CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Mustafa Şentop: Referandum 2017 ilkbaharına yetişebilir
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Mustafa Şentop: Referandum 2017 ilkbaharına yetişebilir

Mustafa Şentop: Referandum 2017 ilkbaharına yetişebilir
Tüzük Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop, Meclis’te 330 oyun bulunması halinde referandumun 2017 ilkbaharına yetişebileceğini söyledi.

Tüzük Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop, başkanlık sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Habertürk’te soruları yanıtlayan Şentop, yeni tüzük metninin 1 hafta 10 gün içinde olgunlaşabileceğini 330’u bulduğu takdirde de 2017 ilkbaharında referandumun yapılabileceğini söyledi. Şentop, şunları söyledi:

“AK Parti’nin yeni tüzük ile ilgili çalışması fiilen hazırlanmış. Çeşitli şansın dönmesi yapıldı. Son olarak da 15 Temmuz’dan daha sonra 3 parti aralarında bir egzersiz yapıldı. AK Parti de metnini gözden geçirmiş oldu. Bir hafta 10 gün içinde bir metin hazır olur. AK Parti’nin önerisi başkanlık sistemi idi. Yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığı başkanlık olmadığı takdirde düşünülecek modellerdi bize göre. Parlamentoda görüşülecek ve 330’un üstünde oy alması halinde referanduma sunulacak bir tekliften bahsediyoruz”

Başkanlığa ilk adım başkanlığa birincil adım

Bahçeli’nin açıklamalarının “Hem siyaseten hem hukuken akla yatkın” olduğunu kaydeden Şentop, darbe girişiminden sonra tartışmanın gündemde olmadığını belirterek, “15 Temmuz sahiden hükümet sistemi tartışmasının ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. 15 Temmuz sonrası anayasa tartışması bence fazla daha önemli ayla geldi” diye konuştu.

Başkanlık sistemi ile ilgili bir takım hususların bitmiş gözden geçirilebileceğini söyleyen Şentop, “Parlamenter sistemde yürütme çift başlı. Bir hükümet diğer taraftan cumhurbaşkanlığı var. Başkanlık sisteminde ise yürütme tek başlı. Başbakanlık ile cumhurbaşkanlığını birleştirme suretiyle başkanlık ortaya çıkacak” dedi.

Başkanlık sisteminde öngörülen başkanın kararname yayımlama yetkisinin yanlış yorumlandığına uyarı çeken Şentop, “Tüzük var, kanun var. Kararname kanunların üstünde yok” biçiminde konuştu.

ABD’deki başkanlık sisteminin dünyadaki en dürüst uygulama olduğunu fakat ABD’den farklılaşan noktalar olabileceğini kaydeden Şentop, tartışılan “fesih yetkisine” de tarafsızlık getirdi. Şentop, “Başkana fesih yetkisi verilmiyor. Parlamento ile başkan aralarında diyelim kriz çıkıyor. Mesela bütçeye onaylama verilmedi. Tam Olarak anlaşılmadığı dönemde sistemi çözecek bir düzenleme yok. Oysa seçimlerin yenilenmesini ummak lüzumlu. Bu krizleri aşacak formül ABD de tartışılıyor. Bizim önerdiğimiz, sistem kilitlendiği vakit başkan isterse seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu fesih yok krizi çözecek bir formül” diye konuştu.

“Üniter başkanlık sistemi”

Şentop, şöyle devam etti:

Biz üniter başkanlık sunuyoruz. 2012’de verdiğimiz teklif de budur. Türkiye’de federasyonu savunmanın sosyal ve tarihi temelleri değil. Başkanlık ile eyalet sistemi birbiriyle ayrılmaz değil. Biz federasyonu dışlayan, üniter başkanlık sistemi önerdik. Tarihi şartlar üniterliği zorunlu kılıyor.

“Birincil dört maddede değiştirme yok”

Birincil dört madde ile ilgili olarak yine 24. Dönemdeki önerimizde ilke bazlı olarak hiçbir değiştirme değil. Sadece 2. Maddede bazı kelimelerde, 12 Eylül’ün getirdiği, onlarda düzenleme var. Ilk dört maddeyi kavga konusu haline getirmek içten değil.

“Referandum 2017 ilkbaharına yetişir”

Şentop, değiştirme metninin 1 hafta 10 gün içinde olgunlaştırılabileceğini, 330’un yakalanması halinde de 2017 ilkbaharına referandumun yetişebileceğini söyledi.

“Başkanlık sistemine evet denirse…”

Başkanlık sistemine ‘Evet’ denilmesi halinde nasıl bir yol izleneceği ile ilgili soruya cevap veren Şentop, “Önce bir esas metnin ortaya çıkması lüzumlu, yol haritası belirlenir. 2019’a değin beklenebilir. geçici madde ile bir geçiş dönemi olabilir ya da bir tercih olabilir. Bunların hepsi muhtemel olan şeyler” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber