CANLI TV

 • Turkish
 • Turkish
 • DOLAR
  4,7915
  % -0,30
 • EURO
  5,6134
  % 0,18
 • ALTIN
  189,7114
  % 0,70
 • BIST
  94.082,34
  % 1,16
Türk Şirketten Zararsız 3D Tarama Sistemi
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Türk Şirketten Zararsız 3D Tarama Sistemi

Türk Şirketten Zararsız 3D Tarama Sistemi
Türk Şirketten Zararsız 3D Tarama Sistemi

Türk Şirketten Zararsız 3D Tarama Sistemi

İkizin Teknoloji, insan sağlığına adamakıllı zararsız olan tarayıcı kabini adını verdikleri teknolojiyi geliştirdiler

Üç boyutlu yazıcılar dünyayı değiştirmeye başladı. Yakın gelecekte süsleme eşyasından, otomobilinize değin çoğu ihtiyacınızı bu yazıcılardan çıkarabileceksiniz. bununla beraber kendi kopyanızı ya da sevdiklerinizin küçük bir figürünü üç boyutlu yazıcıdan akın etmek için mükemmel bir adım atıldı. Geçtiğimiz yıllarda örneğini yalnızca bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz üç boyutlu yazıcılar, yavaş yavaş tüketicilerin elinde yaygınlaşmaya başladı. Birincil ilk kez, endüstriyel anlamda kullanılan bu teknoloji, şimdi eğlenceden sağlığa değin birçok konuda hayatımızı değiştiriyor.

Fakat, bu yazıcılarla bir ürünün kopyasını akın etmek için onun taranması gerekiyor. Ev kullanıcıları için epeyce kompleks olan bu süreç, laf konusu insan vücudu ve Sağlık olduğunda tehlikeli boyutlara ulaşabiliyordu. Tarayıcıların içerdiği radyoaktif maddeler insan sağlığını korkutma ediyordu. Yurtdışında da örnekleri görülen, üç boyutlu yazıcıyla şahısların bire bir kopyası olan biblolar üreten firmaların en büyük sıkıntısı, kullanıcının afiyet sebepleri nedeniyle bu işlemden çekinmesiydi. Daha yeni yeni oluşan sektörün önünü tıkayan, tüketicilerin korkularına karşısında çözüm ülkemizden çıktı. Sektörün önünü tıkayan bu soruna Türk aklı çözüm oldu.

Türk Ar-Ge ’si Tüketicilerin Korkularını Yendi

 İkizin Teknoloji, Türk mühendis ekibiyle birlikte 2013 yılında bu soruna çözüm elde etmek için Ar-Ge çalışmalarını başlattı. Geçtiğimiz yıl meyvelerini bölge şirket, insan sağlığına en ince ayrıntısına kadar zararsız olan tarayıcı kabini adını verdikleri teknolojiyi geliştirdiler.

3 boyutlu tarama kabinini, ilk etapta hediye sektöründe kullanan işyeri yakın gelecekte büyük atılımlar gerçekleştirmek istiyor. İkizin Teknoloji, ülkemizde ilk kez yapılan bu teknolojiyle müşterilerinin birkaç saniye içerisinde ayrıntılı taramasını gerçekleştiriyor.

Üç boyutlu yazıcılar, canlandırma filmlerinde kullanılan teknolojinin bir benzeriyle zorlama işlemini gerçekleştiriyor. Katman katman alınan görüntüyü işleyen üç boyutlu yazıcı, bir nesnenin iç katmanından dışına değin her türlü ürünün kopyasını basabiliyor.

Türkiye Üç Boyutlu Tarama Teknolojisini İthal Etmeye Başlayacak

İkizin Teknoloji, Özdilek Park ve Forum İstanbul ’da açtığı mağazalarıyla, tüketicilere kendilerinin ya da sevdiklerinin ikizi gibi duran biblolar basma olanağı sunuyor. 

İkizin Teknoloji Genel Müdürü Birkan Şahi sektöre getirdikleri kolaylığı şu sözlerle anlattı “Bir kişinin biblosunun üretilebilmesi için yalnızca hizmet verdiğimiz İkizin mağazalarını ziyaret etmeniz ve 3 boyutlu taramanızı birkaç saniye içinde gerçekleştirmeniz tatmin edici olacaktır. Ardındaki 3 boyutlu imal süreci 3-7 gün gibi kısa sürede tamamlanmakta ve müşterilerimize ikiz bibloları teslim edilmektedir.”

Tüketiciler yerli Ar-Ge sonucu çıkan çözümü oldukça beğenmiş durumda. Yoğun ilgi yalnızca ülke içerisinde de sınırlı değil. 3 boyutlu tarama teknolojisi, diğer ülkelere ithal edilmek üzere. Ilk talep Azerbaycan ’dan gelmiş durumda. Şahi konuyla ilgili gelişmeleri bu sözleriyle duyurdu; “3 boyutlu tarama ve baskı dünyasındaki Ar-Ge çalışmaları çabuk devam etmektedir ve bu konuda çok bambaşka çözümler ile yakın geleceğimizin şekilleneceği de bir gerçektir. İkizin Teknoloji olarak biz de bu konudaki gelişimimizi devam ettirmekteyiz ve ülkemizin 3 boyutlu tarama teknolojisi alanında ithal yapabilen konuma gelmesi ile birlikte ülkemizin cari açığının kapanması konusunda katkıda bulunmuş olmaktan övünç duyacağız.

Ilk ithalatımızı kardeş ülke Azerbaycan ’da Ekizin markasının oluşturulması ve İkizin konsepti ile teknolojisinin kullanılarak hizmet verilmeye başlaması ile yapmış bulunmaktayız. Yakın tarihte de ayrı ülkelerden birçok talep alarak 2015 yılına da umut verici gelişmeler ile girmiş olmaktan son derece mutluyuz”

Üç Boyutlu Yazıcılar Neler Yapabiliyor?

Günümüzde birçok teknoloji uzmanı, üç boyutlu yazıcıların son yılların en büyük buluşu olduğunu söylüyor. Birincil başlarda, basit süs eşyaları ve görsel amaçla ürünlerin üretiminde kullanılan bu yazıcılar artık tıptan, otomotiv sektörüne kadar bambaşka konularda da hizmet veriyor.

Suni yürek ve organ üretimi için deneme edilen üç boyutlu yazıcılarla, geçtiğimiz aylarda iyice çalışan bir otomobil de basıldı. Özellikle protez parça veya konut eşyası üretimi konusunda üç boyutlu yazıcıların tüm sektörleri değiştireceği düşünülüyor. Bazı modacılar şimdiden bu konuda yatırıma başladı, üç boyutlu yazıcıların elinden çıkmış birincil konsept kıyafetler moda günlerinde tanıtılıyor.

Büyük oyuncak firmalarıyla bu teknolojiden erkenden yer alıp, kullanıcılara kendi yazıcılarından basabilecekleri ürünler sunmaya başladılar bile. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber