CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

19 Ülkenin Ressamları Malatya’da
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

19 Ülkenin Ressamları Malatya’da

19 Ülkenin Ressamları Malatya’da
Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı-TÜRKSOY’un geleneksel etkinlikleri arasında manâlı bir yere sahip olan TÜRKSOY Ressamlar Buluşmasının 19’uncusu, 10-20 Ekim 2016 tarihleri aralarında Malatya gerçekleştiriliyor.

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı-TÜRKSOY’un geleneksel etkinlikleri arasında manâlı bir yere sahip olan TÜRKSOY Ressamlar Buluşmasının 19’uncusu, 10-20 Ekim 2016 tarihleri aralarında Malatya gerçekleştiriliyor. Etkinliğe 19 ülkenin ünlü birbirinden yetenekli 22 ressamı katılıyor.

19. TÜRKSOY Ressamlar Buluşmasının başlaması dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan, AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ile sanatçılar katıldı. Basın toplantısında sanatçılar adına izah etme yapan Sanatçı Reşit İsmet, bütün sanatçıların Malatya’ya gelmekten nedeniyle memnuniyet duyduklarını ifade etti. Reşit İsmet, Ressamlar Buluşmasının önemine değinerek, “Bu çalışmalar resimler başlar ve daha derin izler bırakır. Yeni tanışmalar, yeni görüşmeler oluyor. Yeni yeni memleketler keşfediyoruz” biçiminde konuştu.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş da Malatya Büyükşehir Belediyesinin konut sahipliğinde Malatya’da 19 farklı Türk Dili konuşan halkı temsilen 22 ressamın buluştuğunu kaydetti. TÜRKSOY’un gelenekselleşen etkinliklerinden bir tanesine olan 19. Ressamlar Buluşmasını Malatya ve Malatya’nın ilçelerinde gerçekleştirdiklerini kaydeden Purtaş, “Malatya Büyükşehir Belediyesi, son derece önemli kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yerine getirmek suretiyle Türk Kültürünün tanıtılması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması doğrultusunda son derece kayda değer faaliyetler gerçekleştirmekte. Biz de TÜRKSOY olarak önceki senelerde bu faaliyetlere yardım olmaya çalıştık. Kitap Fuarına Türk dünyasından yazarları, edebiyatçıları, şairleri ziyafet etmiştik. bununla birlikte fuarda TÜRKSOY fotoğraf ve fotoğraf sergileriyle yer almıştık. Bugün bu faaliyetle TÜRKSOY ile Malatya Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliği ve ortaklığı bir adım daha ileriye götürmüş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çok değerli ressamları, sanatçıları Malatya’da ağırlamaktan büyük bir tatmin duyduğunu belirtti. Malatya tarih boyunca fazla manâlı bir şehir olduğuna sinyâl eden Çakır, “Milattan Önce 7 bin yılları bulan bir medeniyetin izinin olduğu bir şehir halkı. Dolayısıyla onlarca medeniyetin yaşadığı bu topraklardaki bu hoş şehrin tanıtımına inşallah sizler koskocoman katkı maddesi sağlayacaksınız. Malatya’nın coğrafi güzelliklerini, ilçelerimize gittiğiniz süre oradaki farklılıkları resimlerinizle ölümsüzleştirecek güzel eserlerinizin çıkacağından hiçbir şüphem yok. TÜRKSOY’un bugüne dek yapmış olduğu çalışmaları yakinen biliyoruz. Dolayısıyla büyük bir medeniyetten büyük bir imparatorluktan belki dünyanın birçok yerine dağılmış çok değerli kardeşlerimiz var. Onlarla aramızdaki dostluğun, akrabalığın ve kültürel ilişkilerin devamı fazla çok manâlı. Ama bunun temelinde de kültürel bağın oluşturulması gerekiyor. TÜRKSOY, bu bağların güçlendirilmesi adına kayda değer işler yapıyor. Tabi ticaret kayda değer. Ticari ilişkiler, bu dostlukları pekiştiriyor lakin kültürel-sanatsal yönden bağların güçlendirilmesi ve bunların zaman aşımına uğramaması çok daha manâlı. Bu buluşmanın arkadaşlık, kardeşlik ve kültürel ilişkileri geliştirdiği dek Malatya’nın hoş değerlerinin, kültürünün tanıtımına kayda değer katkı sağlayacağına inanıyorum” sözlerini kaydetti.

AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ise Türkiye’nin bulunduğu coğrafya içerisinde nasıl bir stratejik denge merkeziyse Malatya’nın da Türkiye için bölgesel bir denge merkezi olarak yüzyıllardır varlığını sürdüren bir büyük kasaba olduğunu kaydetti. Malatya’nın gerek kültürel açıdan gerek ekonomik, tarımsal açıdan gerekse yolların kavşak noktasında olması hasebiyle manâlı bir merkez olduğunu anlatan Yaşar, “Lakin bunlar bizim anlatımlarımız. Buradan siz sanatçılarımızın yaptığı şey, bizim içinde doğduğumuz büyüdüğümüz bildiğimiz ya da bildiğimizi sandığımız Malatya’yı, Türkiye’yi sizin nasıl gördüğünüz. Biz buranın Bakü’den, Bişkek’ten, Almatı’dan, Taşkent’ten, Kırım’dan, Grozni’den, Kafkaslar’dan, Üsküp’ten, Ohri’den, Prizren’den, Sarayova’dan, Lefkoşa’dan nasıl göründüğünü merak ediyoruz. Yani sizin gözleriniz, bakışınız, sizin perspektifiniz bizim doğup büyüdüğümüz fakat dıştan görme imkanı olmayan kendi şehrimize dıştan gelen bir göz gibi gönül gözüyle bir sanatkâr gözüyle bir sanatkâr perspektifiyle nasıl göründüğünü bize sizler anlatacaksınız. Buna bizim ihtiyacımız var. Dolayısıyla siyasetin, yerel yönetimlerin, merkezi yönetimin, resmiyetin görmediği şeyin sizin gözleriniz, sizin görüntü açınızın bize göstereceğine inanıyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Zihninizden, gönlünüzden geçirip tuvale resmettiğiniz o görüntüler bizim için yeni bir Malatya imajı oluşturacaktır. Malatya, yeni bir boyut, yeni bir ivme kazanacaktır” diye konuştu.

10 gün her tarafında devam edecek 19. Ressamlar Buluşmasına katılan ressamlar, Malatya’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle Türk dünyasının kültürel zenginliklerini tuvallere yansıtacak. Buluşmada meydana getirilen eserler 20 Ekim 2016 saat 10.00’da MABESEM- Malatya Sanat Merkezi Fuayesinde sergilenecek. – MALATYA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder