CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

‘Sırat on Fırat’ Köprüsü için kollar sıvandı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

‘Sırat on Fırat’ Köprüsü için kollar sıvandı

‘Sırat on Fırat’ Köprüsü için kollar sıvandı

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yürütülen “Sırat on Fırat” Projesi dahilinde yapı edilecek 600 metre uzunluğundaki ve 510 metre yüksekliğindeki asma yürüyüş köprüsü, bölgenin tanıtımına katkı maddesi sunacak.

Kemaliye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğince hazırlanan “Sırat on Fırat” adı verilen proje ile son yıllarda Kemaliye Milletlerarası Doğa Sporları Festivali’ne ev sahipliği yapan Karanlık Kanyon’da yapı edilecek köprünün proje çiziminde sona gelindi.

Sadece proje çizim maliyeti 1 milyon 100 bin liraya mal olan köprü, tamamlandığında 600 metre uzunluğunda ve 510 metre yüksekliğinde olacak.

Özellikle adrenalin tutkunlarının base jumping atlayışlarında göz bebeği olacak asma köprünün bölgeye fazla sayıda yerli ve yabancı turist çekmesi bekleniyor.

Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) Başkanı İsmail Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Sırat on Fırat” köprüsünün önce hayallere, sonra projeye dönüştüğünü belirterek, “Köprümüz, dünyanın en yüksek asma yürüyüş köprüsü olacak. Köprüde yürüyeceğimiz gün için sabırsızlanıyoruz. Köprü, Guinness rekorları arasında yer alacak ve bu yönüyle bölgenin tanıtımına büyük katkı sağlayacak.” dedi

Kemaliyelilerin 137 sene önce imkansızı başararak kazma, kürek ve küfeyle 8,5 kilometrelik taş yolu yapı ettiğini, bu projeyi de başaracağını bildiren Yücel, “Sırat on Fırat Projesinin çiziminde son aşamaya gelindi. Halkımız, yıllardır hayal ettiği bu projeyi heyecanla bekliyor. KEMAV olarak projenin bölgemiz için çok önemli olduğuna inanıyoruz.” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN BIRINCIL BASE JUMPİNG ATLAYIŞLARINI YAPTIRDIK’

Yücel, projenin gerçekleşmesi için senelerdir büyük bir inanç ve kararlılıkla çalıştıklarına değinerek, şöyle devam etti:

“Bu çalışmalarımızın en manâlı aşaması ise 2008-2012 yılları aralarında hemşehrilerimizi ve şehrimizi razı etmek oldu. Vakıf olarak, 2009 yılında sorumluluk üstlenerek Karasu’nun üzerine yaklaşık 480 metre yüksekliğe ve 500 metre uzunluğunda çelik halat çektirerek base jumping atlayışlarına uygun bir platform oluşturduk. Bu platformdan Türkiye’nin ilk base jumping atlayışlarını yaptırdık. Bu atlayışları uluslararası bir nitelikte yaptırarak Karanlık Kanyon ve Sırat on Fırat’ı önce Erzincan’ın sonradan Türkiye ve dünyanın gündemine taşıdık ve büyük bir farkındalık oluşturduk. Dünyanın dört bir yanından sporcular getirip atlayışlar yaptırdık.”

Bugün ise benzer kanyon üstüne yapılacak “Sırat on Fırat” köprüsünün proje çiziminde sona gelindiğine muhabere eden Yücel, “Köprü takriben 510 metre yüksekliğinde, 650-700 metre uzunluğunda ve 2 ile 4 metre aralarında genişlikte tasarlandı. Şuan itibarıyla dünyanın en yüksek asma yürüyüş köprüsü 483 metre boy ile Çin’de bulunuyor.” diye konuştu.

BAŞBAKAN YILDIRIM’IN MÜJDESİ

KEMAV Başkanı Yücel, Erzincanlı olan Başbakan Binali Yıldırım’ın kente birincil geldiğinde Erzincan Meydanı’nda “Sırat on Fırat’ı yaparız” sözü verdiğini belirterek, “Başbakan’ımızın sözü bizim için büyük müjde oldu. Köprünün proje çizim işinin tamamlanmasıyla 2017 yılının ikinci çeyreğinde yapımının ihale edilebilir duruma gelebileceğini değerlendiriyorum.” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder