CANLI TV

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  $1.337,1300
 • EURO
  $0,2704
 • ALTIN
  $32.566,0000
 • BIST
  $138,0600
İasos halkı: Küçük liman bizimdir, elimizden alınmamalıMalatya
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

İasos halkı: Küçük liman bizimdir, elimizden alınmamalıMalatya

HABERİ SESLİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

NEVZAT ÇAĞLAR TÜFEKÇİ

Antik dönemde Ege denizinin önemli balık ticaret merkezi olan, balık pazarı tarihi kalıntıları tüm ihtişamıyla ayakta duran, İasos antik kentinin yanı başındaki Kıyıkışlacık Mahallesinin halkı, balık yükleme-boşaltma yapan gemiler yüzünden sıkıntılı günler yaşıyor. Güllük (Mandalya) körfezinin kıyısında küçük liman olarak adlandırılan İasos koyu; yerli-yabancı yatların uğrak ve mola yeri olduğu kadar aynı zamanda köy(mahalle) halkının da eğlencelik tek sosyal mekânı olan bölge, tarihi özelliği ve kalıntıları nedeniyle birinci derece arkeolojik SİT bölgesi.

Güllük körfezinde balık üretimi yapan bazı firmaların, gemilere yükleme ve boşaltma işini Kıyıkışlacık mahallesindeki küçük limandan yapmaya başlamaları üzerine mahalle halkının harekete geçerek imza kampanyası başlattığı öğrenildi. Küçük limanın sosyal konumunun zarar görmemesi için limanda basın açıklaması yapan liman esnafları ve mahalle sakinleri; İasos tarihtir yok edilemez. Balık kamyonları can güvenliğimizi tehdit eder hale geldi. Çıkardıkları gürültü, huzurumuzu kaçırdı. İşimiz kesildi” diyerek, tepkilerini dile getirdiler.

Kıyıkışlacık halkı ve esnafları; önceki muhtar İsa Yılmaz öncülüğünde toplanan imzaların, CİMER başta olmak üzere Muğla İl Tarım Müdürlüğüne, Muğla Büyükşehir Belediyesine, Güllük Liman Başkanlığına, Kültür ve Turizm Bakanlığına, Denizcilik-Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığına dilekçeyle başvurduklarını ve dilekçelerinde şu ifadelerin yer aldığını açıkladılar:

“Balık boşaltan ve yükleyen gemiler yüzünden, köyün tek sosyal alanı olan limanda oynayan, bisiklete binen çocukların, gezinen-yemek yiyenlerin, yatlarında dinlenenlerin can güvenliği ve huzuru kalmamıştır. Büyük tonajlı kamyonları kullanan sürücülerin yayaları dikkate almaması, tehlike yaratmaktadır. Bu kamyonların ve gemilerin yarattığı gürültü, tehlike, toz ve görüntü kirliliği halkı canından bezdirmiştir. Bu gemilerden dolayı limanımıza yerli ve yabancı turistler uğramaz olmuş, esnaf iş yapamaz hale gelmiştir.”

Kıyıkışlacık sakinlerinden Emine Yılmaz ve Hülya Canko, bugüne kadar bu başvurularından bir sonuç alamadıklarını belirterek şöyle konuştular:

“Balık yüklemesinin yapıldığı Küçük Limanda, lokantalar ve hediyelik eşya satan dükkânlar var. Burası, insanların gezi ve eğlence alanı. Yatların uğrak ve mola yeri. Alan çok dar. Bir kamyon küçük bir çocuğu altına alıyordu. Ramak kala kurtuldu. İlgililerin başvurularımıza karşı duyarlı davranmalarını istiyoruz. Küçük Liman bize bırakılmalı, tek eğlence yerimiz elimizden alınmamalıdır.”

Köy sakinlerinden Hüseyin Yiğitkaya, “Güllük körfezinde hazineye ait, yol ve elektrik sorunu olmayan yerler bulunmaktadır. Oralar kullanılabilir. Limanın turistik ve sosyal geçim özelliği yok edilmemelidir” diyerek, sorunun çözümünü ortaya koydu.

31 Mart yerel seçimlerinde Kıyıkışlacık Mahalle muhtarı seçilen Halis Şahin ise şunları söyledi:

”Burası balıkçı barınağı olmasına rağmen burada hiçbir şekilde yükleme yapılmıyor, kamyon girmiyor. Balık yükleme ve indirmeleri Güllük limanından yapılıyor. Sadece nakliye tekneleri bağlanıyor küçük limana. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından limanın gece de araç trafiğine kapalı olması için karar çıktı. İddialar asılsızdır.”

İasos Küçük Limanda balık yükleme ve boşaltma işleminin yapılmaması, bu işlemlerin başka yerde yapılması için toplanılan imzaların ilgili makamlara iletileceği bildirildi.

Kaynak : http://www.birgun.net/haber/iasos-halki-kucuk-liman-bizimdir-elimizden-alinmamali-264843

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
WhatsApp chat