CANLI TV İZLE

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.

Yumurta nasıl pişirilmeli? Yumurtanın besin değerlerinden yararlanmak için böyle pişirin. Yumurtayı pişirirken süreyi iyi ayarlayın. Yumurta sarısının etrafında oluşan yeşil halka besin değerini düşürüyor…
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Yumurta nasıl pişirilmeli? Yumurtanın besin değerlerinden yararlanmak için böyle pişirin. Yumurtayı pişirirken süreyi iyi ayarlayın. Yumurta sarısının etrafında oluşan yeşil halka besin değerini düşürüyor…

Yumurta nasıl pişirilmeli? Yumurtanın besin değerlerinden yararlanmak için böyle pişirin. Yumurtayı pişirirken süreyi iyi ayarlayın. Yumurta sarısının etrafında oluşan yeşil halka besin değerini düşürüyor…

Beslenme literatüründe bahsi geçen «kaliteli protein» bire bir yumurtanın kendisidir. Kolesterol içeriğinin yürek hastalıklarına neden gösterilemeyeceği, bilimsel deneylerle kanıtlanmış, yumurta aklanmıştır.

Beslenme literatüründe bahsi geçen «nitelikli protein» bire bir yumurtanın kendisidir. Kolesterol içeriğinin yürek hastalıklarına neden gösterilemeyeceği, bilimsel deneylerle kanıtlanmış, yumurta aklanmıştır.

Yumurta yeme iznimiz onaylandığına tarafından en iyi yumurta pişirme yöntemini seçerek ondan en fazla fayda sağlamak da pişirenin görevi olsa lüzum.

 

 

Uzman Beslenme Uzmanı Işın Sayın yumurtanın Türk mutfağında sevildiğini, ama dürüst yöntemlerle pişirilmediği için elde edilebilecek gıda değerinin eksik kaldığını söyledi.

Uzm. Dyt. Işın Sayın “Yumurta kolinden zengindir fakat; kolin beyin sağlığı için vazgeçilmezdir. Sarı kısmındaki yüksek A vitamini baştan sona yumurtanın; görme fonksiyonlarını ve bağışıklığı güçlendirici, hücre yenileyici ve kanser önleyici etkisi de yüksektir. B vitamininden de zengindir fakat; bu da «saç çivi, beyin ve deri için yumurta çok değerli demektir. 

Ama bir fazla besinde olduğu gibi «pişirme tekniği» yumurtadan da ne değin yararlanabileceğimizi etkiler. Yumurta toplam 10 dakika ocakta kalmalı ve kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılmalıdır. Böylece tam pişmiş yumurta elde edilir.  Bu yumurta, besin değeri en yüksek yumurtadır” dedi.

NE RAFADAN NE DE KAYISI OLSUN… 

“Kayısı kıvamda denilen benzeri pişmiş ya da pişmemiş yumurtada Biotin adlı vitamini, avidin adlı protein bağlar, her ikisinden de yararlanamayız” diyen Uzm. Dyt. Işın Sayın “Yumurta tam piştiğinde ise bu gözden düşmüş kimyasal birleşme önlenir. 

Yani en dinç yumurta, bütün pişmiş yumurtadır. Bu Nedenle hem avidin adlı proteinden, ayrıca de biotin adlı vitaminden yararlanabiliyoruz” biçiminde konuştu. 

YUMURTA SARISININ ETRAFINDAKİ YEŞİL-GRİ HALKAYA UYARI! 

Uzman Diyetisyen Işın Sayın: “Demir eksikliği anemisinde günde bir yumurtanın doğru bir tercihtir. Fakat 10 dakikadan pozitif piştiğinde, yumurta sarısı etrafında demir sülfür halkası» olarak tanıdık bir yeşil-gri halka meydana kazanç. Bu da demirden yararlanmamızı engeller. 

Ancak yumurta demir minerali için bir kaynaktır. Demir eksikliği anemisinde metabolizma yavaşlar, halsizlik, bitkinlik, odaklanma sorunları, hafızada zorluk, sabah yataktan baskı kalkma, ders/iş başarısının olumsuz etkilenmesi, saç dökülmesi gibi negatif belirtiler ortaya çıkar. 

Yumurta bunu önlemeye yardımcıdır. Yeterince pişmiş fakat gri halka oluşmamış yumurta ast ancak…”

İŞTE YUMURTANIN İDEAL TÜKETİM ŞEKLİ  

Uzman Diyetisyen Işın Sayın “Her gün en düşük 1 adet tercihen organik yumurta tüketin ve toplam 10 dk pişirin. Ocağınızın gücü ve yumurtanın organik olma/olmama durumuna kadar değişen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 

Sizin koşullarınızda 10 dk da yumurtanın iç kısmının sanki pişmiş olduğunu görüyorsanız; bir daha ancak sefere en fazla 1-1.5 dk fazladan pişirin, fakat gri halka olmayacak  şekilde de süreyi dikkatle ayarlayın. Aşina en iyi, en ucuz, en yaygın kullanılan demir ve protein kaynaklarından biridir. Tok miktar. Çocuklarınız için de günlük olarak vazgeçilmez besinlerin başında kazanç. Ihmalkârlık etmeyin, dinç kalın” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
2019-03-18 23:15:51
2018-12-07 00:32:58
2018-12-03 13:04:20
2018-11-28 19:22:35
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber
×

Merhaba!

WhatsApp Üzerinden Haber Göndermek için, Temsilcilerimizden Birini Seçebilir veya Haber Gönder Formu ile Haberlerinizi Yayımlatabilir veya E-Posta ve Telefon ile İletişime Geçebilirsiniz. Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederiz.

× WhatsApp Haber Gönder