Tayland’ın yeni kralı göreve başladı

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Tayland'ın yeni kralı göreve başladı

Tayland’ın yeni kralı göreve başladı

Tayland’ın yeni kralı göreve başladı
Tayland’da 64 yaşındaki Prens Maha Vajiralongkorn, Ekim ayında hayatını kaybeden babası Bhumibol Adulyadej’in yerine geçti. Vajiralongkorn, mecliste yapılan törenle Chakri hanedanlığının 10’uncu kralı oldu.

 


Maha Vajiralongkorn, 1972 yılında prens ilan edilmişti. Geleneklere uygun şekilde 1978 yılında bir dönem bir Budist tapınağında inzivaya çekilen prens, sonra kraliyet hava kuvvetleri ve donanmasında atama yapmıştı.

 


Vajiralongkorn ’ın, babasının ölümünün ardındaki, tahta geçme sürecinin ertelenmesini talep etmesi ülkede spekülasyonlara niçin olmuştu.

 


Zamanının büyük bölümünü yurt dıştan geçiren Prens’in, Tayland’da babası dek büyük bir saygınlığının bulunmaması, ülkede endişelere yol açıyordu. Prens Maha Vajiralongkorn, Temmuz ayında Münih havalimanında bu halde görüntülenince Tayland’da büyük tenkit toplamıştı. Alman Bild gazetesinde yayımlanan fotoğrafta Prens, düşük belirli pantolonu, atleti ve dövmeleriyle kameralara yakalanmıştı. Prens ve sevgilisi Tayland Kraliyet Havayolları ’nın uçağına binmeden önce önüne serilen kırmızı halıda yürümüş uçuş ekibi ve görevlileri selamlamıştı.

 

 


Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, 13 Ekim’de hayatını kaybetmişti. 70 sene her tarafında tahtta kalan Bhumibol, dünyanın en uzun zaman ödev yapan kralı unvanına sahipti.

 


Kral Bhumibol, 30 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin liderlerinden biriydi.

 


Tahtta kaldığı süre boyunca fazla sayıda darbe yaşamış Kral Bhumibol ülkesinde bir istikrar sembolü olarak görülüyordu.

 


Fotoğrafçılık, edebiyat, resim ve müzikle ilgilenen kral, pek fazla vatandaş kadar benzeri ilahi olarak kabul ediliyordu.

 


Sevilen kralın ölümünün peşinde Tayland halkı yasa boğuldu.

 


Budist bir krallık olan Tayland, 1932 yılından bu yandan parlamenter monarşiyle yönetiliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir