CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Şimşek “Her şeye rağmen, biz Batı ile yollarımızı ayırmayacağız”
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Şimşek “Her şeye rağmen, biz Batı ile yollarımızı ayırmayacağız”


Şimşek “Her şeye rağmen, biz Batı ile yollarımızı ayırmayacağız”

Şimşek “Her şeye karşın, biz Batı ile yollarımızı ayırmayacağız”

Özgür ALTUNCU-Cemal KÖYÜK/İSTANBUL, 21. Dünya Yatırım Konferansı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Yıldırım, “Bizler ve dostlarımız arasında bir takım manzara ayrılıkları olabilir. Her şeye rağmen biz Batı ile yollarımızı ayırmayacağız”dedi.

“GÜMRÜK BİRLİĞİNİ GÜNCELLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”
Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın Başkanlığını yürüttüğü Dünya Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği (WAIPA) kadar 21’incisi düzenlenen Dünya Yatırım Konferansı’nın Çırağan Sarayı’ndaki toplantısında konuşan Şimşek, ” Biz ticaretin açıklığına ve daha fazla entegrasyona karşısında değiliz. Bunları unutmadık. Türkiye’nin gerçekte çok daha enerjik bir arayışı var. Darbe girişiminden sonradan bile Gümrük Birliği Anlaşmasını AB ile güncelleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

EN KÖTÜSÜ ARKAMIZDA KALDI
Küresel ticarette yavaşlama ve yatırımlarda zayıflama olduğu bir dönemde böyle bir toplantının yapılmasından memnuniyet duyduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Yıldırım, Türkiye’nin son bir kaç yılı fazla zorlu geçirdiğini hatırlatıp, ” Bunu diplomatik dille söylüyorum.Türkiye’de riskler çok fazlaydı. Jeopolitik riskler vardı. Ülke içinde memnuniyetsizlik vardı. 15 Temmuz’da bir kalkışma oldu. Bu manşetlerin ötesinde Türkiye’nin daha ayrıntılı bir analizi yapılmalı. ‘Türkiye fiilen, aşağıda doğru dışarı giden bir tren içindedir’ denilebilir. Bir hikaye olarak da böyle algılanabilir. Yatırım hedefi olarak da böyle algılanabilir. Ancak ben tamamiyle bunun aksini söyleyeceğim. En kötü şey arkamızda kaldı” diye konuştu.

“TÜRK DEMOKRASİSİNE DAHA GÜÇLÜ İNANMAYA BAŞLADIM”
15 Temmuz’da darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasının Türkiye’nin hikayesini güçlendirdiğini söyleyen Şimşek,
“Demokrasi ve yeniden yapılanma el ele gider. Türkiye’deki demokrasi, bugün en enerjik döneminde. Çünkü çok büyük bir saldırıyı atlattı. Bu darbe, ayrıca demokrasi ayrıca hukukun üstünlüğü üzerinde bir darbedir. Bu olsaydı, on yıllar geriye giderdik. Irk kendi geleceğine sahip çıktı. Türk demokrasisine daha kuvvetli inanmaya başladım” biçiminde konuştu.

“OHAL REFORMA OLANAK VERİYOR”
Türkiye’yi birkaç ay içinde her yerde reform sürecine soktuklarını söyleyen Yıldırım, ” Böyle bir hamle yeniden cereyan etmesin diye, askeriyenin sivil denetimini arttırdık. Bu da riski azalttı. Ama asıl önemlisi kurumsal reformlarımızdır. Bu fevkalade kayda değer bir adımdır. Doğrusu OHAL ilan etmemizin de belli başlı amacı buydu. Çünkü OHAL hükümete devleti tekrar yapılandırmaya ve reform yapmaya ve bunu süratli yapmasına olanak veriyor” diye konuştu. Köklü reformlar yaparak, demokratik ilkelere yan kalmaya devam edeceklerini söyleyen Yıldırım,” Hukukun üstünlüğünü uygulamaya istikrarlı bir şekilde devam edeceğiz. Hatta ve hatta hukukun üstünlüğünü yok etmek isteyenlere aleyhinde da bunu yapacağız”dedi.

BATI İLE YOLLARIMIZI AYIRMAYACAĞIZ
” Bizler ve dostlarımız aralarında bir takım görünüm ayrılıkları olabilir” diyen Şimşek, “Her şeye rağmen, biz Batı ile yollarımızı ayırmayacağız” şeklinde konuştu. Ticaretin açık yapılmasına ve daha pozitif entegrasyona aleyhinde olmadıklarını söyleyen Şimşek,” Bunları unutmadık. Türkiye’nin fiilen çok daha zinde bir arayışı var. Darbe girişiminden sonra bile Gümrük Birliği anlaşmasını AB ile güncelleştirmek istiyoruz. Mülteci sorununun, bankaları hücumun tavan yaptığı dönemde biz, AB’yi ikna etmeye çalışıyoruz. Diyoruz ancak, ‘yeni bir nesil özgürlük ticaret anlaşmasını gerçekleştirelim’ Bu tarım için olabilir. Ulus alımları için olabilir. Kendimize inanıyoruz dedik. Önümüzdeki 10 yıl içinde AB ile olan ticaret hacmimizi artırabiliriz. Bizim Batılı partnerlerimizle olan ilişkimiz güçlenmeye devam edecek”biçiminde konuştu.

İMZALAR ATILDI
Sürdürülebilir aracısız olarak yatırım ve küresel yatırım akışlarını etkileyen güncel idareli ve siyasi konuların üzerinde durulacağı Konferans açılışında ayrıca İslami Yeniden Yapılanma Bankası (ICIEC), Milletlerarası Egzersiz Örgütü, AIM Dubai ve fDi Intelligence ile WAIPA arasında kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin Mutabakat Zaptı İmza Törenleri gerçekleştirildi.

(FOTOĞRAF)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder