CANLI TV

Kanal Malatya Sesli Haber
 • DOLAR
  6,2393
  % -0,16
 • EURO
  7,3489
  % 0,66
 • ALTIN
  241,7179
  % 0,05
 • BIST
  95.922,84
  % -0,70
Yeni yerli uygulama OLEV, 500 Istanbul yatırımıyla Uber ’e rakip oluyor!
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Yeni yerli uygulama OLEV, 500 Istanbul yatırımıyla Uber ’e rakip oluyor!

Yeni yerli uygulama OLEV, 500 Istanbul yatırımıyla Uber ’e rakip oluyor!
Yeni yerli uygulama OLEV, 500 Istanbul yatırımıyla Uber ’e rakip oluyor!

Yeni yerli uygulama OLEV, 500 Istanbul yatırımıyla Uber ’e rakip oluyor!

olev-uygulama

Popüleritesi artan bir şekilde büyüyen şehiriçi nakliyecilik uygulamalarına bir yenisi daha ekleniyor. Kendini Uber ’e karşı taraf olarak konumlandıran yerli girişim OLEV, bu işi ‘yasal taşıdığının ’ altını çiziyor ve hizmete açmak için gün sayıyor.

OLEV, büyük kasaba içinde VIP araçlarla adresten adrese ulaşım sunan bir dilekçe (iOS, Android). İstanbul ’da takvim hacmi 1,5 milyar doları aşan bir pazara giriş yaptığını ve bu işi ‘yasal zemine taşıdığının ’ altını çiziyor. 11 Kasım ’da saat 13.00 ’ten itibaren kullanılabileceğini öğrendiğimiz OLEV, birincil etapta tahmin edebileceğiniz gibi İstanbul ’da hizmet sunacak.

250 belirli araçla hizmet verecek

OLEV ’in kurucusu Ertunç Çiriş, hemen OLEV ’e belirtilen bulunan 250 vasıta olduğunu ve ‘şehrin her noktasında yolcu taşıyacaklarını ’ paylaşıyor. Tamamı 9+1 gezgin kapasiteli Olev araçlarının temizleme ve konfor açısından gösterişli olduğunu da ekiyor.

Ertunç Çiriş, 1 takvim bir çalışmanın ardından pazara girmeye hazırlanmış olduklarını söylüyor ve bu işin yasal zemine oturtulmasına dair şu yorumu yapıyor;

“Yalnızca tanıdık olmayan şirketlerin etkinlik göstermesi ve yasal açıdan mevcut bazı boşluklar, elde edilen gelirlerin vergilendirilmeden yurtdışına çıkmasına neden oluyor. OLEV, hukuki bir zeminde çalışarak, keza kendi vergisini ödeyecek hem de sistemdeki sürücülerin gelirlerinin vergilendirilmesini sağlayacak. Kuşkusuz aynı zamanda pazarın büyümesinde de aktif rol oynayacak.

Tümü lisanslı ve belirtilmiş sürücülerimizle, İstanbul ’da adresten adrese ulaşımın zahmetsiz, tehlikesiz, yasal ve yerli markası olmaktan mutluyuz. 1 yıl içinde 1.500 araç sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.”

Çiriş, hem kendi kazançlarının vergisini ödediklerini ayrıca de sistemdeki sürücülerin gelirlerinin vergilendirildiğini de söylüyor ve ödemeler konusunda 6493 sayılı yasa zarfında pazar yeri olarak faaliyet gösterdiklerini paylaşıyor.

Birincil yatırım 500 İstanbul ’dan

Aldığımız bilgilere tarafından OLEV, birincil yatırımını 500 İstanbul‘dan almış. 10 milyon dolar değer biçme üzerinden yatırım alan OLEV, yatırım tarihi hakkında detaylar vermiyor fakat şirket değerlemesinin hemen 15 milyon dolar seviyesinde olduğunu paylaşıyor.

Yalnızca turizm şirketlerine belirtilen sürücüler değil, kişisel araç sahipleri de 9+1 gezgin kapasiteli araç ve zorunlu belgelere sahip elde etmek koşuluyla OLEV sürücüsü olabiliyor. OLEV, alınması gerekli lisanslarla için de bana kalırsa danışmanlık desteği vereceğini belirtiyor. Hatta koşullara uygun araçların satın alımında da sürücülere destek olunacağı paylaşılıyor.

Dünyanın bambaşka ülkelerinde olduğu gibi Türkiye ’de de Uber ’in yasal zeminde faaliyet gösterip göstermediği tartışılan bir konu. Ama Uber ’in faaliyetlerine devam etmeyi sürdürüyor ve en azından yasal bir boşluğun olup olmadığını düşündürüyor. OLEV ’in bu dikeyde ‘hukuki zemin ’ vurgusuyla çıkmasının önümüzdeki dönemde taşları yerinden oynatıp oynatmayacağını daima birlikte göreceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNANLAR
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber