CANLI TV

 • Turkish
 • Turkish
 • DOLAR
  6,0197
  % 3,53
 • EURO
  6,9241
  % 4,17
 • ALTIN
  229,3776
  % 0,94
 • BIST
  88.734,76
  % 1,83
Türkiyede’de İş Davaları Ve Boşanma Davalarında Büyük Artış
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Türkiyede’de İş Davaları Ve Boşanma Davalarında Büyük Artış

Türkiyede'de İş Davaları Ve Boşanma Davalarında Büyük Artış
Türkiyede’de İş Davaları Ve Boşanma Davalarında Büyük Artış
Türkiyede’de İş Davaları Ve Boşanma Davalarında Büyük Artış

İşverenin açtığı davaların çoğunluğunu ise çalışanlara verilen fakat işten çıkma sonrası teslim edilmeyen tahsis ve ekipmanların geri verilmemesi davaları oluşturuyor.

Işçi Haklarını Alamıyor?

Çalışan her kişi gününün büyük kısmını iş uygun geçirmekte. Doğal olarak iş stresine iş uygun her lahza dahil olmakta. bununla birlikte doğan ya da bundan en ince ayrıntısına kadar egemen olarak bir fazla sorun da iş hayatıyla beraberinde gelmekte. Bunaltan artı mesailer, ücretini alamadığınız alıştırma dönemleri, yıllık izin ödenti hesaplaması, … gibi bir çok niçin size hukuki haklar doğurabilir. İçeride yaşadığınız sebepli ya da sebepsiz işten ayrılma kararırınız bile başınıza bela açabilir. Çünkü iyi senaryoda istifa dilekçesi verilir. İhbar süresi beklenir ve şanslıysanız gecikmesiz olarak alacağınız ödeme hesabınıza yatar. Peki ya süreklilik böyle değilse?

Hakkınızda işten çıkarılma kararı verildiyse, ihbar sürenizi faydalanma hakkınız veya bu süredeki meslek arama izniniz sabota edildiyse, almanız gereken kıdem tazminatını alamıyorsanız, hepsinden daha önemlisi hukuki haklarınızdan farkında değilseniz? Hemencecik herkes ya böyle sorunlar yaşayan veya etrafından bu sorunları aşmaya çalışan birilerini mutlaka duymuştur. Iş hukuku bir iş ilişkisinde olan herkesin uyması zorunlu kurallardır. Hukuki haklar hizmet akdiyle başlar ve hukuki çerçeveye uygun olarak taraflar iş anlaşmalarını sonlandırana kadar iş hukukuna dahil bütün kuralların bağlayıcılığı geçerli olur. Yani her çalışanın meslek uygun yaşadığı birçok soruna karşılık hukuki hakları mevcuttur.

Işçi Hakları Nedir Bilinmiyor?

İşyerinden ayrılan işçiler ne gibi tazminat hakları var, araştırmalıdır. Hem ödenti, ikramiye ve prim gibi ücret ve ödenti sözde alacaklarının ödenmemesi durumunda emekçi bu alacaklarının ödenmesi için işyerinin bağlı olduğu yerin Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı’nın ilgili bölge müdürlüğüne uygulama ile başvurabilirler yada meslek mahkemesine dava açabilir

Işçi Alacak davaları ve tazminat davalarını davalının kendi peşine düşüp takip edeceği gibi kendisinin Avukata vekalet vermesi ile de takip edebilir. Iş davalarında Davanın Meslek hukuku Avukatı ile takip edilmesinin tekrar tekrar faydası ve önemi büyüktür. Çünkü açılan davalarda alınacak hakların hangilerinin ne şekilde talep edileceği, mahkemenin ara kararlarında vermiş olduğu sürelerin takip edilmesi hak kaybını önlenmesinde önemlidir. Ayrıca İşçinin adalet ettiği alacak kalemleri ve Tazminat miktarının artmasında da etkisi yüksek olacaktır. Yanlış açılan ve yanlış istek edilen tazminat miktarlardan nedeniyle davanın ret edilmesi, ya da tazminat miktarının düşmesinden dolayı karşı şikayetçi avukatı avukatlık ücretine adalet kazanmış olacaktır.

Boşanma Davalarındaki Yükselme Toplumu Korkutuyor

Türkiye’de boşanma oranlarının artmasının, beş temel sebebi göze çarpıyor. Bunlar, Kadınların eğitim seviyesinin artması ve buna alt olarak ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları, Toplumda boşanmış kadına karşısında olan görüntü açısının eskiye oranla yumuşaması, Menfaat uğruna yapılan evliliklerin miyadını doldurması, Çiftlerin çocuk sahibi olmayı ötelemeleri, Evliliğin çocuk sahibi olmak için bazılarınca araç olarak görülmeye başlamasıdır. Kadınlarda eğitim seviyesinin artmasıyla, iş sahibi olan, çalışıp kendi ayakları üzerinde durabilen ve daha bilinçli kadın sayısı da doğal olarak artmıştır.

Hesaplı özgürlüğüne kavuşan kadınlar, erkek eline görmek zorunda olmadıklarını bildiklerinden, kocalarından gördükleri zorlama, kuvvet gibi fena muamelelere de haklı olarak eskisine oranla daha az katlanır olmuşlardır. Kuvvet bir yanlamasına dursun, en minik tartışmalar dahi, tahammülsüzlük nedeniyle, bağımlılık baskısı olmayınca, boşanma gerekçesi olarak görülmeye başlanmıştır.

Türk toplumunda aile kurumu esas taş olarak kabul edilmektedir. Her kişi mutlu bir aile ayarlamak namına evlenir. Fakat bazen bu yolda işler iyi gitmeyebilir. Maddi ve manevi anlamda yıpranmalar, hürmet kaybı, durumun varsa çocuklara epeyce yansıması, sürecin kararsızlığı ve istikrarsızlığı zaten varolan tüm sıkıntıları daha da artırır. İşte böyle durumlarda bazen bir imdat seslenmek istersiniz. Bu süreçte anlaşmalı boşanma davası yaşayacaksınız daha basit ilerleme kaydetmeniz muhtemel. Çünkü anlaşmalı boşanmalarda taraflar bedensel anlamda ve velayet gibi sorun olduğunda işi uzatacak konularda mutabık olurlar. Boşanmanın bu şekilde gerçekleşebilmesi için taraflar bir yıl evli kalmış olmalı. Uygar kanun bu süreyi aileyi koruyucu bir tavır kanıtlamak üzere belirlemiş olup davanın açıldığı tarihin evlenme tarihinizden bir yıl veya daha pozitif süreye tekabül etmesi şartı arar. Oysa çekişmeli yani tarafların uzlaşamadığı, kandırma, şiddetli geçimsizlik gibi durumlarda bu sürecin epeyce yıpratıcı gerçekleşeceğini bilmelisiniz. Çünkü bu davalarda bir tarafın talepleri diğer taraftan tasdik ve kabul görmez. böylece anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sonuçlanabilirken çekişmeli davalarda şart böyle değildir. Iddia edilen her boşanma sebebi ispatlarla sunulmalıdır. İspatların sunulması tanıkların bildirilmesi ve daha çoğu ayrıntının içinde bulunduğu bu davalarda sonuca ulaşmak biraz daha yavaş sürer. Yani harcayacağınız vakit ve manevi anlamdaki yıpranmışlığınız bu dönemde katlanabilir. Bütün bunların yanısıra tabiki maddi beklentiler de boşanma sonrası işlem için düşünülmek durumunda. dahası ya çocuklar diyorsanız herşeyin sarpa sarması lahza meselesi olabilir. Velayet konusu da anında arkasından gelecek başka bir ayrılık sorunsalı olacaktır.

Boşanma Davasında Avukat Tutmalımıyım?

Türk hukuk sisteminde gerek boşanma davalarında, gerekse diğer davalarda Avukat tutma zorluluğu yoktur. Eşler boşanma davasını kendileri açarak dava sonuna kadar kendileri takip edebilirler. Boşanma davasında avukat değil ise eş eğer şikayetçi ise davayı ve duruşmaları takip etmesi gerekmektedir. Takip etmediği takdirde dava düşebilir. Eğer benzeşen sanık ise kendisine tebligat yapılması durumunda isterse duruşmalara gitmeyebilir. Duruşmaya katılmaması durumunda oluşacak olumsuzluklardan kendi sorumlu olur.

Boşanma Avukatı Ankara olarak, Boşanma süreci yeterince yorucu ve yıpratıcı bir süreç olup iyi bir hukuk danışmanlığıyla yola devam etmek haklarınız olmak namına epeyce önemli. Boşanma davalarında müvekkiller hızlı ve taleplerinin karşılık bulduğu sonuçlar almayı hedeflerler. böylece ilerleyeceğiniz avukatla her süreci paylaşmanız ve ne dek aşama kaydettiğinizi anlayabilmeniz için her adımdan farkında olan olmanız gerekir.

İstatistikler gösteriyor ancak Türkiye’de meslek hukuku ve boşanma davaları artışta. Bu anlamda yasal davalardaki artışın genel nedeni uzlaşamamanın doğurduğu sonuçlarla ilgili. Emekçi ve işveren arasında çıkan pürüzlerin çözüme kavuşturulamaması iş hukuku davalarına yükselme kazandırırken; Türkiye’de bireyselliğe meylin artışıyla aile birliğinin temelinden sarsılması daha basit ülkü gelmiş olup aile hukuku davalarına bu koşul yansımaktadır.

Hazırlayan: SEO Adresi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber