkiyat olacak. Dolayısıyla o 500 milyon dolarlık ithalat fazla uzun vakit almayacak. Türk ihracatçısı bunu başaracak nitelikte”

SATSUMA MANDALİNA DA İHRACAT BAŞLADI

Geçen yıla oranla narenciyede ayrıca rekoltenin hem de kalitenin arttığını kaydeden Seyyar, Ege’den keza Rusya’ya hem de diğer pazarlara narenciye ihracatının daha pozitif olacağını dile getirdi. Seyyar, Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden olan satsuma mandalinada da 2016/17 ihracat sezonunun bugün başladığını söyledi.

“SEBZEDE YASAK ARALIK AYINDA KALKABİLİR”

Domates, biber, salatalık gibi sebzelere konulan ambargonun da en geç Aralık ayında kalkabileceğini gösteren başkan Seyyar, “Domates, biber, salatalık gibi uzun ömürlü olmayan ve kısa sürede tüketilmesi gereken ürünler Rusya’da da üretiliyor. Sanıyorum havaların soğuması ile birlikte en geç Aralık ayı gibi bu ürünlerin ihracatını da serbest bırakacaklar. O beklentimiz de devam ediyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder