Rusya son durumu dünyaya duyurdu!

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Rusya son durumu dünyaya duyurdu!

Rusya son durumu dünyaya duyurdu!

Rusya son durumu dünyaya duyurdu!

BBC Türkçe’nin haberine kadar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşın devam edeceğini vurgulayan Sabra, “Halep’in kaybının devrimin sonu olmadığını” söyledi. Ama bu gelişmenin barıştırma anlaşmasına dair umutlarını zora soktuğunu aktaran Sabra, “Halep, devrimin kayda değer bir yeri fakat son yeri değil. derhal Özgürlük Suriye Ordusu’nun kontrolü aşağı daha fazla alan var” dedi.

Suriyeli karşı taraf bununla beraber hükümet ve müttefiklerinin askeri operasyonlarının ‘siyasi sürecin bir kısmını öldürdüğünü‘ sözlerine ekledi. Suriye ordusu, haftasonunda bu yandan hava bombardımanının da yardımıyla Halep’in kuzeydoğusunu adamakıllı ele geçirdi. Silahlı rakip gruplar, Halep’te ellerinde tuttukları bölgenin üçte birini kaybederken, hükümet de iç savaşın bundan sonraki seyri açısından manâlı bir kazanım elde etti.

Karşı Taraf güçler, Suriye ordusunun ilerlemesi üstüne savunmaya geçtiklerini aktardı. Suriye ordusu, şehrin kuzeyinde ağır hava saldırıları eşliğinde iki haftadır ilerliyor.

DOĞU HALEP’İN YARISI..

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Doğu Halep’in yarısının kontrolünün muhaliflerden rejim güçlerine geçtiği belirtildi.

Analistler bu gelişmenin şehri 2012’de ele geçiren muhalifler için büyük bir kayıp olduğunu söylüyor.

Esad rejimine ait bir uçak, Halep’i bombalarken AFP muhabiri göre böyle görüntülendi.

FRANSA BMGK’YI TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Birleşik Milletler (BM) de bölgedeki durumdan ötürü ‘derin endişe’ duyduklarını açıklarken, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Halep’teki durumu görüşmek üzere BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil toplantıya çağırdıklarını söyledi.

Ayrault, “hemen çatışmaları durdurmak ve insani yardımların sorunsuz bir şekilde geçişini temin etmek için alacağımız önlemleri hiç olmadığı dek ivedilikle yürürlüğe sokmamız gerekiyor” dedi. Suriye’de faaliyet gösteren Beyaz Baretliler arama kurtarma ekibinden Ibrahim Abu Al-Leith da AFP haber ajansına yaptığı açıklamada yerinden edilen fazla sayıda birey olduğunu vurgulayarak, “Irk sokaklarda uyuyor, gıda ya da meşrubat hiçbir şeyleri değil” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise bölgeden 10 bin kişinin hükümet kontrolündeki batı bölgesine veya Kürtlerin elinde tuttuğu kuzey alanlara kaçtığını belirtti. Yüzlerce Suriyelinin halen muhaliflerin elinde tuttuğu güney bölgelerine gittiği tahmin ediliyor. Bu bölgede yaşayanlar gelenlere battaniye ve vasıta-gereç bağışlıyor. Suriye’de hükümete yakın El Vatan gazetesi, rejimin bundan sonra muhaliflerin elinde kalan bölgeleri bölerek ilerleyişine devam edeceğini kaleme aldı.

YPG REJİMLE BERABER HAREKET ETTİ

Halep’te muhaliflere karşısında terör örgütü PKK ’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’nin de rejimle işbirliği içinde hareket ettiği belirtilmişti. Şeyh Maksud ’u kontrollerinde tutan YPG ’liler, düzenledikleri taarruzla muhalifleri Bustan el Başa semtinden çıkarmıştı. Muhaliflerin Hüllük semtinin kontrolünü de kaybettiği bildirilmişti.

Bu bölgenin güneyi YPG, kalan tarafları da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ’a bağlı güçlerin hakimiyetine geçti. Hakkında Türkiye ’nin yakalama kararı çıkardığı PYD ’nin Eşbaşkanı Salih Müslim, rejimin ilerlediği Halep ’teki bölgelerden kaçan 6 bin ila 10 bin sivilin YPG kontrolündeki bölgelere sığındığını açıkladı. Suriye devlet televizyonu da yarısı çocuklardan oluşan 3 bin sivilin, otobüslerle hükümet kontrolündeki bölgelere taşındığını duyurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir