Yüzde 40’ı tamamlandı! Guinness aday

BU HABERİ YAYINLAYAN DİĞER HABER KAYNAKLARI
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
  • Google
Yüzde 40'ı tamamlandı! Guinness aday

Yüzde 40’ı tamamlandı! Guinness aday

Yüzde 40’ı tamamlandı! Guinness aday

Tamamlandığında yolcu sayısı, kapladığı bölge, terminal binası ve otoparkı ilk olarak olmak üzere birçok alanda dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havaalanı’nın yüzde 40’ı tamamlandı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük ve stratejik projesi İstanbul Yeni Havalimanı’nda araştırmalar bütün hızıyla sürüyor. Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında hayata geçirilen projeler aralarında bulunan havalimanında, Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon konsorsiyumu kadar kurulan icracı ve imtiyaz sahibi s?irket İstanbul Grand Airport (İGA), 7 gün 24 saat, 3 vardiya halinde çalışmalara devam ediyor.

Ilk etabının 2018 yılının şubat ayında açılması planlanan havalimanına günde 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek.

Dünyanın ayrı noktalarında 350’den pozitif destinasyona uçuşun gerçekleştirileceği havaalanı böylece dünyanın en büyük hublarından biri olacak. Havaalanı, 250 hava yolu şirketine hizmet verecek.

EN KALABALIK HAVALİMANININ 2 KESIN YOLCU KAPASİTELİ OLACAK

Türkiye’de son 14 yılda havaalanı sayısı 26’dan 55’e çıkarken, takvim 35 milyon olan havayolunu kullanan yolcu sayısı da 180 milyonu aştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “hava yolu halkın yolu olacak” felsefesiyle başlattığı seferberlik İstanbul Yeni Havalimanı’nda da uygulanıyor.

Bu kapsamda havalimanının birincil etabı bittiğinde yolcu kapasitesi 90 milyon olacak. Oysa, ilk but bakımlı bir şekilde 110 milyon gezgin kapasitesini kaldırabilecek. Halihazırda yılda 60 milyondan pozitif gezgin ağırlayan Atatürk Havalimanı’nın terminal binasının büyüklüğü İstanbul Yeni Havaalanı’nın 3’te birinden daha ufak.

Üçüncü havaalanı tüm fazları tamamlandığında, yılda 90 milyon gezgin kapasitesine sahip dünyanın en yoğun havalimanı Hartsfield Jackson Atlanta Milletlerarası Havalimanı’nın iki katından daha pozitif yolcu kapasitesine sahip olacak.

öte taraftan, daha birincil etapta bile 110 milyon yolcuyu ağırlayabilecek kapasiteye sahip olacak olan İstanbul Yeni Havaalanı, bu alanda da en iyisi olacak.

Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin rakamlarına kadar 2015 yılında Atlanta Uluslararası Havalimanı 101,4 milyon yolcu ağırlarken, Pekin Başkent Uluslararası Havaalanı 89,9, Dubai Uluslararası Havaalanı 78, Chicago O’Hare Uluslararası Havaalanı 76,9, Tokyo Milletlerarası Havaalanı 75,3, Londra Heathrow Havaalanı 74,98 ve Los Angeles Milletlerarası Havalimanı 74,93 milyon yolcuya hizmet verdi.

KAPLADIĞI BÖLGE AÇISINDAN EN BÜYÜĞÜN 3 KESIN

İstanbul Yeni Havaalanı 7 bin 594 hektarla kapladığı bölge bakımından da öne çıkıyor. Bu alanda acilen dünyanın en büyüğü olan ve 2 bin 330 hektar alana sahip Beijing’in 3 katı büyüklüğe sahip olacak.

Atlanta Uluslararası Havalimanı bin 902 hektarlık alana sahipken, bu rakamın Londra Heathrow Havalimanı’nda bin 227 hektar olduğu görülüyor. Atatürk Havalimanı ise bin 165 hektarlık alana sahip.

TEK ÇATI ALTINDAKİ DÜNYANIN EN BÜYÜK TERMİNALİ

Havalimanı dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminaline sahip olacak ve uçak park alanlarının 114 her birine asıl terminale yakında olacak olan uçak edinmek üzere toplamda 347 adet uçağa benzer anda hizmet verecek kapasitesi bulunacak.

İstanbul Yeni Havaalanı 18 bini kapalı edinmek üzere, takriben 70 bin vasıta kapasiteli Avrupa’nın en büyük otoparkına sahip olacak.

DÜNYANIN ILK “YEŞİL” HAVALİMANI

Havalimanına 400’den artı yerli ve yabancı markayı ilk kez tek çatı aşağı buluşturacak 53 bin metrekarelik dünyanın en büyük Duty Free alanı yapı edilecek.

Üçüncü havalimanında yer alacak bütün ticari işletmeler yeşil kuruluş sertifikasına (LEED) sahip olacak. Bu sayede İstanbul Yeni Havaalanı, dünyanın ilk yeşil havalimanı unvanını taşıyacak.

DÜNYANIN EN YOĞUN ŞANTİYESİ

AA muhabirine havalimanı inşaatının son durumu hakkında data veren (İGA) Havalimanları İnşaatı Üstteki Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu, havaalanı inşaatının yüzde 40’ının tamamlandığını belirterek, gece gündüz demeden çalışmaların devam ettiğini söyledi.

GUİNNESS’E ADAY

Akçayoğlu, havalimanı inşaatının şantiyesinde kullanılan meslek makineleri açısından Guinness Rekorlar Kitabına girmeye aday olduğunu kaydederek, “Halihazırda bu özelliğiyle havaalanı projesi, şantiyede aktif olan teçhizat sayısı anlamında da dünyanın en büyük projesi olma özelliğini taşıyor.” dedi.

şu anda havaalanı inşaatında çalışan personel sayısının da 22 bini aştığı bilgisini veren Akçayoğlu, bu çalışanların yüzde 10’unun beyaz yakalı olduğunu bildirdi.

Akçayoğlu, şantiyede 2 bini yüksek kapasiteli kamyon almak üzere 3 bin 100’e yakın ağır cihaz donanım filosunun gece gündüz çalışmaları sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir