CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haritadan silinmeye doğru gidiyorlar
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haritadan silinmeye doğru gidiyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haritadan silinmeye doğru gidiyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mülteci krizi ve  göç hareketleri bütün dünyayı etkiliyor. Siber saldırıların, salgın  hastalıkların, bölgesel istikrarsızlıkların, bölgesel istikrarsızlıkların coğrafi  olarak yalıtılmış ülkelere bile yansımaları oluyor. Güvenlik tehdidi kavramının  mahiyeti çok ciddi bir değişim yaşıyor. Bu süreçte NATO’nun daha aktif olması bu  yeni tehditler karşısında kendini de güncellemesi gerekiyor.” dedi.

Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Polonya’nın  başkenti Varşova’ya hareketi öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

NATO Zirvesi’nin bölgesel ve küresel gelişmeler bağlamında son derece  kritik bir zamanda gerçekleştiğini aktaran Erdoğan, “Geçtiğimiz haftalarda önce  İstanbul’da ardından Irak ve Suudi Arabistan’da yaşanan terör saldırılarında  gördüğümüz gibi uluslararası güvenlik giderek daha kırılgan bir hal alıyor. Bu  durum sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki birkaç ülkeyi etkileyen lokal bir  sorun değildir. Bilakis tüm ülkeleri tüm bölgeleri etkisi altına alan, küresel  boyutu olan bir meseledir. Nitekim Fransa, Belçika, Tunus, Mısır ve ABD’de  meydana gelen terör eylemleri nerede olursa olsun ne kadar gelişmiş olursa olsun  hiçbir ülkenin bu sürecin dışında olmadığını ortaya koymuştur.” ifadelerini  kullandı.

Bugün klasik tehditler yanında DAEŞ, El Kaide, PYD, PKK, YPG gibi  terör örgütlerinin sebep olduğu yeni güvenlik sınamalarıyla karşı karşıya  bulunulduğunu kaydeden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Mülteci krizi ve göç hareketleri bütün dünyayı etkiliyor. Siber  saldırıların, salgın hastalıkların, bölgesel istikrarsızlıkların coğrafi olarak  yalıtılmış ülkelere bile yansımaları oluyor. Güvenlik tehdidi kavramının mahiyeti  çok ciddi bir değişim yaşıyor. Bu süreçte NATO’nun daha aktif olması, bu yeni  tehditler karşısında kendini de güncellemesi gerekiyor. Küresel istikrar ve göç  dengesinin devamı için ittifakın dayanışmasını sürdürmesi caydırıcılığını da  tahkim etmesi şarttır. NATO’nun Türkiye’nin güvenliğini olumsuz etkileyen  gelişmeler karşısında çok daha fazla çaba göstermesini bekliyoruz. İnşallah  Varşova Zirvesi’nde diğer konular yanında ittifakın savunma ve caydırıcılık  yapısının güçlendirilmesine ilişkin konuları ele alacağız.”

Zirve kapsamında ayrıca NATO’nun Afganistan’da yürüttüğü kararlı  destek misyonuna katkıda bulunan ülkelerin liderleriyle bir araya gelerek  misyonun çalışmalarını gözden geçireceklerini dile getiren Erdoğan, Afgan savunma  ve güvenlik güçlerinin 2018-2020 döneminde mali açıdan desteklenmesi çabalarına  yönelik taahhütlerimizi teyid edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin bu çabalara en fazla ve düzenli katkı yapan ülkelerden  birisi olduğunu belirten Erdoğan, “Afganistan’ın barış ve istikrarı için bu  katkılarımızı da önümüzdeki dönemde de sürdürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bunun yanında dışişleri bakanlarının NATO Gürcistan Komisyonu  Toplantısı’nda Gürcistan’ın reform sürecinde kaydettiği gelişmeler ve  Gürcistan’ın iş birliği konularını masaya yatıracaklarını ifade eden Erdoğan,  şunları kaydetti:

“Biz Gürcistan’ın Avrupa Atlantik yapılarıyla bütünleşme hedefini  kuvvetle destekleyen bir ülkeyiz. Bundan sonra da desteğimizi devam ettireceğiz.  Ayrıca Bosna Hersek ve Makedonya gibi dostlarımızın da üyelik süreçlerini kısa  zamanda tamamlamalarını, NATO’da hak ettikleri yeri almalarını da arzu ediyoruz.  Savunma Bakanlarımız da kendi aralarında yapacakları ayrı bir oturumda NATO’nun  yakın çevresine istikrar yayma çabalarını ve mevcut güvenlik ortamını  değerlendirecekler. Bu konulara ilaveten zirve marjına birçok devlet ve hükümet  başkanıyla ikili görüşmeler yaparak hem NATO konularını hem de ikili  gündemimizdeki meseleleri istişare edeceğiz. Oldukça yoğun bir gündemle  toplanacak olan NATO Varşova Zirvesi’nin ve yapacağımız temaslarımızın ülkemiz,  bölgemiz ve tüm dünya için hayırlı olmasını diliyorum.”

Bir gazetecinin, “G20 öncesi Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya  gelebileceğinizi ifade etmiştiniz. Buna ilişkin tarihte bir netleşme var mı?”  şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, şu anda netleşen bir tarih olmadığını  belirterek, “Dışişleri Bakanlarımız karşılıklı olarak süreci takip ediyorlar.  Fakat bu ay sonu, ağustos gibi planlanması gündemde. Netleştikten sonra zaten bu  duyurulacaktır.” şeklinde konuştu.

– “Tarihi, asırlara dayalı bir ülkenin silinmesine göz yummak mümkün  değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO Zirvesinden Suriye ile ilgili ve DAEŞ ile  mücadele konusunda özel bir beklentiniz var mı? İkili görüşmelerinizde bu konuyu  gündeme getirmeyi planlıyor musunuz?” sorusu üzerine de “Şüphesiz ki Türkiye’nin  sınır itibarıyla gerek Suriye, gerek Irak ile ilişkili olarak bu malum terör  örgütleriyle olan tehdit baskısı devam ediyor.” dedi.

Zirvede gerek Irak’taki, gerekse Suriye’deki gelişmelerin hem  gerçekleştireceği ikili görüşmelerde hem de gündemin içerisinde ele alınması  gereken konular olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bunu hafife almamız mümkün değil. Sadece Suriye’de 6 yıldır devam  eden bir süreç var. Bu 6 yıl içerisinde 600 bine yakın insan Suriye’de öldürülmüş  vaziyette. Adeta tarih sahnesinde, haritadan silinecek bir duruma doğru giden bir  Suriye var. Böyle tarihi asırlara dayalı bir ülkenin silinmesine göz yummak  mümkün değil. Bizler için de özellikle mülteci krizinin baş amili olan Suriye ve  Irak’tan şu anda 3 milyonu aşan bir mülteci kriziyle karşı karşıyayız. Biz tabii  bu konuda hep sabırlı davrandık, sabrediyoruz ama istiyoruz ki dostlarımız da  burada bizim yaklaşım tarzımıza destek olsunlar. Çünkü bir NATO üyesi olarak  Türkiye’yi, NATO ülkelerinin yalnız bırakmaması gerekir. Onlar da buradan ne gibi  bir pay alacaklar veya ne gibi bir destek verecekler. Çünkü bugüne kadar böyle  bir şey görmedik.”

Erdoğan, Türkiye’nin mülteciler için bütçeden harcadığı miktarın 11,5  milyar doları bulduğunu,  bu rakamın sivil toplum kuruluşlarının harcamalarıyla  20 milyar dolara ulaştığını vurgulayarak, “Ama bize dünyadan bu noktada gelen  destek 550 milyon dolar civarında. Bu konuda işin bir bu boyutu var, bir de tabii  tehdit boyutu var. Bu tehdit boyutunda da her geçen gün Suriye’deki gelişmeler  çok daha farklı bir gündem oluşturuyor. Öyle zannediyorum ki gerek ikili  görüşmelerde, gerek gündem içerisinde bunu da ele almak suretiyle geleceğe  yönelik yol haritamızı belirleyeceğiz.” ifadesini kullandı.
 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/erdogan-haritadan-silinmeye-dogru-siyaset-2274453/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder