Kenti bölerek alıyorlar: Yüzde 30’a ulaştı!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Kenti bölerek alıyorlar: Yüzde 30'a ulaştı!

Kenti bölerek alıyorlar: Yüzde 30’a ulaştı!

Kenti bölerek alıyorlar: Yüzde 30’a ulaştı!

Esad ’ın ordusu, Halep ’in doğusundaki muhalif bölgelerini önce ikiye böldükten sonra kuzeyinde kalan bölümü ele geçirdi. Muhalifler 2012 ’den bu yandan Halep ’te en büyük yenilgiyi yaşıyor.

Suriye ’de rejim ordusu ve İran destekli Liva Kudüs örgütü milisleri, Halep ’te Sahur ve kuzeyindeki semtleri ele geçirerek muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin yüzde 30 ’unu geri aldı.

Şiddetli saldırıların başladığı 15 Kasım ’da 45 km2 ’lik alanı denetçi muhaliflerin son üç günde kaybettikleri bölge 15 km2 ’ye ulaştı. Önceki gün Doğu Halep ’in Hanano, Cebel Bedro, Badiin, Ayn el-Tel ve Ard El Hamra semtlerini muhaliflerden bölge rejim ordusu, dün sabahleyin Sahur mahallesinde denetimi sağlayınca kenti ikiye bölmüş oldu.

Sahur ’un Suriye ordusunun kontrolüne girmesinin gerisinde ikiye ayrılan Halep ’in kuzeyinde kalan semtler Şeyh Faris, Şeyh Hıdır, İnzarat ve Haydariye ’de rejim ve Şii milisler göre ele geçirildi. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman, rejimin ilerleyişinin “2012 ’de kentin yarısını ele geçiren muhalifler için o zamandan beri en kötü bozgun” olduğunu söyledi.

YPG DE REJİMLE BERABER

Muhaliflere karşısında terör örgütü PKK ’nın Suriye uzantısı PYD/YPG de rejimle işbirliği içinde hareket etti. Şeyh Maksud ’u kontrollerinde tutan YPG ’liler, düzenledikleri taarruzla muhalifleri Bustan el Başa semtinden çıkardı. Muhalifler Hüllük semtini de kaybetti. Bu bölgenin güneyi YPG, kalan tarafları da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ’a bağlı güçlerin hakimiyetine geçti. Hakkında Türkiye ’nin yakalama kararı çıkardığı PYD ’nin Eşbaşkanı Salih Müslim, rejimin ilerlediği Halep ’teki bölgelerden kaçan 6 bin ila 10 bin sivilin YPG kontrolündeki bölgelere sığındığını açıkladı. Suriye devlet televizyonu da yarısı çocuklardan oluşan 3 bin sivilin, otobüslerle hükümet kontrolündeki bölgelere taşındığını duyurdu.

MUHALİFLERE KAÇIŞ KORİDORU

İngiliz haber ajansı Reuters ’a konuşan Halep ’teki rejim yanlısı bir savaşçı, Suriye ordusunun, muhaliflere Doğu Halep ’in kuzeyini terk etmeleri için bir koridor bıraktığını, ilerleyen saatlerde kuzeyin adamakıllı teftiş altına alınacağını kaydetti. Suriye ordusuna hava desteği veren Rusya Savunma Bakanlığı, son birkaç gün içinde Halep ’te 10 semtin rejim kontrolüne geçtiğini ve 3 binden fazla binanın alındığını bildirdi. Bakanlık, 100 ’den artı savaşçının silahlarını bırakıp Doğu Halep ’cilt ayrıldığını duyurdu. Reuters ’ın aktardığına tarafından karşı taraf bir savaşçı, Halep ’teki durumlarını “aşırı, fazla, aşırı zorlama var” diyerek anlattı.

BİNLERCE SİVİL SIKIŞTI

Anadolu Ajansı, kent merkezinin doğusunda takriben 300 bin sivilin 30 km2 ’lik bir alana sıkıştığını yazdı. İngiliz Guardian gazetesinin Ortadoğu muhabiri Martin Chulov ise, doğu Halep ’te bulunan sivillerin sayısının 40 bin civarında olduğunu bahis etti.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir