CANLI TV

 • Turkish
 • Turkish
 • DOLAR
  4,7915
  % -0,30
 • EURO
  5,6134
  % 0,18
 • ALTIN
  189,9569
  % 0,70
 • BIST
  94.082,34
  % 1,16
Yeşilyurt Belediyesi ‘Baştacı’ Projesiyle Evde Yaşlı Bakım Hizmeti Veriyor
BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google
 • Google

Yeşilyurt Belediyesi ‘Baştacı’ Projesiyle Evde Yaşlı Bakım Hizmeti Veriyor

Yeşilyurt Belediyesi 'Baştacı' Projesiyle Evde Yaşlı Bakım Hizmeti Veriyor
Yeşilyurt Belediyesi ‘Baştacı’ Projesiyle Evde Yaşlı Bakım Hizmeti Veriyor
Yeşilyurt Belediyesi ‘Baştacı’ Projesiyle Evde Yaşlı Bakım Hizmeti Veriyor

Yeşilyurt Belediyesi, evde bakım hizmetine ihtiyaç duyan hasta, engelli ve yaşlılara yönelik ‘Baştacı’ projesini başlattı. Proje aracılığıyla ilçedeki ihtiyar, engelli ve yardıma yoksul vatandaşlara destek eli uzatılıyor.

Yeşilyurt Belediyesi Sosyal Takviye İşleri Müdürlüğünün kontrolünde gerçekleşen ‘Baştacı’ projesi, günlük konut ve bakım hizmetlerini yapmakta zorlanan yaşlı ve hasta vatandaşların jurnal yaşamını kolaylaştırmayı amaçlıyor. İlçe genelinde yapılan ilk araştırmalara göre ilk önce saptama edilen 44 vatandaşa evde bakım hizmeti verilmeye başlandı.

Sosyal Takviye İşler Müdürlüğü tarafından görevlendirilen iki personel, evdeki jurnal rutin işlerini yapmakta zorlanan yaşlılara yardım olarak temizleme hizmetleri verip, bulaşıklarını yıkıyor. Evde yalnız yaşamış ve gereksinim sahibi vatandaşların evinin süpürülmesi, yerlerin ve camların silinmesi, tuvalet ve banyosunun yıkanması, halıların ve koltuklarının silinmesi, evinin gerekiyorsa ilaçlamasının sağlanması vb. gibi hastanın yaşadığı ortamın sağlık durumu koşullarına yerinde ışık halkası getirilmesi de hizmetler arasında yer alıyor.

Ciddi sağlıkları sorunları olan, yalnız yaşayan ve bakıma yoksul üyelerin sakal-tırnak kesimi ve saç traşları da kuaförler tarafından yapılıyor. Sağlık sorunu yaşadığı saptama edilen hasta ve ihtiyar vatandaşlar hastanelerin ilgili bölümlerine yönlendirilirken, elbise ve giysi ihtiyacı ise “Hayır Çarşısı” aracılığıyla temin ediliyor. Proje dahilinde şikayetleri ve istekleri dinlenen vatandaşların sosyal ve idareli sorunların çözümüne yönelik incelemeler yapılırken, aktarılan sorunların belediyenin imkanları ölçüsünde çözümlenmesi ya da ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirilmesi alanında da muavin olunuyor. Temizlik ve kuaförden oluşan ekipler vatandaşların evinden “Hayır Duaları”yla uğurlanıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Yalçınkaya, eşi ve çocuğu bulunmayan 74 yaşındaki Hasan Elmas’ı ikamet ettiği Karakavak Mahallesi Maltepe Sokak’taki evinde ziyaret ettiler.

Belediye imkanlarının ilçede yaşayan bütün vatandaşlara eşit seviyede ulaştırdıklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, yaşlıların desteklenmesi ve toplumdan soyutlanmadan yaşamlarını sürdürmelerine olanak tanımak namına başlatılan “Baştacı” Projesinin özel bir tarafının bulunduğunu açıklama etti.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Yaşlılarımızın konut temizliği, bulaşıklarının yıkanması, kişisel bakımları projemiz doğruca uygulanacak. Ilk Olarak 44 aileyle projemize başladık. İhtiyaca ve sayıya göre personel sayısını artıracağız. Yaşlı, hasta ve kimsesi olmayan vatandaşlarımız katiyen sahipsiz değildir. Daha önceden “Keşke” projesiyle kimsesi olmayan çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirdik, bu projemizde devam ediyor. Bu tür hizmetlerimiz sosyal belediyecilik olarak sorumluluk alanımızı teşkil ediyor. Toplum ve insan ilişkilerini daha sağlam getirmek için projelerimizi aksatmadan sürdürmekteyiz” diye konuştu.

Hasan Elmas’ın elini öperek dinç ve huzurlu bir yaşam dileğinde yer alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, “Yerel yönetimler yalnızca maddesel yatırımlar, alt ve üstteki yapıyı ulaşımı sağlamaz bununla beraber gönülleri de yapmakla da sorumludur. Yeşilyurt Belediyesi de bu açıdan fazla hoş çalışmalar yapıyor. “Baştacı” projesi 65 yaş üstü yaşlılarımızın evlerindeki ihtiyaçlarını onarmak üzere başlatıldı. Projede başlangıçta 44 yaşlımıza nitelikli hizmetler sunuluyor. Maltepe Sokak’ta yaşamış Hasan Elmas’ta bu projeden faydalanan isimler aralarında yer alıyor. Bizi evladı yerine koydu, o da bizim babamız. Hasan Amcamızın eşi ve çocuğu yok, akrabalarının destekleriyle hayatını sürdürüyor. Hükümetin vermiş olduğu 65’lik maaşıyla hayatını sürdürüyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızla yapmış olduğumuz mülâkat neticesince bu desteklerimizi devam ettireceğiz. Maddi desteklerin yanı sıra en önemlisi babamızı evinde sormak, ihtiyaçlarına cevap verecek hizmetlerin sunulmasıdır. Temizliği, bulaşığı, kendi kişisel bakımına değin tüm ihtiyaçlarının Yeşilyurt Belediyesi tarafından karşılanması takdire şayandır. Başta Belediye Başkanımız almak üzere emeği geçen tüm belediye personeline teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Toplumsal dayanışmayı yükseltmek, millet arasındaki yardımlaşma ve kardeşlik duygularını çoğaltmak hedefiyle sosyal mesuliyet projelerine ağırlık veren Yeşilyurt Belediyesi Sosyal Takviye İşleri daha öncesinde ise “Keşke” Projesiyle ilçe sınırlarında yaşamış babasız ve öksüz 486 çocuğun hayallerini gerçeğe dönüştürmüştü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • EN ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUMLAR
Sponsorlu Bağlantılar
Kanal Malatya | Malatya Haber