Kuzu’dan korumalara: Cehennemi yaşatacağız size

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Kuzu'dan korumalara: Cehennemi yaşatacağız size

Kuzu’dan korumalara: Cehennemi yaşatacağız size

Kuzu’dan korumalara: Cehennemi yaşatacağız size

FETÖ/PDY üyesi askerlerin darbe girişiminde bulunduğu gece, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te tatilini geçirdiği otele de atak düzenlenmişti.

Çiğli 2’nci Asıl Jet Üs Komutanlığı’ndan Marmaris’e gelen özel kuvvetler ve MAK timleri, amaçlarına ulaşamadıkları operasyon sonrası, 2 şehit veren polisin karşısında ateşinde kaçmışlardı.

Saldırıyı aranjör 1’i firari 37 darbe girişimcisi askerin aralarında bulunduğu 47 davalı hakkında hazırlanan iddianamenin çarpıcı ayrıntıları ortaya çıktı.

KORUMALARA CEFA YAPTILAR

Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen ve sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen iddianamede, en dikkat çeken nokta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerinin öğrenilmesi için darbeci askerlerin korumalara yaptığı gaddarlik oldu.

KUZU: CEHENNEMİ YAŞATACAĞIZ SİZE! NEREDE O?

Korumaların kafalarına basan, çevrelerine alev edip tekmeleyen darbeci askerlerden ‘Paşa’ lakaplı ‘FETÖ’nün Çiğli imamı’ Astsubay Zekeriye Kuzu’nun, “Cehennemi yaşatacağız size. Daha yeni başlıyor. Millete yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz. Hani inlerimize girecektiniz? Biz sizin ininize girdik. Kafanızı kaldırdığınızda sizleri öldürürüz. Nerede o? Hangi helikopterle gitti? Hangi havalimanına inecek?” sözleri, iddianamede yer aldı.

KUZU SONRA İTİRAFÇI OLMAK İSTEDİ

Firardan daha sonra en tehlikeli firari olarak aranan Zekeriya Kuzu ve yanındaki timdeki askerlerle Marmaris Çetibeli bölgesinde karayolu altındaki menfezde yakalandı. Öteki 11 firari askerde 30 Temmuz gecesi Marmaris Şirinköy’deki operasyonlarda yakalanmıştı. Zekeriya Kuzu, cezadan kurtulmak için ‘Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlanmak için başvuruda bulunmuştu. 

OTELİN YERİNİ, HAVA ÜSSÜNE GELEN BAŞYAVER SÖYLEMİŞ

FETÖ’nün idareli gelirlerinden yapısına değin önemli bilgilerin yer aldığı iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk olarak Okluk Koyu’ndaki konutta kaldığını haberdar olan darbeci askerlerin, buna kadar plan yaptıkları hatta o bölgenin fotoğraflarının dağıtıldığı öğrenildi. Fakat dana sonra Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’na gelen Cumhurbaşkanı Baş Yaveri Albay Ali Yazıcı’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otelin yerini öğrenip hücum planlayan Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’e söylediği tespit edildi. 

BİNBAŞI ŞÜKRÜ SEYMEN, POLİSİ ŞEHİT ETMİŞ

Hava üssündeki hazırlıklardan daha sonra üç helikopterle havalanan darbeci askerlerin başlangıçta kumsala inmek istedikleri, ancak fazla kumun kalkmasından nedeniyle otellerin asındaki anlamsız araziye indikleri öğrenildi. 

Burada vatandaşların uzaklaşması için havaya ateş eden darbeci askerlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otelin bahçesine girdikleri, saldırıyı organize edenlerden Binbaşı Şükrü Seymen’in polis memuru Mehmet Çetin’i şehit ettiği, silahların kriminal incelemesinde tespit edildi. Polisi şehit eden Binbaşı Şükrü Seymen’in, otele girdikten sonradan oradaki görevlilere, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı villaları sorduğu iddianamede yer aldı.

POLİSLERE CEFA YAPMIŞLAR

Darbeci askerlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın otelden ayrılmasına karşın o bölgede kalan koruma polislerinin “Teslim olun” çağrılarına aldırış etmeyip silahlı çatışmaya girdikleri, koruma polislerinden yaralananlar olması üzerine çatışmanın bittiği anlaşıldı. Koruma takım amirinin teslim olacaklarını söylemesi üzerine yanlarına giden Şükrü Seymen’in, ona karşın “Cumhurbaşkanı nereye gitti? Cumhurbaşkanının nereye gittiğini söyleyin yoksa bacağına ateş ederim” dediği iddianamede yer aldı.

POLİSLERİN KAFALARINA BOTLA BASMIŞLAR

Teslim olan polisleri yere yatıran darbeci askerlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerini öğrenebilmek için koruma polislerinin başlarına botlarıyla bastıkları, çevrelerine alev ettikleri ve tekmeledikleri de ifadelerde yer aldı. 

KUZU, ERDOĞAN’I BULAMAYINCA ÇILDIRMIŞ

Bu sırada koruma polislerinin yanına gelen darbecilerden ‘Paşa’ lakaplı FETÖ’nün Çiğli İmamı Zekeriye Kuzu’nun, “Cehennemi yaşatacağız size. Bunlar daha yeni başlıyor. Allah ve kitaptan bahsetmeyin, millete yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz. Hani inlerimize girecektiniz? Biz sizin ininize girdik. Kafanızı kaldırdığınızda sizleri öldürürüz. Nerede o? Hangi helikopterle gitti? Hangi havalimanına inecek? Ne süre kalktı helikopterle?” dediği ortaya çıktı.

Polisinin karşısında ateşi üzerine kaçamayan darbeci askerlerden Binbaşı Şükrü Seymen’in de helikoptere alev etiği ortaya çıktı. İddianamede ayrıca, sanıkların kaçmalarına ve yakalanmalarına ilişkin bilgiler de yer aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir