CANLI TV

 • Turkish
 • Turkish
 • DOLAR
  6,0367
  % 3,83
 • EURO
  6,9461
  % 4,50
 • ALTIN
  229,6193
  % 0,76
 • BIST
  88.734,76
  % 1,83
Sınırımızda Yeni Bir Kandil’in Oluşmasına Asla İzin Vermeyeceğiz
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Sınırımızda Yeni Bir Kandil’in Oluşmasına Asla İzin Vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye sınırında yaşanan hareketlilikle ilgili “Güney sınırımızda yeni bir Kandil’in oluşmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. ABD’ye de mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde Suriye sınırında yaşanan hareketliliğe ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Güney sınırımızda yeni bir Kandil’in oluşmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. Erdoğan, PYD’yi terör örgütü olarak görmediğini açıklayan ABD’ye hitaben de“Ey Amerika, senin dostun biz miyiz, PYD mi; bizi dost olarak görmeyenler açık ve net söylesin” diye konuştu.

“ABD’Yİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUM”

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kaymakamlarla ikinci toplantısını gerçekleştiren Erdoğan, “YPG’ye desteğimiz sürecek diyen ABD’yi anlamakta zorlanıyorum” ifadelerini kullandı. ABD’ye hitaben “Dostum YPG’ye silah yardımı yapıyorum de. O zaman biz de bu meseleleri sizinle konuşmayalım” diyen Erdoğan, “Dost, dostluğun gereğini yapmalıdır” şeklinde konuştu.

“Uluslararası toplumun rejimin ve Rusya’nın saldırılarına karşı seslerini yükseltmesi şarttır” diyen Erdoğan, “Türkiye’nin sabrının sınırlarını denemek gibi bir niyet varsa o sınırların sonuna gelindiğini de bilsinler” ifadelerini kullandı.

rteErdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“ELBETTE HUKUKTAN, MEŞRUİYETTEN ÖDÜN VERMEYECEKSİNİZ AMA ELİNİZ KOLUNUZ DA BAĞLI OTURMAYACAKSINIZ”

” Cumhurbaşkanı külliyesi devletin sadece protokol yüzü değildir, olmayacaktır. Bu mekan elbette devlet işlerinin en üst düzeyde görüldüğü yerdir ama aynı zamanda devletle milletle birlikteliğinin de sembolüdür. Sizler kaymakamlar olarak vatandaşlarımızla doğrudan ve en etkin ilişki içerisinde bulunan, devletin adeta ete kemiğe bürünmüş, somutlaşmış timsali durumundasınız. Devletin imkânları ile vatandaşların hassasiyetlerini en üst düzeyde birleştirebilen başarılı bir kaymakamdır.

Elbette hukuktan, meşruiyetten ödün vermeyeceksiniz. Ama önünüze çıkan zorluklar ve sorunlar karşısında eliniz kolunuz bağlı oturmayacaksınız. Ya bir yol bulacaksınız ya da yol yapacaksınız.

“BAŞARILI OLAN KAYMAKAMLARI TAKDİR, ÇABA GÖSTERMEYENLERİ DE TESPİT EDECEĞİZ

Kendini mevzuat hazretlerine mürit olan kaymakamların belki başı ağrımaz ama bir iş de yapamaz. Marifet iltifata tabidir diye güzel bir sözümüz vardır. Başarılı olan kaymakamlarımızı takdir etmek, buna karşılık aynı çabayı göstermeyenleri de tespit etmek durumundayız.

Türkiye zalim ile mazlumu savunanların ayrıldığı, maskelerin düştüğü bu süreçte küresel vicdanın sesi olmuştur. Türkiye tüm algı operasyonlarına rağmen Suriyeli kardeşlerine din, dil, mezhep ve etnik köken ayrımı yapmadan sahip çıkarak, tüm dünyaya insanlık dersi vermiştir.

“TÜRKİYE TARİHİ BİR SINAV VERİYOR”

Sayıları 3 milyonu bulan sığınmacılara yıllardır ev sahipliği yapan Türkiye tarihi bir sınav veriyor.

Tarihimizin bize mirası olan medeniyet değerlerimizi yaşattığımızı şu son 5 yılda tüm dünyaya gösterdik. Türkiye küresel vicdanın sesi olmuştur.

Suriyeli kardeşlerine din, dil, etnik ayrımı yapmadan sahip çıkarak tüm dünyaya insanlık dersi vermiştir. Biz bu süreçte iki yüzlülüğe hatta çok yüzlülüğe sahip olduk.

Şu ana kadar yapmış olduğumuz ödeme 10 milyar dolara ulaştı. STK’ların yaptıkları harcamalardan söz etmiyorum.

“RUSYA, ZALİM ESAD’IN YANINDA YER ALARAK KİMLİĞİNİ ORTAYA KOYDU”

Rusya şu anda katil, zalim Esad’ın yanında yer almak suretiyle kendi kimliğini ortaya koymuştur. BM savaş suçu için kanıt gerekiyor diyor. İşte buyurun hastaneler bombalanıyor. Küvezlerdeki fotoğrafları görmediniz mi?

“BİZİ DOST OLARAK GÖRMEYENLER AÇIK, NET SÖYLEMELİDİR”

Ve, şu anda PYD’ye, YPG’ye hala terör örgütü diyemeyen veya demeyen YPG’ye desteğimiz sürecektir diyen Amerika’yı anlamakta zorlanıyorum. Terör örgütü PKK’nın bütün kayıtlarında PYD’nin kurucusunun kim olduğu bellidir. YPG’nin kurucusunun kim olduğu bellidir. Biz Amerika’yla NATO’da beraber değil miyiz? Senin dostun biz miyiz, yoksa PYD mi, YPG mi? Bunu da bilmek istiyoruz. O zaman çık, bunu da açıkla. Dostum YPG’ye silah yardımı yapıyoruz de. O zaman biz de bu meseleleri sizinle konuşmayalım. Dost, dostluğun gereğini yapmalıdır. Biz dostluğun gereğini yaparız. Ama biz dost olarak görmeyenler açık, net söylemelidir. Bu bilgileri sen bizden alacaksın ya. Bu tip insanlara, teröristlere bu sorulur mu? Suriye’de dün de, bugün de demokrasiyi ve meşruiyeti savunuyoruz.

“EY AMERİKA, UÇUŞA YASAK BÖLGEYE ‘EVET’ DEMEDİN, RUS UÇAKLARI CİRİT ATIYOR”

Ey Amerika, sen uçuşa yasak bölgeye evet demedin ama bak orada Rus uçakları cirit atıyor ve binlerce on binlerce mazlum insan ölüyor. Hani biz koalisyon güçleriydik, hani beraber hareket edecektik. Türkiye’ye bir kişi kalkar da bir havan topu atarsa bu kat be kat fazlasıyla karşılığını bulacakır bilmeleri lazım. Bu uluslararası angajman kurallarının işletilmesi demektir. Bunu yapıyoruz, yapacağız. Doğu ve Güneydoğu’da güvenlik güçlerimize karşı kullanılan silahların ve militanların Suriye kaynaklı olduklarını biliyoruz.

PYD ile PKK’yı farklı saymak körlük değilse ülkemize karşı hasmane bir tutumdur. IŞİD’e karşı operasyon bahanesiyle Suriye’de palazlanan hiçbir ülkenin gayreti yoktur. Sadece Suriye’nin komşusu olan Türkiye, Lübnan, Ürdün gibi ülkeler can acıtıcı sonuçları bünyesinde hissetmektedir. Diğerlerinin canı acımıyor. Avrupa ülkelerinin nasıl bağırıp çağırdığı ortada.

Suriye’deki fotoğraf çok açık ve nettir. IŞİD’e karşı savaştığını iddia eden hiçkimsenin terörle mücadele gibi bir niyeti yoktur. Türkiye’nin sığınmacı akını yanında daha başka sıkıntıları da bulunuyor. Bölge üstünde oynana oyunlar doğrudan Türkiye’yi etkiliyor. Rejimi desteklemek için harekete geçen kimi ülkelerin çeşitli örgütlerin Suriye’de gerçekleştirdikleri insanlık dışı uygulamaları çok iyi biliyoruz.

“YENİ BİR KANDİL’İN OLUŞMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Türkiye, Suriye konusunda nefsi müdaha konumundadır. Yaptığımız her şeyin ve attığımız her adımın bir meşruiyeti vardır. Bu milletin bekası söz konusu olduğunda neler yapabileceğini görmek isteyenler açsınlar tarih kitaplarını okusunlar. Güney sınırımızda yeni bir Kandil’in oluşmasına asla izin vermeyeceğiz.

“SABRIMIZIN SONUNA GELDİK”

Uluslararası toplumun rejimin ve Rusya’nın saldırılarına karşı seslerini yükseltmesi şarttır. Amacımız asla ülkemizi ve milletimizi altından kalkamayacağı bir yükün altına sürüklemek değildir. Bu yapılanların gerisinde Türkiye’nin sabrının sınırlarını denemek gibi bir niyet varsa o sınırların sonuna gelindiğinin de bilsinler.

“MACERA PEŞİNDE DEĞİLİZ”

Ülkemizde kamplarda ve şehirlerde yüzbinlerce Suriyeli Kürt kardeşimiz de hayatını sürdürmeye devam ediyor. PKK’nın ülkemizde uygulamaya çalıştığı projeyi PYD Suriye’de uygulamaya çalışıyor. Biran önce Suriye’deki meselenin çözümü konusunda bir konsensüs sağlanmalıdır. Biz Suriye halkının en kısa sürede barışa, huzura ve güvenliğine kavuşmasını, kendi geleceğini kendi belirleme özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz. Macera peşinde değiliz, kimsenin de maceraya atılmasını istemiyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber