İtalya’dan Erdoğan’a: Sınır kapılarını açarsa…

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
İtalya'dan Erdoğan'a: Sınır kapılarını açarsa...

İtalya’dan Erdoğan’a: Sınır kapılarını açarsa…

İtalya’dan Erdoğan’a: Sınır kapılarını açarsa…

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, “Eğer daha ileri giderseniz bu hudut kapıları da açılır, bunu da bilesiniz” ifadesini kullanan Erdoğan’a, “Tehdidini uygulamaya koyarsa sorumluluğunu da üstlenir” diye karşılık verdi.

La Stampa gazetesine demeç veren Gentiloni, “Erdoğan ’ın, AB ’yi yeni bir göç dalgasıyla korkutma etmesi konusunda görüşünüz nedir?” sorusunu da cevapladı.

Gentiloni, AB ile Türkiye aralarında sığınmacılara ilişkin yapılan anlaşmadan vicdan azabı duymadığını söyleyerek, “AB, 3 milyar euroya ilave olarak bir 3 milyar euro verme kararı aldı, ancak bu para Türk ulus çalışanları için yok, oradaki göçmen kampları ve kabul merkezleri için ödeniyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), başlangıçta bu anlaşmayı fazla eleştirdi, fakat şu anda bunu daha az yapıyor. Bu anlaşma işe yarıyor; Ege ’den günlük gelen mülteci sayısı 2000 ’den 10 ’larcaya değin düştü” diye konuştu. Esas meselenin bu uzlaşma değil, Erdoğan ’ın girmekte olduğu yol olduğunu gösteren Gentiloni, “Türkiye, saldırı altında olan bir ülke, bir darbe girişimine maruz kaldı ve her gün terör tehdidi aşağı. Ama bu, HDP milletvekillerini tutuklanmaya değin götüren dokunulmazlıkların kaldırılması gibi bir takım kabul edilemez şeyleri meşrulaştıramaz” görüşünü dile getirdi.

‘ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ YAPABİLİR’

AB ’yi korkutma eden Erdoğan ’ın, istediğini yapabileceğini söyleyen Gentiloni, “Erdoğan bu tehdidini uygulamaya koyarsa, sorumluluğunu da üstlenir. Biz bunu dikkate alacağız. Iki Taraflı çıkarımız, kapıyı açık yetişmek ya da en azıdan aralık bırakmaktır” dedi.

Tunus ’la da Türkiye ile yapılan bir anlaşmanın benzerinin yapılmaya çalışıldığı iddiası sorulan Gentiloni, bu ülkeyle zaten göç akınını durdurmak için iyi bir anlaşmaları olduğunu, ama Tunus ’la, milyonlarca mülteciyi ağırlayan ve onları ülkesinde yetişmek için iyi bir denetim sağlayan Türkiye aralarında mukayese yapılamayacağını belirtti. Orta Akdeniz ’de göç akınını durdurmak için başlıca kilit ülkenin Nijer olduğunu vurgulayan Gentiloni, İtalya olarak Almanya ve Fransa ile birlikte, bu ülkeyle bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını anlattı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile AB aralarında yürütülen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasını önermesinin ardından, “Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule’ye 50 bin mülteci dayandığı süre feryat ettiniz, ‘Acaba Türkiye hudut kapılarını açarsa ne yaparız?’ demeye başladınız. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz” açıklamasını yapmıştı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir