Herkese zam geliyor

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Herkese zam geliyor

Herkese zam geliyor

Herkese zam geliyor

 Yeni yılda tüm çalışanlar zam alacak. Halen net bin 300 lira olan minimum ücret, yeni yılda artıyor. Böylece 6.5 milyon en düşük ücretlinin geliri artacak.

ÇALIŞANLARI DA ETKİLEYECEK!

En Düşük ücretteki büyüme, çalışanların maaşına eklenen en düşük geçimini sağlama indirimini de yükseltecek. Yeni en düşük ücretin belirlenmesi için geri sayım başladı. Emekçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan En Az Aidat Saptama Komisyonu, 2017’de geçerli olacak minimum ücreti devretmek üzere 6 Aralık’ta toplanacak.

Geçen sene hükümetin ‘minimum ücreti bin 300 liraya yükseltme’ vaadinden nedeniyle emekçi ve patron arasında pazarlıksız geçen en az ücret görüşmelerinin, bu yıl rakamın belli olmaması nedeniyle önceki senelerdeki gibi yoğun görüşmelere sahne olması bekleniyor.

Minimum ücreti, yasa gereği 5’er emekçi, işveren ve devlet temsilcisi almak üzere 15 kişiden oluşan En Az Aidat Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, azami üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-Meslek temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor. Minimum Ödenti Saptama Komisyonu, asgari 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor. Aracısız 6.5 milyon işçiyi ilgilendiren minimum ödenti görüşmelerinde Türk-Meslek, TÜİK’in geçen sene komisyona sunduğu ağır işlerde çalışan bir işçinin net yaşam maliyeti olan bin 600 lirayı istek edecek.

EŞE VE ÇOCUĞA BAKILIYOR

Bütün çalışanlara her ay ödenen en düşük geçim indirimi, brüt minimum ödenti üzerinden hesaplanıyor. Ödenen tutar, çalışanın evli olup olmamasına, eşin çalışıp çalışmamasına ve çocuk sayısına kadar değişiyor. Bu sene çalışanlara aylık 123 ile 210 lira arasında en düşük geçimini sağlama indirimi ödendi. Ocak’tan itibaren sayı artacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir