CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Sonbaharda tüketmeniz gereken besinler
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Sonbaharda tüketmeniz gereken besinler


Sonbaharda tüketmeniz gereken besinler

Bu besinler kışın gripten korunmanızı ve bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesinde etkili olacaktır. Unutulmamalıdır ancak kışın sağlıklı beslenmek bizi hastalıklara karşı koruyacak en kayda değer silahımızdır.

İşte sonbaharda tüketmeniz gereken besinler:

Brokoli

A, C, D, E, K vitaminleri demir, kalsiyum, potasyum gibi mineralleri yüksek oranlarda taşıyan brokoli haşlanmış halde tüketildiğinde hastalıklardan korunmak ve tedavilerinde en dinç savaşçımız olabilir. Diyet süresince de zayıflatıcı etkisi yüksek olan brokolinin sofralarda her gün yer bulması önemlidir.

Kuşburnu

Soğuk algınlığında C vitamini içeriğinin yanı sıra yangı giderici özelliği de bulunmaktadır. Ateşli ve yangılı; yani romatizma, gut gibi hastalıklarda da çare edici özelliği bulunmaktadır. İdrar artırıcıdır ve vücuttaki ödemin boşalmasında yardımcıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Safra şikâyetlerin de ve safra taşında yararlıdır. Soğuk algınlığında hem koruyucu ayrıca de tedavi edici etkisi bulunmaktadır.

Siyah üzüm

Diyet programlarında da bulunması gereken vücuttaki yağ kütlesinde belirgin azalmalara neden olan siyah üzüm bununla beraber zinde bir C vitamini kaynağıdır. Gripten ve soğuk algınlığından korunmaya yardımcı olur ve vücutta idrar söktürücü etkisiyle ödem durumunda etkilidir.

Mandalina

Yüksek C vitamini etkisiyle bedenimizi hastalıklara karşı korur. Fena kolesterol düzeyini düşürür ve kan akımını hızlandırır. Şeker ve kanser üzerinde de olumlu etkileri mevcuttur.

Soğan

Soğuk algınlığı grip astım ve bronşit gibi hastalıklar da yemeklerin vazgeçilmezi olarak kullanılabilir. Mide şikâyeti olmayan bireylerde salatalarda ve yemeklerin yanların da ham olarak ta tüketilebilir. Zengin C vitamini ve mineral içeriği yüksek olan soğanın hazmı kolaylaştırıcı ve mikroplarla savaşıcı etkisi de vardır. Öksürük tedavisinde, boğmaca ve astım gibi şiddetli hastalıklarda da soğandan faydalanabilir. Yürek dostudur ve pek çok kaynakta antibiyotik etki gösterdiğine dair incelemeler mevcuttur.

Maydanoz

Yüksek C vitamini içeriği bulunduran maydanoz toksinlerin vücuttan atılmasında vücudun savunma sisteminin korunmasında ve kış hastalıklarından kurtulmada epeyce etkili bir besindir.

Portakal

İçerdiği folik asit sebebiyle bilhassa gebelikte tüketilmesi gereken portakal bebeklerin dinç dünyaya gelmesinde büyük önem taşır. C vitamini içeriğinin yüksekliği grip ve nezleden korur ve tedavi edici ölçüde asistan olur. Safra salgı ve tansiyon dengelenmesinde rol oynayan meyve özellikle grip gibi hastalıklarda kırgınlık giderici ve öksürüğü azaltıcı etkiye sahiptir.

Yeşil biber

Hastalıklardan korunmak ve grip hastalığını ayakta atlatmak isteyenlerin başlıca besini olan yeşil biber büyük oranda C vitamini içerir. Keza koruyucu ayrıca de çare edici etkisi yüksek olan yeşil biber ham olarak ve salatalarda tüketilebilir.

Sarımsak

Salgın hastalıklara ve soğuk algınlığına karşısında bir kalkan görevi gören sarımsak mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da tezgâhtar besinler aralarında yer alır. Gripten koruyan bir etkisi vardır. Yemeklerin içerisinde tüketilebildiği gibi yoğurt ya da yemek yanlarında çiğ olarak da tüketilebilir. Sarımsak; kanı temizler, mikropları öldürür. Gece uykularında refah vericidir. Kanser kalp ve damar sağlığında başlıca besinlerin içerisinde yer alır.

Nar

C vitamini açısından fazla zengin olan nar, hastalıklara aleyhinde koruyucu çare edici ve deri üstünde epeyce olumlu etkilere sahip olan manâlı bir meyvedir. Kandaki kolesterolü düşürür ve bağışıklığı kuvvetlendirir. Tüm enfeksiyonlara karşısında koruyucu etki yaratır.

Kivi

Özellikle çocuklardaki grip ve nezle gibi solunum yolu enfeksiyonların da birebir yardımcı tesir gösteren kivi kayda değer oranlarda içerdiği vitamin ve minerallerle hastalıklara karşı koruyucu önemli bir besindir. Beden direncini arttıran, kolesterol seviyesini düşüren ve bağışıklık sisteminde önemli yer tutan kivi akşam yemeğinden yaklaşık iki saat sonradan yenmeli, ara öğünde bir orta boy ya da iki ufak doruk olarak yer almalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder