İki seçim, kurda dalgalanma ve jeopolitik olaylara rağmen 2015’te de otomotiv satışları rekor kırdı. Toplam pazar çeyrek asırlık hayal olan 1 milyon adedi geçti.

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın 1993’te dile getirdiği yılların hayali 1 milyonluk araç satışı nihayet gerçek oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) açıkladığı verilere göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 26.1 artışla 968 bin 17 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları yüzde 23.5 büyüyerek 725 bin 596 adede ulaştı. Kamyonla birlikte toplam pazar 1 milyon 8 bin adet seviyesine çıkarak, Cumhuriyet tarihinin rekoruna imza attı.

Otomobil ile hafif ticari araçta tüm zamanların en yüksek satış rakamına 2011’de 864 bin 439 adetle ulaşılmıştı. Kamyon dahil toplam pazar 910 bin 867 adet çıkmıştı. Aralık’ta da aylık bazda en yüksek satış rakamı elde edildi. Stokların tükendiği Aralık’ta 114 bin 340 adedi binek oto olmak üzere 156 bin 173 araç satıldı.

Otomotiv satışlarının gösterdiği bu performans, 2015 başındaki tüm tahminleri de alt üst etti. Otomotivciler pazarın 800 bin adetler seviyesinde çıkmasını bekliyordu. ODD ilk raporunda toplam pazarın 775 bin ile 825 bin arasında gerçekleşeceğini öngörmüştü. Pazardaki hareketliliği gören dernek, tahminini daha sonra 900-950 bin adede yükseltti.

Yüzde 50’si filo

Otomotiv satışlarının 1 milyonu geçmesinde, tüketicilerin alım kararını 7 Haziran seçimleri öncesine çekmesi, oto satışlarının yüzde 50’sini bulan güçlü filo talebi, kurların yükseldiği dönemde elindeki dövizi bozdurup araç alanlar, eurodaki yükseliş nedeniyle oto zammından önce davranan tüketiciler ve 1 Kasım seçimleri sonrasında tek partinin iktidara gelmesi etkili oldu.

2015’in Gladyatörleri

– En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası: Kia

– En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli: Ford Tourneo Courier

– En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası: Ford

– En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası: Infiniti

– En Çok Satılan Otomobil Modeli: Fiat Linea

– En Çok Satılan Otomobil Markası: Volkswagen

– En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası: Volkswagen

– Yılın Televizyon Uygulaması: Ford “Türkiye’nin Ford’u”

– Yılın Gazete Uygulaması: Renault Clio “İlişki Durumu Aşk”

– Yılın Radyo Uygulaması: Mercedes-Benz “AMG GT”

– Yılın Dergi Uygulaması: Volkswagen “VW Golf 41 Yıllık Macerası”

– Yılın PR/Etkinlik Uygulaması: Toyota “Hybrid Lezzetler”

– Yılın Dijital ve Sosyal Medya Uygulaması: Volkswagen “Autoshow Canlı Yayın ve Sosyal Medya Entegrasyonu”

– Yılın Outdoor Uygulaması: Jeep “Jeep Renegade’in Ayak İzleri”

– Yılın Fuar Standı Uygulaması: BMW

– Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: Toyota “Korna Çalma Huzurumu Çalma”

– Yılın Entegre İletişim Kampanyası: Mercedes-Benz “Yeni Vito Tourer”

– Yılın Basın Lansmanı: Peugeot 308

– Yılın Jüri Özel Ödülü: Fiat Egea lansmanı

Daha büyük potansiyel var

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) satış ile iletişim dalında başarılı marka ve çalışmalarını ödüllendirmek için düzenlediği ‘ODD Satış ve İletişim Ödülleri, 2015 Gladyatörleri’ töreninde başarılı markalar ödüllendirildi. Törende konuşan ODD Başkanı Mustafa Bayraktar, geçen 365 güne çok şey sığdırdıklarını, 100’ün üzerinde yeni model lansmanı gerçekleştirdiklerini belirtti. Bayraktar, 2015’te otomobil ve hafif ticari araç pazarının 968 bin 17 adetle tamamlandığını belirterek, şöyle devam etti: “Satışlara baktığımızda 1 milyona çok yaklaştığımızı görüyorsunuz. Bu sonuca, henüz resmi olmamakla birlikte yaklaşık 40 bin adetlik ağır vasıta satışını da eklediğimizde toplam otomotiv pazarının nihayet 1 milyon çıtasını aşarak, 1 milyon 8 bin adet civarında gerçekleştiğini görüyoruz. Aslında ülkemiz otomotiv sektörünün potansiyeli bunun daha da üzerinde.”