CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  6,0683
  % 0,27
 • EURO
  6,7794
  % 0,30
 • ALTIN
  248,8037
  % 0,30
 • BIST
  85.310
  % -1,68
404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kanalmalatya.com.php1 was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

İstinaf mahkemeleri yargılamaları hızlandıracak
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

İstinaf mahkemeleri yargılamaları hızlandıracak

HABERİ SESLİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

İstinaf mahkemeleri yargılamaları hızlandıracak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 20 Temmuz’da  faaliyete geçecek istinaf mahkemelerinin yargılama sürecini büyük ölçüde  hızlandıracağını söyledi. Bozdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önceki yasal düzenleme  kapsamında istinaf mahkemelerinin (bölge adliye mahkemeleri) 20 Temmuz’da  faaliyete geçeceğini anımsattı. İstinaf mahkemelerinin faaliyete geçmesinin, Türkiye’de yargılamaların  hızlanmasına katkıda bulunacağı gibi, kararların doğru olmasına da çok büyük  katkı sağlayacağına dikkati çeken Bozdağ, şöyle konuştu: “Adaletin hem zamanında hem de doğru biçimde tecellisi bakımından  büyük, önemli sonuçlar doğuracaktır çünkü istinaf yargılamasının faaliyete  geçmesiyle ceza yargılamalarındaki davaların yüzde 91’i, hukuk yargılamalarındaki  davaların yüzde 89’u ve idari yargılamadaki davaların yüzde 80’i yaklaşık istinaf  mahkemelerinde kesinleşecektir. Bu, pek çok davanın kısa sürede sonuçlanması ve  karara bağlanması sonucunu doğuracaktır.  Yargılamaları bu açıdan  hızlandıracaktır.” Bozdağ, yeni düzenleme kapsamında ikinci derece sevk mahkemelerinin  yargılama sırasında olayı değerlendireceğini ve konunun daha sonra istinaf  mahkemelerine geleceği bilgisini paylaşarak, şunları dile getirdi: “İstinaf, kararlarda gördüğü eksiklik varsa, eksikliği bizzat kendisi  tamamlayacak. Yanlışlık varsa yanlışlığı bizzat kendisi düzeltecek. Delilleri  doğrudan değerlendirecek ve işin esasına girerek adeta ilk derece mahkemesi gibi  doğrudan karar verebilecektir. Bu da aynı olayı iki ayrı mahkemenin görmesi ve  değerlendirmesi, iki farklı mahkemenin karar vermesi sonucunda neticelendirilmesi  anlamına gelecektir. Bu neticelendirme adaletin doğru tecellisine büyük  katkı  sağlayacaktır.  Farklı gözler, farklı değerlendirmeler aynı sonucu verdiğinde  karardaki isabeti gösterecek. Eğer eksiklikler tamamlanarak, yanlışlıklar  düzeltilerek yeni bir karar tesis edilirse o zaman da eksikliklerin tamamlanması,  yanlışlıkların düzeltilmesi için kaybedilecek zaman önlenmiş olacaktır. Bu da  hızlıca bir netice ortaya koyacaktır.”

“İstinaf mahkemeleri, Danıştaya gelecek davaları azaltacak”
Bozdağ, istinaf mahkemelerinin başka bir doğal sonucu olarak da  Yargıtay ve Danıştayın gerçek anlamda içtihat mahkemelerine dönüşeceğini  anlatarak, “Çünkü şu anda Türkiye’de Yargıtay ve Danıştay, kanunen vaka  incelemesi yapmaması gerekirken, zaruretten dolayı zaman zaman vaka incelemesi  yapmaktadır. Gerçek anlamda bir içtihat mahkemesi vasfını kazanması için hem iş  yükünün azalması gerekiyor hem de dosyalara daha fazla zaman ayırmaları  gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
“İstinaf yargılamasının faaliyete geçmesiyle ceza yargılamalarındaki  davaların yüzde 91’i, hukuk yargılamalarındaki davaların yüzde 89’u ve idari  yargılamadaki davaların yüzde 80’i yaklaşık istinaf mahkemelerinde  kesinleşecektir.” diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu, pek çok davanın kısa sürede sonuçlanması, karara bağlanması  sonucunu doğuracaktır. Yargılamaları bu açıdan hızlandıracaktır. Danıştaya  gelecek davalar da yüzde 80 azalacaktır. Böylelikle daha az işle daha fazla bir  zamanda ilgilenme imkanı olacak, Yargıtay ve Danıştay gerçek anlamda bir içtihat  mahkemesi vasfını  kazanacaktır.  Bu açıdan da son derece önemli. İstinaf  mahkemelerinin faaliyete geçecek olması, Danıştay ve Yargıtaydaki iş yükünün  büyük oranda azalacak olması nedeniyle, Yargıtay ve Danıştayda büyük bir yapısal  değişimi içeren kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşüldü, kabul  edildi ve Cumhurbaşkanımızın onayına  sunuldu.
Cumhurbaşkanımızın onaylaması halinde yürürlüğe girecektir.  Bu büyük  değişimle Yargıtaydaki 46 olan daire sayısı 24’e, Danıştayda 17 olan daire sayısı  10’a indirilmekte.  Yargıtayın 516 olan üye sayısı 200’e, Danıştayın 195 olan üye  sayısı 90’a indirilmektedir ve büyük bir yapısal dönüşüm Yargıtay ve Danıştayda  istinafın faaliyete geçmesi nedeniyle  yaşanmaktadır.  Bu değişim ve dönüşüm de  Yargıtay ve Danıştayın daha etkin çalışmasına büyük katkı sağlayacaktır.”

Çek Kanunu ile İcra ve İflas Kanunu’ndaki değişiklik
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çek Kanunu ile İcra ve İflas Kanunu’nda  yapılması planlanan değişikliklerle ilgili de bilgi verdi. Daha önceki kanun değişikliğiyle karşılıksız çekler için hapis  cezasının kaldırıldığını anımsatan Bozdağ, bu süreçte karşılıksız çek sayısında  büyük bir artış olmadığını kaydetti. Kamuoyunda hapis cezasının kaldırılmasıyla karşılıksız çek sayısında  artış olduğu yönünde algı oluşturulduğunu vurgulayan Bozdağ, “Hapis cezasının  olduğu dönemdeki karşılıksız çıkan çek sayısıyla, bugün hapis cezasının olmadığı  zamanda karşılıksız çıkan çek sayısı birbirine çok yakın ama kamuoyunda ‘hapis  cezası kalktı, karşılıksız çıkan çek sayısı arttı’ şeklinde bir algı var. Pek çok  iş adamı, sanayi odaları, esnaf odaları, ticaret odaları ve sivil toplum  örgütlerinin hapis cezasının yeniden getirilmesi konusunda talepleri oldu ve bu  çerçevede biz de çeke yeniden hapis cezası getiren bir adım atıyoruz.”  ifadelerini kullandı.
Bozdağ, kanunda karşılıksız çeklerin, karşılıksız kalan kısmı kadar  adli para cezası öngörüldüğünü aktararak, şu bilgileri paylaştı: “Eğer kişi çeki öderse, adli para cezası da ortadan kalkacak,  dolayısıyla herhangi bir ceza yaptırımı olmayacak ama çeki ödemezse adli para  cezasının miktarıyla, karşılıksız kalan çek miktarı eşit olduğu için adli para  cezasını ödemeyecek demektir. Bu durumda para cezası hapis cezasına dönüşecek ve   içeride cezasının infazı sağlanacaktır.  Bu düzenleme, kestiği çek karşılıksız  çıkan insanımıza önce adli para cezası öngörerek, hapse girmeden borcunu ödeme  konusunda üzerine düşenleri yapması bakımından büyük bir baskı oluşturacaktır ve  onu borcu ödemeye zorlayacaktır.  Borcu ödeyerek hem hapisten hem de adli para  cezasından hem de çeke ilişkin diğer yasaklardan, müeyyidelerden kurtulacaktır. Bu iş  adamlarımızın, esnafımızın, sanatkarlarımızın ve iş dünyamızın  her ferdinin talebine uygun olduğu için kamuoyunda önemli kabul gördü.  Meclis  açıldıktan sonra, tatile girmeden önce Çek Yasası, yeni şekliyle yasalaşmış  olacaktır.”

 

 

KAYNAK : MİLLİYET

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder