CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Yüksekova’da terör mağduru 8 bin aileye yardım eli
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Yüksekova’da terör mağduru 8 bin aileye yardım eli


Yüksekova’da terör mağduru 8 bin aileye yardım eli

Terör örgütü PKK’nın saldırıları sonucu terketmek zorunda kaldıkları Yüksekova’ya, devlet tarafından kolaylık ortamının sağlanmasıyla dönen ailelere yardımlar sürüyor.

İlçede rahatlık ve güvenliğin tesisi nedeniyle 13 Mart’ta sokağa çıkma yasağıyla başlayan ve 20 Nisan’da tamamlanan “Jandarma Bilirkişi Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu”nun arkasında, vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi, ailelere psikososyal yardım sağlanması için yoğun egzersiz yürütülüyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Yüksekova Sosyal Hizmetler Merkezi ekipleri, konut konut dolaşıp terör mağduru ailelerle bir araya geliyor. Ekipler, ailelerin ihtiyaçlarını belirleyerek, diğer kurumlarla koordineli şekilde bunları gidermeye çalışıyor.

Keza bitmiş okula kazandırılmaları için öğrenciler ve ailelerle görüşmeler gerçekleştiriliyor.

“Yüksekova’da 8 bin 141 aileye ulaştık”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bildirici, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yüksekova’dan Hakkari’ye göç eden bin 334 aileye ulaştıklarını ve 802 aileye sosyal hesaplı destekte bulunduklarını söyledi.

Operasyonların tamamlanmasının arkasında ilçeye gelerek ekiplerle alan taraması çalışmasına başladıklarını anlatan Bildirici, başta olayların yaşandığı mahallelere girdiklerini, peşinde da diğer bölgelerde ev ziyaretleri gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Terör mağdurları için ne nesil çalışma yapılabileceğini belirlemeyi amaçladıklarını dile getiren Bildirici, “Bugün itibarıyla Yüksekova’da 8 bin 141 aileye ulaştık. Bu da ortalama 50-52 bin nüfusa tekabül ediyor. Yüksekova’nın üçte ikisinden pozitif bir nüfusa ulaşmış bulunmaktayız.” dedi.

Bildirici, çalışmalar kapsamında bin 442 aileye, 1 milyon 905 bin 54 lira sosyal idareli destekte bulunduklarını kaydetti.

“Okulu terk eden öğrenciler üstüne yoğunlaşacağız”

Bu ailelerden 198’ine “süreli yardım” dahilinde bir sene, eğitime devam eden çocuklarını teşvik etmek suretiyle sosyal idareli katkı sunacaklarını ifade eden Bildirici, şöyle konuştu:

“Gereklilik analizlerimizde 569 ailemizde afiyet problemleri olduğunu belirledik. Bunlarla ilgili bilgileri İl Sıhhat Müdürlüğüne gönderdik. Bu vatandaşlarımızın sıhhat problemlerinin çözülmesinde kendilerine muavin olundu. 331 ailemizde de okula devam etmeyen çocuklarımızın olduğunu gördük. Bu bizim için kayda değer bir çalışmaydı. Bu ikinci tur çalışmamızda okulu terk eden öğrenciler üzerine yoğunlaşacağız. Çocukların yüzde 41’i, yani 122 çocuğumuz ‘kendi isteğiyle bu olaylardan dolayı’, 91 yani yüzde 30’a yakın çocuğumuz da ‘maddi imkansızlıklardan’ okulu terk ettiklerini demeç etmiştir. Bu çocuklarımızı cesaretlendirmek suretiyle bitmiş eğitime kazandırmayı düşünüyoruz.”

Bildirici, 164 ailede belirledikleri 65 yaş üstü bireyin, yaşlılık yardımından faydalanmasını sağladıklarını vurguladı.

“119 kişiye evde bakım ücreti vermeye başladık”

Evinde engelli bireyi yer alan 69 aile tespit ettiklerini, bu kişilerle ilgili herhangi operasyon yapılmadığını gördüklerini anlatan Bildirici, şunları kaydetti:

“Onlarla ilgili de zorunlu çalışmaları yaptık. O ailelerden 119 kişiye geçen ay itibarıyla evde bakım ücreti vermeye başladık. Ailelerimizin yüzde 92’si olaylar esnasında Yüksekova’dan göç ettiklerini bize demeç etti. Yüzde 8’lik bir kısmı Yüksekova’da kaldı. O yüzde 8’lik kısım da genelde Yenimahalle, Esentepe ve Esenyurt mahallelerinde akrabalarının yanında ve kirada kaldıklarını açıklama etti. Yüksekova Sosyal Hizmet Merkezi personelimiz gece gündüz demeden 24 saat mesai yaptı. Ev konut dolaşmak suretiyle ailelerimizin yanına olmaya gayret gösterdiler. Onlara teşekkürü bir borç bilirim. Çalışmalarımız devam edecek.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder