Kritik hamle! AB savaşa mı hazırlanıyor?

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Kritik hamle! AB savaşa mı hazırlanıyor?

Kritik hamle! AB savaşa mı hazırlanıyor?

Kritik hamle! AB savaşa mı hazırlanıyor?

Avrupa Komisyonu, savunma işbirliğinin canlandırılması için 5 milyar euroluk (5.3 milyar dolar) bir fon kurulmasını ve AB’nin karşılıklı bütçesinden ve yeniden yapılanma bankasından askeri araştırmalara fon ayrılmasını yasaklayan kuralların iptalini önerdi.

AB ORDUSU ANLAMINA GELMİYOR

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen, “Bu bir AB ordusu kurulacak ya da sosyal güvenlik yerine askeri güvenliğe para harcanacak aramak yok” dedi.

“Artan Bir Şekilde büyüyen tehditlerle karşı karşıyayız ve harekete geçmemiz gerekiyor” diyen Finlandiya eski başbakanı Katainen, elde edilecek tüm savunma varlıklarının ulusal hükümetlere ait olacağını vurguladı.

AYB DE TAKVIYE VERECEK

Önerinin temeli, parasal katkı maddesi yapacak AB hükümetlerinin bununla beraber borç da alabilmelerine olanak veren bir savunma fonu oluşturmak. Böylece helikopter veya insansız hava araçları gibi savunma programları için her vakit kullanılacak para var olacak.

Fona, Avrupa Yatırım Bankası (AYB) da yardim verebilecek. Oysa bundan önce bankanın askeri projeleri desteklemesine karşısında getirilmiş olan yasağın kaldırılmasını, aza ülkelerin çoğunluğu kabul etmek zorunda.

Kurulmasından önce hükümetlerarası bir uzlaşma gerektiren fon için önerilerden biri de, bağ ihracı ile finans piyasalarından anapara karşılamak.
Bu durumda Komite fonu yönetecek oysa sahibi olmayacak.

ÜYE ÜLKELERİN AÇAĞI YÜZDE 3’Ü GEÇMEMELİ

Öneride, ağır millet borçları olan Fransa ve İtalya’ya rahat uygulamak için, bir ülkenin fona kattığı fakat aracısız askeri malzeme alımı için harcamadığı meblağın, o ülkenin bütçe açığından düşülmesi hükmü de getirildi. AB kurallarına göre üyelerin bütçe açığının, hesaplı üretiminin yüzde 3’ünü aşmaması gerekiyor.

Bu öneriden ayrı ayrı, AB’nin takvim 150 milyar euro civarında olan bütçesini de denetleyici Avrupa Komisyonu, 2011 yılından itibaren her yıl bütçeden 500 milyon euronun askeri incelemeler için kullanılmasının bundan böyle uygun olacağı görüşünü de belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir