Trump çuvalcı generali mi getiriyor?

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Trump çuvalcı generali mi getiriyor?

Trump çuvalcı generali mi getiriyor?

Trump çuvalcı generali mi getiriyor?

ABD ’nin 45. Başkanı Donald Trump ’ın Dışişleri Bakanı olarak düşündüğü isimler aralarında Irak ’taki Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi vakasında ABD askerlerinin başında bulunan David Petraeus ’un adının öne çıktığı belirtiliyor.

ABC News ’e konuşan üstteki düzey yetkililer, Trump ’ın gün içinde Patreaus ’la New York ’taki Trump Tower ’da bir araya geleceğini açıklama ederken, seçilmiş başkanın salı günü de dışişleri bakanı adayları aralarında ismi geçen Massachusetts Senatörü Mitt Romney ile görüşeceği kaydedildi.

Bloomberg ise eski CIA Direktörü General Petraeus ’un geçen hafta yeni başkan Trump’ın kendisine kabinede görev vermesi halinde kabul edeceğini söylemesinin peşinde, ABD’nin Afganistan ve Irak’taki işgal güçlerinin komutanlığını yapan eski askerin adının adaylar aralarında öne çıktığını yazdı.

“TRUMP’IN EKİBİ PETRAEUS’U İSTİYOR”

Trump’ın da Petraeus’u seçmeye eğilimli olduğunu, ancak keza Dışişleri’nde keza de Pentagon’da iki emekli generalin olmasının iyi bir us olup olmadığına henüz karar veremediğini savunan Bloomberg, yeni başkanın danışmanlarının çoğunun da eski CIA şefinin bakanlığından yana olduğunu aktardı.

ABD askerlerini Irak ve Afganistan’da idare eden Petraeus, Başkan Barack Obama kadar CIA’in başına getirilmişti. Biyografisini yazar kadınla yaşadığı evlilik dışı ilişkisi ve rahat bilgileri onunla paylaştığının ifşa olmasından daha sonra Petraeus, 2012 ’de CIA direktörlüğü görevinden istifa etmişti. Türk basını 2003’te Kuzey Irak’ta Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayının faturasını Petraeus’a kestiği içim generalin adı uzun süre ‘çuvalcı’ olarak anılmıştı. Petraus, CIA direktörü olduğunda Türkiye’yi ziyaret etmiş ve bu ziyaret sırasında da Türk yetkililere, “Türkiye’de benim adım çuvalcı general diye çıktı. Fakat çuval emrini ben yok, General Odierno vermişti” demişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir