Türkiye kapıları açarsa Suriyeliler ne yapacak?

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Türkiye kapıları açarsa Suriyeliler ne yapacak?

Türkiye kapıları açarsa Suriyeliler ne yapacak?

Türkiye kapıları açarsa Suriyeliler ne yapacak?

Ülkelerindeki iç savaştan  kaçarak İzmir’e gelen Suriyeli sığınmacılar, Türkiye’nin hudut kapılarını açması durumunda Avrupa’ya gitmek istediğini dile getiriyor.

MÜLTECİLERİN AVRUPA HEYECANI

Türkiye’de yaşamını sürdüren Suriyeliler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sığınmacıların Avrupa’ya geçişi ve hudut kapılarını açmaya yönelik  sözlerini heyecanla karşıladı.

“TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ”

Suriye Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iç savaşın başladığı günden itibaren can güvenliği  endişesiyle evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilere kucak açan Türkiye’ye teşekkür borçlu olduklarını söyledi.

“VERDİKLERİ SÖZÜ YERİNE GETİRMEDİLER”

Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara afiyet, eğitim ve meslek imkanı noktasında büyük yardımda bulunduğunu vurgulayan Ali, Avrupa’nın ise verdiği sözü yerine getirmediğini belirtti.

“SURİYE’NİN KUZEYİNDE YAŞAYANLARIN YÜZDE 50’Sİ GELIR”

Suriye’den firar etmek isteyenlerin, insan kaçakçılarına bin dolara varan ücretler ödediğini dile getiren Ali, “Türkiye kapıları açarsa, Suriye’nin  kuzeyinde yaşayanların yüzde 50’si gelir. Çünkü orada can güvenliği kalmamış,  terör örgütlerinin girdiği bölgede stres yaşanıyor. Kapı açılırsa şu lahza 4  milyon olan Suriyeli sayısı 8 milyona kadar çıkabilir. Bu ahali ümitsiz kalırsa, Avrupa Birliği yardımları, ümitleri biterse üçüncü ülke arayacaklar.  Tehlikeli olmasına karşın denizden bile geçişler artacak.” dedi.

“GİTMEK İSTEYENLERİN SAYISI DAHA ARTI”

Ali, bir takım Suriyelilerin Türkiye’de kalmayı seçim etmesine rağmen gitmek isteyenlerin sayısının fazla arti olacağına dikkati çekti.

“ASAP AÇILIRSA OTOBÜSLER YETİŞMEYECEK”

Geçen sene Edirne sınırına dışarı giden Suriyelilerin sayısını anımsatan Ali, “Bir yıl önce Edirne’de birçok insan toplandı sınırın açılması için. Hudut açılırsa zannediyorum fakat İstanbul yoluna otobüsler yetişmeyecek. Halep’te,  Kamışlı’da Edirne sınırının açıldığı duyulursa, zannediyorum tüm yollarda  izdiham olacak. Cümbür Cemaat can güvenliği için gelecek.” ifadelerini kullandı.

“BURADAKİ CÜMBÜR CEMAAT GİTMEK İSTİYOR”

Halep’ten 1,5 sene önce üç çocuğuyla geldiği İzmir’de berberlik yapan  Besil Abdülrahman, şiddet durumlarında kendilerine sahip çıkan Türkiye’ye gönül borcu duyduklarını bildirdi.

Bir kardeşinin Kanada’da olduğunu, ailesiyle onların yanında gitmek  istediğini anlatan Abdülrahman, “Deniz aracılığıyla gitmek istedim ama ölümler çok oluyor diye korktuk, gitmedik. Türkiye’de ağırlandık ama daha iyi koşullar için Avrupa’ya gitmek istiyoruz. Sadece ben değil buradaki herkes gitmek istiyor.” dedi.

Amer İbrahim ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kendilerine sahip çıktığı  için teşekkür ederek, Türkiye’nin kapıları açması durumunda 2 çocuğu ve eşiyle  Avrupa’ya gitmek istediğini kaydetti.

“ARKADAŞLARIM DA KAPILARIN AÇILMASINI BEKLİYOR”

Şam’dan 1,5 sene önce Türkiye’ye gelen inşaat mühendisi Mehmet Kalluf, ülkelerinde çıkan iç savaşın arkasından birçok arkadaşının Avrupa’ya gittiğini belirterek, “Burada yaşam mükemmel ama Türkiye kapıları açarsa Almanya’ya giderim,  ailem orada. Görüştüğüm arkadaşlarım da Avrupa’ya gitmek istediğini söyledi.” diye konuştu.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir