NATO’yu alt üst etmişti, sırada Almanya var

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
NATO'yu alt üst etmişti, sırada Almanya var

NATO’yu alt üst etmişti, sırada Almanya var

NATO’yu alt üst etmişti, sırada Almanya var

Serbest Gündüz/Haber7

Avusturya parlamentosunun Türkiye’ye karşısında aldığı skandal tabanca ambargosu kararından sonradan bir kararda Almanya’dan geldi. Alman tabanca üreticilerinden Heckler & Koch ’un Türkiye ’ye silah satmama yönünde karar aldığı bahis edildi. Bu kararla birlikte çoğu alanda olduğu gibi savunma sanayide de dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalarına şipşak devamlı Türkiye ’nin bu yönde attığı adımların doğruluğu bir defa daha ortaya çıkmış oldu. Almanya’nın bu hamlesi Türkiye’nin en ince ayrıntısına kadar yerli olarak üretmeye başladığı Ulusal Piyade Tüfeği’nin önemini daha artıracak. 

ALMANYA’NIN KARARI NE ANLAMA GELİYOR?

Şirket, aldığı yeni kararla NATO alanı ve etkisi dışındaki ülkelerle iş yapmamayı düşünüyor. DPA’da yer alan habere tarafından şirket, “yeşil” kategorisindeki ülkeleri demokratik, yolsuz olmayan ve NATO üyesi veya ortağı olarak nitelendiriyor ve bunlara silah satabiliyor. Oysa Hindistan, Meksika, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkeler “sarı” kategorisine düşürülüyor ve tabanca satışı yapılmıyor.

ALMANYA ’NIN HAMLESİ BOŞ YERE ÇIKACAK

Türkiye hali hazırda Türk mühendis ve işçisi kadar geliştirilen ve dünyadaki emsallerinden fazla daha üstün özelliklere sahip 3 ayrı tip tüfeğin hızlı üretimi için harekete geçmişti. Yıllardır TSK ’da kullanılan ve Heckler & Koch tarafından üretilen 500 bin G3 piyade tüfeğinin yerini alacak olan MPT-76 ayrıntılarıyla yerli olarak üretildi. MPT-76 NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testin tamamını kusursuz geçti. MPT-76, bu engebeli testlerin tamamından galibiyet ile geçen tek silah olma özelliğini de elinde bulunduruyor. Düzeneğinde gaz sistemi de kullanan MPT-76 ’da bu sayede ısınma problemi görülmüyor. Tüfek, 7.62 mm çapında. 92 santim boyundaki silahın etkin menzili ise 600 metre. M16 tipi mekanizmanın kullanıldığı yeni tasarım her türlü dürbün ve aparatı kolaylıkla taşıyabilir. 200 adet pilot imal sonrasında envanterde yer almasına karar verilmiş ve birliklerimize dağıtılmaya başlanmıştır. Çoğu piyade tüfeğine oranla daha hafif olan bu yeni piyade silahını Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri de kullanacaktır. MPT-76; 4,3 kg ağırlığında ve 92 cm uzunluğundadır.

MPT-55 İKİ MODEL OLARAK GELİŞTİRİLİYOR

Türkiye, MPT-55 piyade tüfeğini ise  iki model olarak üretiliyor. Birinci model ‘Karabin ’ tipi kısa modeli. Bu modelin ağırlığı 2 kilo 900 gram ve dakikada 750 atım sayısına ulaşabilmekte. Plastik şarjörü, teleskopik ayarlanabilir dipçiği mevcut. 400 metre etkin menzile sahip. Atış kabiliyeti yüksek, hafif, etkili bir piyade tüfeğidir. Bilhassa meskun mahal çatışmalarında, komando birliklerinde kullanılabilecek. Bu modelin uzun tipinin ise 3 kilo 200 gram ağırlığında. Plastik kompozit şarjörlü ve üstüne her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahip. Etkili, hafif ve tutukluk yapmayan bir silah. Şu lahza tasarım ve uygulamalarını gerçekleştirilmiş durumda. Tasarım ve uygulamaları tamamlanan silahın çabuk üretimine yılsonunda başlanılması hedefleniyor.

MANGA TİPİ BELIRGIN NİŞANCI TÜFEĞİ

Türkiye ’nin geliştirdiği bir diğer silah ise manga tipi belirgin nişancı tüfeği olarak deyiş edilen KNT-76. 7,62×51 milimetre kalibreye sahip bu tüfeğin en büyük özelliği tek atışlı ve dağılım değeri 1,3 moa olmasıdır. En iyi değerleri ise 0,5 moadır. 0,5 moa, 100 metreden 1,5 santimetreye tekabül etmekte. Yani 5 mermiden 4’ünü 100 metreden 1,5 santimetrenin içerisine atma kabiliyetine sahiptir. 4,6 kilogram ağırlığa sahiptir. Eşdeğerlerine göre çok daha hafif, etkili, vuruş kabiliyeti çok yüksek. Dünyadaki eşdeğerlerine tarafından çok daha üstün özellikleri sahip olan tüfeğin namlusu diğer sistemlere göre uzun, 20 inç namlu boyuna sahip. KNT-76’nın üzerine her türlü optik sistemlerin takılabilmekte.  Kompozit şarjörü mevcuttur. Dipçiği teleskopik ve ayarlanabilir özelliklere sahip bir silah. Tüfeğin tasarım düzeltme, kalifikasyon işlemleri tamamlandı. Milli Savunma Bakanlığı kadar kalifiye edildi. 2016 yılında 570 adet sipariş geldi.

MG3 ’E RAKIP OLACAK

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) göre yürütülen bir öteki proje ise modern makineli tüfek projesi. MKEK tarafından geliştirilen ve dünyanın en az tutukluk yapan sistemi olan iki hareketli olarak tabir edilen bütün mayonlu olarak tasarlanan modern tüfeğin ağırlığı 8 kilogram. 7,62×51 milimetre kalibreye sahiptir. Atış kabiliyeti yüksek, dakikada 750 atım gerçekleştirebiliyor. Namlusu söküp takılabilir, değişebilir özellikleriyle etkili bir yapısıyla dikkat çeken tüfek, dünyanın en iyi alev gizleyenine sahip. Tasarımı onay aşamasında olan Çağdaş Makineli Tüfeğin, 2017 yılında kalifiye edilip üretimi yapılması planlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir