CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Yıllar önce buldular ama Türkiye’yi beklediler
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Yıllar önce buldular ama Türkiye’yi beklediler

Yıllar önce buldular ama Türkiye’yi beklediler

Türkiye ve İsrail Enerji Bakanları, Akdeniz’deki İsrail gazını Türkiye üzerinden taşıyacak doğalgaz boru hattı için görüşmelere başlangıç kararı aldı. Görüşmenin ardından İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz bir basın toplantısı düzenleyerek, Bakan Albayrak’la Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğalgaz ihracı yapacak bir boru hattı kurulması opsiyonunu değerlendirdiklerini bildirdi. İsrail, gazı iki öbür ülke üzerinden taşıyabilirdi lakin Türkiye en iyi seçenekti.

2010 YILINDA KEŞFETTİLER FAKAT…

Haber7’den Fuat Öner’in haberine kadar; 2000 ’li yılların başlarına kadar İsrail ’deki doğal gaz kullanımı en düşük düzeydeydi. 90 ’lı yılların sonunda İsrail hükümeti çevresel faktörler, masraf, kaynaklar ve çeşitli nedenlerden ötürü doğalgaz kullanımını destekleme kararı aldı. Lakin o zaman, yerel doğalgaz kaynakları yoktu. Beklenti Mısır ’dan boru hattıyla dışardan gelen doğalgazla sağlanmasıydı fakat bu girişim başarısız oldu. Bunun üzerine İsrail Elektrik İdaresi ’nin doğalgaz dağıtım şebekesi ve sıvılaştırılmış doğalgaz aktarımı için bir terminal inşa etmesi kararlaştırıldı.O sırada İsrail ’de eksik miktarlarda doğalgaz çıkarılmaya başlandı, on sene sonra ise İsrail Deniz sahasının derinlerinde bol miktarda doğalgaz bulundu.

8 DOĞALGAZ ALANI BULUNUYOR

Son yıllarda doğalgaz arama faaliyetlerine hız veren İsrail, Akdeniz’in Tamar bölgesinde 8,9 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulduğunu bahis etmişti.. Yer Alan yeni doğalgaz  alanının İsrail’de Leviathan-1, Leviathan-2, Tamar-1, Tamar-2, Sarah-Mira, Mari,  Kari, Shemen doğalgaz alanları ile birlikte 8’inci doğalgaz alanı olduğu belirtiliyor .

EN YERINDE SEÇENEK TÜRKİYE’Yİ BEKLEDİLER

İsrail açıklarında takriben 900 milyar metreküp doğalgaz rezervi olduğu varsayım ediliyor. İsrail’in gazı Avrupa’ya ihraç etmesi için önünde Kıbrıs ve Mısır gibi seçenekler de bulunuyor. Fakat sıvılaştırılmış gaz terminalleri kurulmasını da gerektiren bu seçeneklerde maliyet fazla yüksek olduğu için en ayrıcalıklı ve güvenli hat olarak Türkiye ön plana çıkıyor.

DOĞU AKDENİZ GAZI NEDEN KAYDA DEĞER?

Geçtiğimiz yıllarda Doğu Akdeniz ’de İsrail açıklarında arka arkaya büyük doğalgaz alanları keşfedildi. Bu sahalar Avrupa’nın gaz tedariki içinde önemli bir kaynak olacak. Keza bu sahalar Türkiye içinde kaynak çeşitliliği noktasında büyük siklet taşıyor. İsrail’de yer alan doğalgaz sahası Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’de keşfedilen sahadan daha büyük potansiyele sahip.

Doğu Akdeniz ’de hâlihazırda keşfedilen sahaların büyüklükleri ise şu şekilde:

-İsrail 900 milyar metreküp,
-Darı 850 milyar metreküp,
-GKRY 150 milyar metreküp.

İKİNCİ TÜRK AKIMI OLACAK

İsrail gazıyla beraber Türkiye, Rusya, İran ve Azerbaycan ’dan boru hatlarıyla almış olduğu gaza yeni bir kaynak daha ekleyerek, enerjide kaynak çeşitlendirme hedefine katkı sağlayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder