CANLI TV

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  6,2393
  % -0,16
 • EURO
  7,3489
  % 0,66
 • ALTIN
  241,7179
  % 0,05
 • BIST
  95.922,84
  % -0,70
Yalova Belediye Başkanının ‘radikal Roman mahallesi’ planı
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Yalova Belediye Başkanının ‘radikal Roman mahallesi’ planı

Yalova Belediye Başkanının 'radikal Roman mahallesi' planı
Yalova Belediye Başkanının ‘radikal Roman mahallesi’ planı
Yalova Belediye Başkanının ‘radikal Roman mahallesi’ planı
17 Ağustos 1999 depreminin yerle bir ettiği kentlerden Yalova’nın Belediye Başkanı Vefa Salman, kentsel dönüşümün Roman mahallesindeki uyuşturucu trafiğinin en radikal çözümü olacağını söyledi.

Yalova Belediye Başkanının ‘radikal Roman mahallesi’ planı

17 Ağustos 1999 depreminin yerle bir ettiği kentlerden Yalova’nın Belediye Başkanı Vefa Salman, kentsel dönüşümün Roman mahallesindeki uyuşturucu trafiğinin en radikal çözümü olacağını söyledi. Salman, “Yaptığımız son fizibilite çalışmasını TOKİ ’ye sunduk. Acilen düğmeye basmak zorundayız” dedi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, il genelindeki uyuşturucu trafiğine karşı alınacak en radikal çözümün Roman mahallesindeki kentsel dönüşüm olacağını söyledi. Salman, “Yaptığımız son fizibilite çalışmasını TOKİ ’ye sunduk. Acilen düğmeye basmak zorundayız” dedi.

Başkanın ‘radikal ve nihai’ planı

Belediye Başkanı Salman, Yalova ’yı yaşanabilir bir kent yapma yolunda hazırlayıp hayata geçirdiği mega projelerini İHA ’ya anlattı. Yalova ’nın Bağlarbaşı Mahallesi ’nde uyuşturucu ticaretinden mustarip olduklarını dile getiren Vefa Salman, şunları söyledi:

”Bizim yıllardan bu yana problemli olan bir mahallemiz var. Öncelikle bizim Bağlarbaşı mahallesi içindeki Roman mahallesinin dönüşümünün sağlanması gerekiyor. Yalova ’nın bana göre önceliklerinden biri bu. Birazda orada suç teşkil eden özellikle bonzai ve uyuşturucuyla ilgili bir sıkıntımız var. Bu uyuşturucunun üretiminin ve satışının yapıldığı bir bölge Yalova ’nın genel anlamda en büyük sıkıntısı da şu anda bu gözüküyor. Çünkü dışarıdan da buraya alıcılar geliyor. Biz bunu gerek jandarma alay komutanımızla, gerek emniyet müdürümüzle, gerekse milletvekillerimiz ve vali hanımefendiyle istişare ediyoruz. Radikal çözüm içinde önce mahallenin dönüşümünün yapılması gerekiyor. Daha önce TOKİ ile yaptığımız görüşmelerde bu projeye çok sıcak baktı. Bunun bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu, TOKİ ’nin burada kar elde etme amacı gütmeyeceğini bize ifade ettiler. Biz yaptığımız son fizibiliteyi TOKİ ’ye sunduk. Eli kulağındadır, bize bilgi gelir. En ivedi vaziyette düğmeye basmak zorundayız. Roman hemşerilerimizi bölge içinde bir yere konuşlandırıp diğer tarafı da halka açıp konut yapmayı planlıyor TOKİ” diye konuştu.

‘Arkamdan beddua etsinler istemem’

Depreme yönelik tedbir ve kentte kat sınırlaması getirilmesine ilişkin de konuşan Salman, ”Deprem bir gerçek kaç sene sonra gelir bilemeyiz. Ama deprem yine gelecek. O zaman ben arkamdan beddua ettirmek istemem. Kentin geneliyle ilgilide kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Binalar yorgun ama asıl sıkıntımız çözemediğimiz nokta şu yan yana 3 parsel var parselin birinde bir şekilde depremde olmayan bir bina veya olup da ağır hasarlı bir bina buna 4 kat verilmiş bir yan bitişiğindeki bina 5 kat bir diğer yan bitişiğindeki 6 kat. Bitişik nizam. Tabanda bunu genişletme şansınız da yok. Nokta bazlı imar verme şansınız da yok. Öyle bir sıkıntılı durum ki bu komple bir ada içerisinde girmeniz lazım ancak böyle çözülür” diye konuştu.

Kentteki trafik sıkışıklığı sorununa da değinen Salman, bu sıkışıklığın Yalova’daki caddelerin yetersizliğinden kaynaklandığını belirterek, “Şimdi son zamanlarda imar müdürlüğüne talimatım şudur. Benim dönemimde imara açılacak her bölgede öncelikle caddeler 20 metreden aşağı asla olmayacak. Sokaklar 12 metreden aşağı olmayacak. Otoparklar, sosyal donatı alanları hepsi imar planına işlenmiş vaziyette gelecek belediye meclisinin onayına öyle sunulacak. 50 yıl sonrasını biz planlamak zorundayız” şeklinde konuştu.

Yalova Belediye Başkanının ‘radikal Roman mahallesi’ planı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber