Kritik toplantı sona erdi! Fiyatlar yüzde 8 arttı

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Kritik toplantı sona erdi! Fiyatlar yüzde 8 arttı

Kritik toplantı sona erdi! Fiyatlar yüzde 8 arttı

Kritik toplantı sona erdi! Fiyatlar yüzde 8 arttı

Petrol üretiminde kısıntıya gitme yönündeki öğüt kararını görüşmek için Viyana ’da bir araya gelen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ilgiyle beklenen kararını verdi.

Yorumlama, toplantı devam ederken bir OPEC delegesinden geldi. Temsilci, OPEC’in jurnal üretimini 1.2 milyon varil azaltılması konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi. Toplantı hemen şimdi bitmediği için resmi yorumlama yapılmadı. Açıklamalara tarafından petrol fiyatlarında sert hareketler görülebileceği belirtiliyor.

FİYATLAR YÜKSELDİ

Cezayir, İran, Nijerya ve Suudi Arabistan petrol ve enerji bakanları ile OPEC Genel Sekreteri Barkindo’nun toplantıda bir uzlaşma olacağı yönünde gün içerisinde verdikleri mesajlar petrol fiyatlarını yukarı taşıdı.

OPEC ’in petrol arzında günlük 1,2 milyon varil kesintiye gitme kararı aldığı haberi ile Brent petrolünün varil fiyatı yüzde 8.3 artışla 51.36 doları gördü.

‘ORTA VADEDE YÜKSEK ETKI OLMAZ’

Venbey Yatırım Araştırma Müdürü Mehmet Barışma Ürkün, OPEC toplantısında çıkan kararın fiyatlara olası yukarı yönlü etkisinin orta vadede yüksek olmasını beklemediğini vurguladı.

Buluşma sonucunda, ülkelerin yeni imal kotalarına uyup uymayacaklarına dair gelişmelerin fiyatlar üzerinde hareketlilik yaratacağını ifade eden Ürkün, şunları söyledi:

“Jurnal yaklaşık 32.5 milyon varile düşürülecek imal, tekrar yüksek sayılabilecek bir düzey. Halen mevcut yüksek stok ve düşük istek ortamında petrol fiyatlarının daha yukarıya gitmesinde engel teşkil edebilir. Petrol fiyatları yükseldikçe de piyasaya girmeye arzu edecek bir çok petrol üreticisi ve ABD ’deki kayaç gazı üreticileri de fiyatların daha pozitif yukarı yönde potansiyel yakalamasına engel teşkil edebilecek öteki bir gelişme olarak karşımızda duruyor. bu nedenle çıkan kararın fiyatlara yukarı yönlü etkisinin orta vadede yüksek olmasını beklemiyorum.”

Dünya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir