CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Ticarette yeni dönem başlıyor! Artık daha güvenli
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Ticarette yeni dönem başlıyor! Artık daha güvenli


Ticarette yeni dönem başlıyor! Artık daha güvenli

yılbaşı ile birlikte uygulamaya girecek olan karekodlu çek uygulaması tanıtılmaya başlandı. Karekodlu çekle daha tehlikesiz ticaretin sağlanması hedeflenirken, bir sonraki safha olarak da elektronik çek çalışmalarına başlanıyor.

Gelecek yıl hizmete alınacak karekodlu çeklerle, daha tehlikesiz bir ticaret ortamının oluşturulması hedefleniyor. Çekin daha güvenli ülkü gelmesi için bir sonraki evre elektronik çek kullanımı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Kredi Tescil Bürosu (KKB) işbirliğiyle düzenlenen piyasadaki çek sahtekarlığının önlenmesi ve karşılıksız çek sayısının azaltılmasını hedefleyen uygulamaların anlatıldığı “Karekodlu Çek Uygulaması ve Çek Kanunu ’nda Yapılan Son Değişiklikler” başlıklı seminer dün gerçekleştirildi. Kredi Tescil Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz de seminerde gerçekleştirdiği sunumla, 1 Ocak 2017 ’den itibaren gerekli olan karekodlu çek uygulaması hakkında İTO üyelerine bilgi verdi. Akdeniz, alacak riskini yönetemeyen kişi ve kurumların gelecekte rekabet şanslarının olmayacağını ve işini geleceğe güvenle taşımanın yolunun riski doğru yönetmekten ve müşterileri tanımaktan geçtiğini belirtti.

2017 ’de gündeme gelecek

KKB olarak karekodlu çekle tehlikesiz ticaretin yolunu açtıklarını anlatan Akdeniz, şunları kaydetti: “KOBİ ’lerimiz ilk önce edinmek üzere şirketlerin birçoğunun sermayesi eksik ve birkaç çekini bile tahsil edemediğinde kendi borçlarını da ödeyemiyor. Borçlarını ödeyemediğinde de ticari itibarı sıfıra iniyor ve iflasa kadar gidebiliyor. O yüzden çekini alacağımız müşterilerimizi iyi tercih etmek zorundayız. Bunun yolu da karekodlu çekten geçiyor. Hem keşideciye keza de gebe menfaat sağlayan karekodlu çek ile keşideci, güvenilirliğini karşısında tarafa rahatlıkla gösterebilirken, mal ve hizmet alımlarında pazarlık gücünü de artırabiliyor. Hamil açısından da çeki düzenleyen keşidecinin ne değin güvenilir olduğu, piyasaya olan ödemelerin hangi oranda yapıldığı zahmetsizce anlaşılabiliyor.” Toplantıda yeni çek konusunda yeni bir egzersiz yaptıklarını da söyleyen Akdeniz, KKB ve Bankalar Birliği ’nin ‘elektronik çek ’ sisteminin yasal zemin çalışmalarına başladığını açıklama etti. Akdeniz, bu konunun 2017 ’de gündeme geleceğini bildirdi.

Seminerde konuşan İTO Başkanı İbrahim Çağlar da Türkiye genelinde bankalara takdim edilen çeklerin adet olarak yüzde 30 ’unun, miktar olarak ise yüzde 43 ’ünün İstanbul ’da olduğuna uyarı çekerek, bu yılın ilk 8 ayında İstanbul ’da 199 milyar liralık çek kesildiğini ve bu miktarın yüzde 3,2 ’sinin karşılıksız çıktığını söyledi. Geçen yılın sonunda bu oranın yüzde 3,3 olduğunu belirten Çağlar, “Karşılıksız çek oranı ocak-ağustos döneminde yüzde 3,2 ’ye geriledi, karekodla daha da düşecek” ifadesini kullandı.

Öteki yanlamasına Türkiye genelinde ilk 8 ayda kesilen çek miktarının 465 milyar lira olduğunu belirten Çağlar, geçen yılın sonunda yüzde 4,1 olan karşılıksız çek tutarının ülke genelinde yüzde 3,9 ’a gerilediğini kaydetti. Çağlar, “Yapılan kanun değişikliğiyle çeke kaybolan itibarı bitmiş iade edildi. Karekodlu çek gibi uygulamalarla, çekte güvenilirliğin daha da pekişeceğine inanıyorum” dedi.

Sistem nasıl işleyecek?

Çek üzerindeki karekodun, Findeks Mobil Uygulaması ’na okutulması ile elde edilen Findeks Karekodlu Çek Raporu bir uçtan bir uca; çekin dolaşımda olup olmadığına, çek yaprağı üzerindeki bilgilerin doğruluğuna ve keşidecinin çek ödeme geçmişine ilişkin ayrıntılı bilgilere hemen ulaşılabilecek. Bu yolla çekin riski konusunda detaylı bilgilere ulaşılmış olacak. öte taraftan 9 Ağustos 2016 tarihli Devlete Ait Gazete ’de zorunlu ayla gelmesine ilişkin kararda açıklanan Karekodlu Çekler, Türkiye ’de müşterilerine çek defteri verebilen tüm bankalardan istek edilebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder