CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Tarihçi McCarthy: Ermeniler Osmanlı’ya ihanet etti
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Tarihçi McCarthy: Ermeniler Osmanlı’ya ihanet etti


Tarihçi McCarthy: Ermeniler Osmanlı’ya ihanet etti

ABD’li tarihçi Prof. Dr. Justin McCarthy, 1915 olaylarına ilişkin, Osmanlıların Ermenileri tehcir etmesi için çok iyi nedenleri olduğunu belirterek,”Osmanlı’nın soykırım planlamadığını, soykırım işlemediğini biliyoruz. Osmanlılar, ülkelerini ve halklarını düşmanlara aleyhinde korumaya çalışıyordu.” dedi.

McCarthy, Sakarya’da Adapazarı Belediyesince Orhangazi Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Ermeni Meselesi” konulu konferansta, Ermeni meselesinin anlaşılabilmesi için tarihe bakılması gerektiğini, bunun yapılması halinde Osmanlı’nın nedenErmenileri tehcir ettiğinin ve niçin yerlerini değiştirdiğinin anlaşılabileceğini söyledi.

“ERMENİLER İHANETE BAŞVURDULAR”

Osmanlı’nın Ermenileri tehcir etmesinin nedeninin bu toplumun bir korkutma oluşturması olduğunu dile getiren McCarthy, şöyle devam etti:

“Ermeniler, Osmanlı İmparatorluğu’na ve Müslümanlara tehlike talep ediyordu. Müslümanlar saldırıya uğradı ve öldürüldüler. Resimler ve haritalar temelinde Ermenilerin Osmanlıların kaybetmesini istemesinin akla yatkın bir temeli olduğunu göreceksiniz. En kayda değer husus; Ermeniler, Rus saflarında savaşan askerler gibi toplandı. Ermeniler dediğim süre Ermeniisyancıları, Ermeni milliyetçileri kastediyorum. Ermenilerin birçok da Müslüman Türkler gibi kendi başlarına yaşamak isteyen çiftçiler, köylülerdi ama kendi insanları onları dar bırakmadı ve savaşa zorladılar zira savaşmazlarsa kendi insanları göre öldürüleceklerdi. O Kadar olunca da Osmanlıların bu kişilere karşı harekete geçmesinin yeterince nedeni vardı. Ermeniler ihanete başvurdular, ihanet ettiler.”

McCarthy, Osmanlıların 1900’lü yılların başlarında doğuda Rusya ve İran cephelerinde savaştığını hatırlatarak, bu iki cepheye dışarı giden kritik yollardaki telgraf hatlarının Ermeni çetelerince aralıksız saldırıya uğradığını ve kesildiğini anlattı.

Osmanlı ordusunun bu saldırılar neticesinde çoğu kez irtibat sorunu yaşadığına dikkati çeken McCarthy, Osmanlı yollarının kesildiği hatların ve buradaki Ermenilerin verdiği tahribatların haritalardan anlaşılabileceğini bildirdi.

“ERMENİLER RUS AJANI GİBİ HAREKET ETTİ”

Ermenilerin, Osmanlıların Ruslara karşısında kaybetmesini istediğini dile getiren McCarthy, şunları kaydetti:

“Bu noktada devir bir manâ açıklama etmiyor ama Ermeniler için Osmanlı ordusuna hücum etmek bir kasıt açıklama ediyordu veErmenilerin yaptığı bütün da budur. Aynı şeyler çoğu bölgede meydana geldi. Ermeniler de Urfa ve öteki yerleri ele geçirdi. Osmanlılar her seferinde ayaklanmaları bastırdı ama işlem içerisinde yüzlerce kişiyi Rus cephesinden çekmek zorunda kaldı. Osmanlı ordusu, Ruslar yerine kendi insanlarıyla savaşmak durumunda kaldı. Kilikya Adana bölgesine bakarsanız bu bölgedeErmeniler, Osmanlılara saldırmaya ve ordusunu ikiye bölmeye çalıştı.

Ermenilerin nasıl Rus ajanı olarak hareket ettiklerine karşın en iyi örneği Van bölgesi gösteriyor. Osmanlıların yeterince ordusu yoktu, sadece savunacak ordusu vardı oysa Van gibi bir ilde kendinizi dağ geçitlerini tutarak savunabilirdiniz. Dağ geçitlerini tutabilirse çoğu defa Rusları püskürtebilirdi çünkü bu geçitler fazla basit savunulabilirdi ancak arkanızdan birisi yani Ermeniler size saldırırsa durumunuz çok zor olacaktı. Çoğu Ermeni, Osmanlılara saldırdı ki Osmanlı 400 bin ölü verdi. Orada Osmanlı vatandaşı olan Ermeniler vardı fakat Osmanlı ordusuna karşı arkadan saldırıyorlardı. Van’ın bazı bölgelerini İran’dan alanErmeniler, oradaki Ermenilerle birleşip Türklere, bölgedeki Müslümanlara karşı birleşti ve hepsini burada öldürdüler. Bulabildiği herkesi öldürdüler. Kaçabilenler kaçtı.”

Osmanlıların cephane ve geri çekilme yollarına Ermenilerin kesintisiz saldırdığını anlatan McCarthy, özellikle Karçikan bölgesinde insanoğlu tarihinde olabilecek en kötü şeylerin yaşandığını aktardı.

Ermenilerin, geri çekilirken kaçmaya çalışan Osmanlıların hepsini kılıçtan geçirdiğini söyleyen McCarthy, “Ayaklanmaların gerçekleştiği yerler, Osmanlı’nın en çok hasar gördüğü yerlerdi. Van Gölü çevresindeki tüm telgraf hatlarını kestiler. Bu hatları korumak için Osmanlı, yüzlerce asker gönderiyordu. Türklerin bunun için iyi planı vardı. İran üzerinden Ruslara saldırmak ama Ermenilerle savaşmak zorunda kalan Osmanlı ordusu burada yenildi. Müslüman Türkler ve Kürtler kaçmaya zorlandı.”değerlendirmesinde bulundu.

“TEHCİR, MÜSLÜMANLARIN YANI SIRA ERMENİLERİN DE KAYIPLARINI AZALTTI”

Prof. Dr. Justin McCarthy, Ermenilerin Rus ajanı gibi davrandığını ve Müslümanları katlettiğini dile getirdi.

Ermeni tehciri baştan sona Müslümanların yanı sıra Ermenilerin de kayıplarının azaldığına dikkati çeken McCarthy, tehcirin savaş zamanında temeli bulunan bir eylem olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

McCarthy, Ermenilerin devlet için tehlike oluşturmadıkları bölgelerden tehcir edilmediği bilgisini vererek, Osmanlı’nın bu toplumu gözetmek için ellerinden geleni yaptığını ve bu konuda başarılı da olduğunu anlattı.

Savaş esnasında bir Ermeni’nin bile yargılanmadığını ve idam edilmediğini dile getiren McCarthy, şöyle konuştu:

“Ermeniler, Ruslara bir yüzyıl değin yardım etti. Ermeni milliyetçileri, Osmanlı İmparatorluğu’nu imha etmek istediklerini söylediler. Savaş vaktinde Ermeni gençleri ya çetelere ya da Ruslara katıldı.Ermeniler yolları, telgraf hatlarını keserek Ruslara yardım etti, Osmanlı kentlerini ele geçirdi. En kötüsü Ermeniler, Müslümanları katlettiler ve kaçmaya zorladılar. Osmanlı, isyancıların Osmanlı savaş sürecine zarar verdiğini ve savaştaki kayıpların manâlı bir kısmının onların yüzünden olduğunu biliyordu. Ermeni isyancıları Müslümanları katlediyorlardı ve savaş sonunda Van bölgesindeki Müslümanların yüzde 2’si ölmüştü. Bu alan, Ermenilerin maksimum ayaklandığı yer. Osmanlıların Ermenileri tehcir etmesi için mükemmel nedenleri vardı. Osmanlı’nın soykırım planlamadığını, soykırım işlemediğini biliyoruz. Osmanlılar, ülkelerini ve halklarını düşmanlara karşı korumaya çalışıyordu.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder